SERIÁLY.kinema.SK

Máte radi robotov a sarkastických detektívov? Vitajte v najkrajšej bromanci roku 2013. Kiežby nebola až z roku 2048.

Budúcnosť je temná, pretože ulice sú zaplavené ilegálnym softvérom a drogami. To máme za to nelagálne sťahovanie filmov a seriálov. Každý policajt dostáva na konci výcviku erárny odznak, zbraň a robota, ktorý mu má pomôcť lapiť zloduchov a ochraňovať malé deti a mačičky. Detektív John Kennex (Karl Urban) jedného dňa doplatí na robotického parťáka a počas nevydarenej akcie príde o nohu. Po dvoch rokoch sa preberie z kómy s umelou nohou a špeci androidom s emóciami. Fantastické.

almosthumanpilot1

Futuristická krimi dráma Almost Human z produkcie americkej televízie FOX nie je žiadna Battlestar Galactica alebo Akta Manniskor. Hlboké filozofické úvahy o postavení človeka a robota vo svete tu nečakajte. Rovnako ani depresívnu post-apo atmosféru. Ďalší rozdiel od zabehnutých scifičok s robotmi – seriál sa vyznačuje silnou epizódnosťou. Nejaká ľahká konšpiračná zápletka v pozadí je, ale nič nezmeškáte, ak nebudete k obrazovke stopercentne prikovaní.

Dôraz je na dynamike hlavného páru. Detektív Kennex je sarkastický kus chlapa, ktorý neznáša systém práce s robotmi na základe vlastných negatívnych skúseností. Inak je to stopercentný policajt, ťažký tvrďák, vynikajúci s deťmi a neznáša mačky. Už teraz si ho chcem vziať. Jeho opakom je android Dorian (Michael Ealy), ktorý pochádza z „vadnej“ rady robotických produktov. Jeho softvér má emócie, čo ho odlišuje od ostatných kusov šrotu, ktoré sedia a šúchajú nohami na príkaz. Ako si budú títo dvaja rozumieť?

almosthumanpilot3

Výsledok? Čistá oddychovka. Je tam veselé duo kripľa s robotickou nohou a androida s ľudskými emóciami. Ich škádlenie vždy poteší. Epizodické „vraždy týždňa“ nie sú komplikované a nemusíte im venovať zbytočne veľa mozgovej kapacity. Exteriéry aj interiéry sú veľmi krásne futuro, aspoň v pilote. Scenáristi sa miestami vyhrali s ľahkými náznakmi debaty o podstate ľudskosti a seriál preto poteší nielen srdce filozofa, matematika alebo psychológa, ale aj bežného scifistu, ktorý čaká tie veľké myšlienky vedľa veľkých zbraní vedľa veľmi fotogenických hercov.

almosthumanpilot2

Keď už sme pri tejto filozofickej otázke, Karl Urban by mohol čítať telefónny zoznam a pozrela by som si to od začiatku do konca. Ak mám túto pozitívnu reakciu ja, netuším, čo sa stane so zvyšnými 96% ženského publika. Asi odporúčam v malých dávkach. Primerane.

Seriál pochádza z pera J. H. Wymana, ktorý predtým napísal hromadu epizód Fringe. Prvé dva diely mali krásnu sledovanosť 9,1 a 6,76 miliónov. Almost Human ide na môj zoznam relaxačných pozeraní medzi Brooklyn Nine-Karl Urban a 2 Broke Karl Urbans.

V nadchádzajúcich častiach…:

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Sirius | november 20., 2013 o 15:30 |

    A tie krásne odkazy na Fringe :-). Presne takéto scifi mám rád škoda že ich veľa nie je.

  2. Ennie | november 20., 2013 o 19:16 |

    Karl Urban..suhlasim, super obsadenie, tiež je to pastva pre oko ked na neho pozeram :) je to fešak

  3. Shawn | november 20., 2013 o 21:26 |

    seriál nie je prevratný, no Karl Urban je OSOBNOSŤ! Mohol by dostávať viac hlavných úloh vo filmoch a ja teraz padám konečne pozrieť Dredda :D

Napíšte svoj názor