SERIÁLY.kinema.SK

Seriály o čarodejniciach. Samostatná kategória v žánri fantasy, ktorá je veľmi populárna. Vezmime si napríklad Charmed – dožili sa ôsmich sérii a je to jeden zo seriálov, ktorý do nemoty reprízovali aj v našich končinách. Pred pár rokmi sme tu mali Eastwick, ktorý síce obnovený po prvej sérii nebol, no tiež sa dožil veľkej popularity. Hviezdil v ňom napríklad aj Darren Criss, ktorý sa stal stálicou v hite Glee. Ešte tento týždeň nás čaká American Horro Story: Covem a v novom roku Salem. Dnes sa však pozrieme na novinku z dielne káblovej televízie LifetimeWitches of East End.

witchesofeastendpilot1

Dej seriálu je zasadený do malého mestečka East End. Sústredí sa na rodinu ženštín Beauchampových. Matka Joanna (Julia Ormond) pred dcérami tají, že sú čarodejnice. Staršia Ingrid (Rachel Boston) pracuje v miestnej knižnici. Je historičkou, ktorá sa špecializuje na okult. Bosoráctvo jej nie je vôbec cudzie – robila o ňom dizertačnú prácu. Paradoxne, snažila sa ňou dokázať, že nič také neexistuje a bola veľmi skeptická. Freya (Jenna Dewan-Tatum), ktorá je mladšia, žije o niečo jednoduchší život. Je barmankou a ide sa vydať za fešného doktora Dasha (Eric Winter). A práve na ich zásnubnej party sa veci skomplikujú.

Do mestečka prichádza tajomná osoba, ktorá na seba vie vziať podobu iných ľudí. Jedná sa o niekoho, kto prišiel čarodejnice zlikvidovať. Vysvitne, že životy bosoriek sú omnoho komplikovanejšie a popretkávané cyklickým prekliatím, ako sa zdá. V snahe zvrátiť túto kliatbu sa Joanna zaprisahala, že tentoraz to nedovolí. Preto drží Ingrid a Freyu od sveta mágie. Narastajúce nebezpečenstvo ju však prinúti vyjsť s farbou von. Udalosti nasvedčujú tomu, že Beauchampové mladšie sú veľmi mocnými čarodejnicami, ktoré ešte môžu zamávať so svetom v East End.

witchesofeastendpilot2

Witches of East End sú prototypom svojho žánru. Môžete si pripraviť papier s odškrtávacími políčkami na všetky klišé – mačka meniaca sa na ženu, sila vnútra, čarovný pokrm, výbuchy, zaklínadlá v latinčine, taroty, pentagram. Verte mi, že by nezostalo jedno políčko, ktoré by ste neodškrtli. Tieto klišé bijú neuveriteľne do očí a aj keď sa tvorcovia snažia strieľať si z nich, nie vždy sa to podarí. Hoci ma naozaj pobavili ručne vyrobené čarodejnícke klobúky a v budúcich epizódach očakávam narážky na Harryho Pottera.

Ústrednými hrdinami sú ženy. Asi viete, čo to znamená. Všetky vyzerajú ako pojazdné pútače na uličku mejkapu vo vašej drogérii. Nehovoriac o tom, že vlasy majú tak nastylované, že keby pri nich niekto škrtol zápalkou, zhoreli by do tla od laku na vlasy. Takisto, trochu z iného súdka, seriálu vôbec neprospievajú ani tie nepodarené vizuálne efekty. Nechápte ma zle, ja beriem počítačové triky v seriáloch s rezervou, viem, že je to nákladná záležitosť. Ale to by som potom nechala vybuchujúce kvety a poletujúce lupene radšej tak a nepchala ich tam vôbec.

witchesofeastendpilot3

Na druhej strane, Witches of East End ma naozaj pobavili. Myslím, že vo veľkej miere za to môže herecké obsadenie. Všetky tri dámy z hlavných úloh sú spolu na obrazovke perfektné. Ich rozhovory sú plynulé, zábavné a ich dilemy s opačným pohlavím, aj napriek nereálnosti, celkom milé. Takisto, pánov (a aj dámy) určite poteší výstrih Jenny Dewan-Tatum, ktorá momentálne má čo vystavovať, keďže má doma štvormesačné bábo.

Witches of East End podľa mňa splnili svoj účel. Nečakajte od toho nejaké reálne backroundové znalosti fungovania mágie, žiadny Frazer sa nekoná. Ak sa chcete pobaviť na fenomenálnych herečkách, pripraviť sa na Halloween, alebo nostalgicky si zaspomínať na Eastwick, či Charmed, ste na dobrej adrese. Ja som sa rozhodne pobavila a udeľujem 8/10.

Počas záverečných titulkov bežal mini trailer na zbytok série. Rozhodne sa máme na čo tešiť:

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Sarinka | október 7., 2013 o 22:21 |

  Uz som to chcela vypnut a potom sa poslednych 10 minut rozbehlo a navnadilo ma to pozriet este minimalne jednu epizodu, inak ma to velmi neocarilo. Najviac ma pobavil ten ich dom…Charmed much?

 2. Roman-tik | október 8., 2013 o 08:24 |

  Zase čarodejky ? Secret circle sa dostal len do jednej série a delete. Zato upírie teen denníčky pokračujú ako BH 902 10, amerike asi fakt došli nápady. Možno trochu modrého perníka by im pomohlo :-)

 3. Rob | október 8., 2013 o 10:44 |

  Mne to prišlo neuveriteľne amatérske, zle zahrané, plné klišé. Nebudem pokračovať, radšem si počkám na kvalitný AHS.

 4. Elendilka | október 8., 2013 o 11:25 |

  Sarinka, máš pravdu. Zo začiatku to nebavilo ani mňa. Ale ku koncu sa to celkom slušne pozbieralo.

 5. Mayan | október 8., 2013 o 12:36 |

  Sarinka – to bola aj moja prvá myšlienka, že si požičali dom z Charmed :) Inak u mňa mierne sklamanie, ale pozerať budem.. Uvidíme, ako to bude pokračovať. Ale tých klišé by naozaj mohli trochu ubrať.

 6. Weill | október 8., 2013 o 20:41 |

  Mňa to bavilo hneď od začiatku! Určite, to budem pozerať…

 7. Shawn | október 11., 2013 o 14:18 |

  Aj napriek všetkým klišé sa na to celkom dobre pozeralo… Bolo celkom príjemné si zaspomínať na Charmed

Napíšte svoj názor