SERIÁLY.kinema.SK

Na stanici The CW už pol dekády vysielajú seriál The Vamprie Diaries. Je taký populárny, že sa dostal na obrazovky do celého sveta, vrátane našej krajiny. Zakladá sa na knižnej predlohe L. J. Smithovej a je jednou z tých sérií, ktorej adaptácia prospela. Takisto, seriálová podoba prekonala tú knižnú aj v počte fanúšikov. Upírske denníky sú fenoménom súčasnej doby, ktorý nie len, že si drží svoju úroveň, ale dostal aj spin-off, ktorý nie je úplne na starú Belu.

originalspilot1

Nová odnož Denníkov nesie názov The Originals a sústredí sa na pôvodnú upírsku rodinu, prvú na svete. Tvoria ju traja súrodenci – starostlivý Elijah (Daniel Gillies), temný Klaus (Joseph Morgan) a ich sestra Rebekah (Claire Holt). Dej sa odohráva v americkom meste New Orelans. Pred vyše tristo rokmi odtiaľ začali svoju púť po novom svete a v súčasnosti sa sem rozhodli vrátiť. Veľmi skoro sa odhalí, že mesto žije v napätí.

Medzi čarodejnicami a upírmi sa dejú časté potýčky. Mestu New Orelans totiž vládne Klausov učeň Marcel, ktorý ho v mnohom predbehol. Nie len, že si získal veľkú moc, ale dal dokopy menšiu armádu upírov a vyčistil mesto od vlkolakov. Aspoň na prvý pohľad. Ukáže sa, že uprostred konfliktu stojí práve vlkolačka Hayley (Phoebe Tonkin), ktorá nachystala rodine pôvodných upírov nemilé prekvapenie.

originalspilot2

Musím sa priznať, že s The Vampire Diaries nie som up-to-date. Prestala som to pozerať niekedy počas druhej série. To znamená, že som do včerajška nemala ani potuchy, kto títo Pôvodní sú pre hrdinov pôvodného seriálu. Ešte šťastie, že mám sestru, ktorá sa v seriáli dopracovala ďalej, ako ja, a uviedla ma do obrazu. Toto je asi prvá výčitka, ktorú voči seriálu mám – aj keď sa tvorcovia snažia, aby The Originals mohol pozerať aj niekto, kto nevidel The Vampire Diaries, chýba tam trochu tento kontext. Takisto, seriál je nakrútený typickým štýlom The CW, s kopou hluchých miest, nasprostatstého heroizmu, smiešnych historických kostýmov a súrodencov, ktorí sa typovo vôbec nepodobajú. Nehovoriac o tom, že títo upíri sa všade zjavujú ako duchovia a po chvíli vám to začne liezť na nervy (a budete mať pocit, že na vás vyskočia z poza rohu).

originalspilot3

Na druhej strane, The Originals sú omnoho dospelejší oproti Upírskym denníkom. Neriešia sa tam žiadne tínedžerské hlúposti zo strednej školy, no nedosahuje to úrovňou True Blood. Nie sú tam nahotinky, a ani brutálne vraždy priamo na obrazovke. Takisto, ako aj v The Vamprie Diaries, aj tu máme do činenia s príjemným hereckým obsadením. Hlavným hrdinom to na obrazovke klape a podávajú vynikajúce výkony.

The Originals je nepochybne ďalším z radu seriálov, ktoré by som označila za tie najočakávanejšie z tejto sezóny. Pridal tomu hlavne backdoor pilot, ktorý sa vynoril už počas leta, a zástupy fanúšikov The Vamprie Diaries. Musím skonštatovať, že Pôvodní neurazia. Sú dôstojnou vetvou príbehu, a aj keď im občas ujdú stupídne konverzácie, dá sa na to pozerať. Navyše, už v pilotnej časti si tvorcovia dej pekne rozohrali. Udeľujem 8/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Yukari | október 7., 2013 o 14:29 |

    Toto bude veľmi hlúpy comment ale Elen, standing ovation za „nie je úplne na starú Belu“

Napíšte svoj názor