SERIÁLY.kinema.SK

Televízia CW sa tento rok rozhodla svoju programovú štruktúru okoreniť historickým dobovým seriálom. Na paškál si s Reign vzala život škótskej kráľovnej Márie Stuartovej a hoci sa môže zdať, že sme sa konečne dočkali niečoho iného ako telenovely pre mladých, novodobí Tudorovci sa nekonajú.

Reignpilot1

15-ročná Mária Stuartová (Adelaide Kane: Teen Wolf) opúšťa kláštor, kde vyrastala od svojich deviatich rokov po tom, čo sa ju niekto pokúsi otráviť. Vďaka už vopred dohodnutej svadbe s francúzskym princom Františkom sa Mária ocitá na francúzskom dvore. Františkovi, ktorý je Máriou síce očarený, sa táto myšlienka veľmi nepozdáva a dá jej jasne najavo, že sa s ňou oženiť nemieni. Priateľstvo Márii ponúkne kráľov obľúbenec, Františkov nevlastný brat Sebastian a život sa jej rozhodne strpčovať kráľovná Katarína, keď ju sám Nostradamus prostredníctvom svojej vízie varuje, že svadba s Máriou bude Františkovou záhubou. Nabrúsená Katarína zoberie veci do vlastných rúk a pokúsi sa možnej svadbe zabrániť za každú cenu.

Pilotná epizóda je plná intríg, sexu, pekných ľudí, črtajúceho sa milostného trojuholníka a taktiež tajomna, ktoré so sebou prináša údajný duch strašiaci na hrade a zakázaný les. Je to všetko, čo by ste od tejto televízie očakávali. Dvaja krásavci v hlavných úlohách, za ktorými zapiští srdce nejednej dievčiny a minimálne tak pekná scenéria zeleného Írska, kde sa seriál natáča. Zo zaužívanej CW-klasiky vyčnieva otvorená poprava a už dopredu zostrihaná poburujúca scéna s masturbáciou.

reignpilot2

Na Reign sa môžete pozerať dvojako. Ak od neho očakávate presné dodržiavanie učebníc dejepisu, nedočkáte sa. Tvorcovia na históriu kašlú. Dvorné dámy pobehujú po hrade v plesových šatách so zipsom na chrbte a do rytmu im hrá The Lumineers, správajú sa ako terajšie pubertiačky a vy už len čakáte, kedy vytiahnú smartfón a začnú aktualizovať status na Facebooku. Škótska kráľovná rozpráva s anglickým prízvukom a celý francúzsky dvor dokonale spíkuje. Minimálne úsmevná je aj rola Nostradamusa ako dvorného poradcu kráľovnej Kataríny. Seriál sa však rozhodne má kam uberať, Máriin život bol pestrý, zaujímavý a tragický, otázne je, nakoľko sa ho tvorcovia budú reálne pridržiavať a či sa len nedočkáme „Viete, že ma milujete,“ v 16. storočí alebo nebodaj prípadného spin-offu Pomsta Alžbety I.

Pokiaľ patríte medzi nenáročného diváka a sú vám všetky dobové nezrovnalosti ukradnuté, neiritujú vás uškriekané dvorné dámy a absolútne sa nehodiaca hudba, našli ste svoj guilty pleasure tejto sezóny.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Mirka | február 13., 2014 o 21:37 |

    Posledný odstavec to vystihol. Ide o akýsi mix Gossip Girl, The Vampire Diaries a The Pretty Little Liars, pokiaľ holdujete aspoň jednému z týchto seriálov, tak si prídete na svoje. A hlavne -teens si prídu na svoje. Inak seriál ničím zvláštnym diváka neočarí.

Napíšte svoj názor