SERIÁLY.kinema.SK

Kde bolo, tam bolo, bola raz v krajine za veľkou mlákou stanica ABC. Pred tromi rokmi jej zo zázračného kotlíka vykukol jeden seriál, ktorý robil husárske kúsky. Na mušku si totiž vzal rozprávky a čarodejníci, ktorí za ním stáli sa rozhodli, že ich prerozprávajú. Nik nečakal, že seriál bude žať úspechy už tretí rok a bude známy v celom svete (vrátane nášho kráľovstva). Čarodejníci preto usúdili, že na jeho sláve sa môže zviezť ešte jedno dielo, ktoré sa bude odohrávať v Krajine zázrakov. A tak vznikla séria Once Upon a Time in Wonderland.

oncewonderlandpilot1

Už bolo dosť rozprávkových úvodov. Je na čase, aby sme sa spolu pozreli na túto novinku, ktorú v tejto recenzii skrátene budem nazývať Wonderland. Hlavnou hrdinkou, ktorú nám tvorcovia predstavili v tomto kúsku, nie je nikto iný, ako Alica (Sophie Lowe). Je však trošku iná, ako v knihách Lewisa Carrolla. Po prvé, už vyrástla do krásy. Po druhé, otec ju zatvoril do blázinca. A po tretie, vie sa biť ako Karate Kid. V tomto seriáli navštívila Wonderland viackrát. Najprv ako malé dievča, a potom aj v neskoršom veku. Chce odtiaľ priniesť dôkaz domov, že Krajina zázrakov je skutočná. Týmto dôkazom má byť Biely králik (John Lithgow), ktorého chce ukázať otcovi. Pri úteku domov však musí trochu improvizovať. Zmenší sa, aby sa ukryla pred nepriateľmi. Pod živým plotom nachádza kovovú fľašu, do ktorej urýchlene vbehne. A v nej nie je nikto iný ako džin Cyrus (Peter Gadiot), láska Alicinho života.

Zostávajú spolu v Krajine zázrakov a ich vzťah sa prehlbuje. Zájde to dokonca až tak ďaleko, že Cyrus požiada Alicu o ruku. Túto romantickú scénu však prekazí Červená kráľovná (Emma Rigby), ktorá Cyrusa zhodí z útesu do žeravého mora. Alica so zlomeným srdcom uteká do nášho sveta a prijíma liečenie v blázinci, ako formu svojho vlastného vykúpenia. Dlho tam však nepobudne, lebo o nejaký čas po ňu prichádza Biely králik a Srdcový dolník, nižník alebo Ján (Michael Socha) – vyberte si jeho meno podľa lokality, z ktorej ste. Cyrusa vraj videli vo Wonderlande a tak sa celá výprava vyberá zistiť, čo je na tom pravdy.

oncewonderlandpilot2

Wonderland sa mi veľmi páčil. Tak, ako seriál, z ktorého vychádza, pracuje s tou istou kostrou. Dej sa odohráva v jednej rovine, ktorú pretkávajú flashbacky danej postavy. Tento týždeň to bola Alica, no v budúcnosti sa hrdinovia prestriedajú. V čom sa však líši od Once Upon a Time, je výber hrdinov. Aby sme sa pochopili, stále sa v oboch seriáloch riešia viac-menej tie isté motívy. Rodina, láska, či dôvera sú stálymi predmetmi deja. Rozdiel medzi nimi je vo výbere hrdinov. Vo Wonderlande nemajú situáciu takú komplikovanú, čo ich podľa mňa robí zaujímavejšími. Viete, o čom hovorím. Celý ten „máme dieťa staršie, než sme my“ problém, ktorý je aj po troch sériach neprirodzený. Takisto, výber hercov do hlavných úloh si zaslúži potlesk. Všetci hrdinovia na Alicinej strane (teda, zatiaľ) vedia, čo robia a je radosť, sledovať ich.

oncewonderlandpilot3

Na druhej strane, Wonderland predstavil asi najsmiešnejších záporákov, akých som kedy videla. Doslova som sa rehotala, keď sa na obrazovke objavil Jafar (Naveen Andrews). Nie len, že bol neskutočne stereotypizovanou postavou, ale ten jeho temný zjav bol do popuku. Červená kráľovná rozhodne nezaostáva, no má to naozaj ťažké. Byť takou zlou akou kráľovnou, ako je Lana Parrila, alebo sa jej aspoň pripodobniť, je naozaj ťažký oriešok. Emme Rigby taktiež neprispieva ani to, že je taká mladá. To znamená, že divák má problém brať ju vážne, keďže kráľovné bývajú väčšinou omnoho staršie a nevyzerajú, ako keby sa hrali s oblečením z maminej skrine.

Kameňom úrazu a to, prečo by sa vám Wonderland nemusel páčiť, je využitie počítačových efektov. Je naozaj prehnané, zbytočné a miestami pôsobí veľmi rušivo. Chápem, že Krajina zázrakov má byť preplnená farebným priestorom plných nonsensu, ale čo je veľa, to je veľa. Napriek tomu, postava Bieleho králika je veľmi podarená na CGI, ktoré je určené pre televíziu. Mohol dopadnúť aj omnoho horšie.

oncewonderlandpilot4

Musím uznať, že hneď v pilotnej časti nastolili tvorcovia zaujímavú hlavnú dejovú líniu a aj niekoľko vedľajších. Neušlo mi, že Srdcový dolník prišiel po Alicu osobne, hoci oproti časovej línii Storybrooku žila v minulosti. Znamená to, že Biely králik, ktorý mu pri presune pomohol, vie cestovať v čase? A keď sme pri tom Srdcovom dolníkovi, čo také vyviedol, že sa obáva svojho pobytu v Krajine zázrakov? Rozhodne sa máme na čo tešiť.

Wonderland u mňa splnil očakávania. Bol plný toho krásneho psycha, ktoré je príznačné pre Krajinu zázrakov. Ponúkol nových hrdinov, ktorí sú veľmi zaujímaví, načrtol príbeh plný dobrodružstiev a priniesol aj istú originalitu do adaptácii diela Lewisa Carrolla. Nezostáva mi nič iné, ako poslať vás do kuchyne po šálku čaju. Spravte si aj vy čajový večierok s Once Upon a Time in Wonderland – neoľutujete to.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Shawn | október 11., 2013 o 12:55 |

  Alica nie je z nášho Anglicka, žila vo svete, kde minulosť je prítomnosťou… akýsi knižný svet, kde žijú aj Darlingovci…

  Btw. odľahlo mi, že nie len mne prišli záporáci smiešni :D

 2. Sirius | október 11., 2013 o 15:21 |

  Naveen Andrews si po odchode zo Sinbada zabudol prezliecť kostým :-). Inak zo začiatku som si myslel že dolník je Mad Hatter. Dúfam že sa Klobučníka v ďalších častiach dočkáme.

 3. Sirius | október 11., 2013 o 15:43 |

  BTW ako spin-off mi to príde zatiaľ dosť chabo prepojené s OUAT. Keď si zoberiem že v OAUT sme Wonderland už videli aj Srdcovú Kráľovnú dokonca aj Mad Hattera. Keby nebol na začiatku Storybrook a v názve to nemalo OUAT tak by to možno lepšie fungovalo ako samostatný seriál. Ale tak uvidíme čo prinesú ďalšie časti.

 4. Elendilka | október 11., 2013 o 15:53 |

  Peter: ty optimista, mohol si mi povedať, keď si edtioval článok a upravila by som ten odsek :D
  Sirius: Mne sa práveže veľmi pozdáva, že je to iné ako OUAT. Lebo, úprimne, ten mi už lezie na nervy. Mad Hattera tak skoro neuvidíme, ak vôbec. Vzhľadom na to, že týpek sa teraz vytešuje v novom Kapitánovi Amerika, nevidím to reálne. Plus, ak majú zachovať časovú postupnosť, tak by mal trčať ešte hodnú chvíľu v Storybrooku. Naveen Andrews ma trochu sklamal, ja ho mám veľmi rada. No toto tu… keby tam nemal ten koberec, tak by som prižmúrila oči.

 5. Shawn | október 11., 2013 o 17:15 |

  Tu som si inak uvedomil, že neprospeje ani samotnému Once, keď celú sériu budú v rozprávkovom svete či Neverlande, lebo nemajú čas ani peniaze pokryť 40 min. epizódy samými kvalitnými efektami… 1. séria bola aj preto dokonalá, lebo mali čas vyhrať sa s efektami do flashbackov… a teraz už dva seriály potrebujú takmer nonstop efekty…

 6. Ondro | október 11., 2013 o 22:26 |

  Odkedy má Once kvalitné efekty ? :D

 7. Shawn | október 12., 2013 o 01:11 |

  nehovorím, že nejaké úžasné, ale na televízne pomery decentné, a v malom množstve nevadili, no teraz, keďže je tých efektov veľa, tie horšie oproti decentným oveľa viac bijú do očí…

 8. Ondro | október 12., 2013 o 13:48 |

  GoT je v tomto neprekonatelný

 9. Elendilka | október 12., 2013 o 14:21 |

  Tak to áno. Ale Got je na prémiovom kanáli a ľudia si platia za to, že je to na úrovni :)

 10. Shawn | október 12., 2013 o 15:51 |

  Ondro: s GoT to ani neporovnávaj, lebo ten má minimálne raz taký rozpočet ako Once a k tomu iba 10 epizód za sezónu, tým pádom sa majú čas aj vyhrať…

 11. Ondro | október 12., 2013 o 22:28 |

  No ale tie epky majú hodinu :D takže je to diskutabilné

Napíšte svoj názor