SERIÁLY.kinema.SK

Minulý týždeň mala na NBC premiéru ďalšia z radu seriálových adaptácií literárnej klasiky – Dracula. Nejde o žiadnu modernú adaptáciu, ako je v posledných rokoch zvykom, ale aj napriek tomu, že sa dej seriálu, rovnako ako v Stokerovom románe, odohráva na konci 19. storočia, má s pôvodným príbehom pramálo spoločné.

draculapilot1

Je rok 1896 a Dracula (Jonathan Rhys Meyers) prichádza do Londýna ako americký podnikateľ Alexander Grayson. Je to vizionár, ktorý v mene vedy a pokroku chce ovládnuť britský trh s energiami bezdrôtovou energiou. Pri príchode usporiada obrovský bál, na ktorý pozve všetkých spoločensky relevantných ľudí a s veľkou teatrálnosťou predstaví bezdrôtovú energiu. Čo, pochopiteľne, nenadchne niekoľkých lordov sediacich v správnych radách spoločností spravujúcich ťažbu a distribúciu oleja a plynu.

Počas bálu však nebudú predstavení len Graysonovi nepriatelia, ale aj iné postavy, ktoré sa mu neskôr pripletú do cesty – a to hlavne Mina Murray (Jessica De Gouw), s ktorou ho spája zvláštne puto, jej snúbenec novinár Jonathan Harker (Oliver Jackson-Cohen) a jej priateľka Lucy Westenra (blonďavá Kathy McGrath!).

draculapilot3

Ako neskôr vysvitne, Graysonovi nejde ani tak o vedeckú osvetu viktoriánskej Británie ale o pomstu. Všetci tí lordi sediaci v správnych radách, ktorých si proti sebe poštval, nie sú len obyčajná šľachta ale aj členovia Dračieho rádu (Order of the Dragon), ktorý je zodpovedný za zavraždenie Draculovej manželky. A Dracula má plán ako sa ich zruinovať a obrať o moc, ktorý by sa mu aj vydaril, ak by jedného z nich nevycicial. Nuž, stávajú sa aj horšie veci. Toto malé pošmyknutie mu samozrejme neprejde bez toho, aby o prítomnosti upíra v Londýne neupovedomil Rád.

draculapilot2

Ide teda o naozaj veľmi voľnú adaptáciu príbehu o tom snáď asi najznámejšom upírovi. Seriálové postavy s tými pôvodnými zdieľajú len mená, ich vzájomné interakcie a vzťahy sú vlastnou fantáziou scenáristov a miestami boli ozaj veľmi prekvapivé. To by však nebolo až také strašné, resp. dalo by sa cez to preniesť, keby seriál mal iné kvality. Ako napríklad dobre spracovanú zápletku, dobre napísané dialógy a dobré herecké výkony. Lenže to všetko chýba. Predovšetkým Jonathan Rhys Meyers pôsobil celý čas neskutočne divne a nie som si celkom istá, či to bolo naschvál. Bojová scéna ku koncu epizódy bola naozaj tragická a nedostatok cicania krvi smrteľníkov je tiež veľmi smutný.

Celá pilotná epizóda pôsobila pomerne nevydarene – načrtnutie dejovej línie bolo dosť zmätené, predstavovanie postáv dosť nútené (ale okej, predsa len to bol pilot) a aj tak mätúce (počas celej epizódy som neprišla na to, kto je presne Lady Wetherby? A čo tá bad-ass blondýna na konci epizódy?). Nehovoriac o tom, že až príliš často som sa nudila a vôbec ma nezaujímalo, o čo sa to tam vlastne všetci snažia. Nuž, nie vždy sa všetko vydarí. 5/10

V nadchádzajúcich častiach…:

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. tukan | október 30., 2013 o 23:19 |

    Suhlasim, cakal som ovela viac.. zacalo to velmi dobre ale potom to stracalo uplne vsetko a nakonci mi vobec nedoslo co sa vlastne za tych 40 minut stalo.. a pointa sa nedostavila.. dam tomu este sancu,mozno sa to zlepsi

Napíšte svoj názor