SERIÁLY.kinema.SK

Ak vám téma čarodejníctva nie je cudzia a minulotýždňová novinka Witches of East End vás buď neoslovila alebo sa vám žiada niečo temnejšie a vážnejšie, tretia (mini)séria American Horror Story s podtitulom Coven je presne to, čo hľadáte. Ako sme si už mohli pri tejto antologickej sérii od Ryana Murphyho a Brada Falchucka zvyknúť, ide znova o šialenú jazdu plnú zvráteností, temnoty a hororu. A tentokrát si na mušku vzali čarodejnice a americký juh.

AHSCoven1

Príbeh sa rozvíja v dvoch časových rovinách a minulosť sa prelína s prítomnosťou. V úvodnom flashbacku z New Orleans tridsiatych rokov 19. storočia sa stretávame s pani LaLaurie (Kathy Bates), ženou posadnutou mladosťou, ktorá sa vyžívala v mučení svojich otrokov. O tristo rokov neskôr Zoe (Taissa Farmiga) nevedomky pri sexe zabije svojho priateľa a dozvie sa, že je čarodejnica. Podivná žena (Frances Conroy) a jej poskokovia ju naložia do Rokfortského expresu vlaku a pošlú do špeciálnej školy pre dievčatá ako je ona – Rokfortu Akadémie slečny Robichauxovej pre výnimočné mladé dámy.

Školu vedie Cordiela Foxx (Sarah Paulson), ktorá sa snaží naučiť mladé čarodejnice ovládať ich moc a pomôcť im prežiť v modernom svete. Ďalšími študentkami sú ľudská voodoo bábika Queenie (Gabourey Sidibe), telekinetička Madison (Emma Roberts) a médium Nan (Jamie Brewer). Krátko po príchode Zoe sa v akadémii objaví aj Fiona (Jessica Lange) – matka Cordelie a zároveň aj čarodejnica, ktorá má najväčšiu moc.

AHScoven2

Už na prvý pohľad je viac než jasné, že v Coven sa bude pozornosť venovať predovšetkým ženám. Čarodejníctvo slúži ako dokonalé pozadie pre rozpracovanie problematiky ako je starnutie u žien, strach z moci a sexuality žien či vzťahu medzi matkou a dcérou až do úplných krajností (vraždiaca vagína). Zasadenie deja do prostredia amerického juhu so sebou neprináša len voodoo elementy ale aj celú históriu otroctva a utláčania.

AHSCoven4

Ako to už pri American Horror Story býva zvykom, obsadenie sa opäť recyklovalo z hercov, ktorí sa osvedčili v predchádzajúcich minisériách. Opäť sa môžete tešiť na (ako vždy) úžasnú Jessicu Lange, Sarah Paulson, Frances Conroy, Lily Rabe a mladú Taissu Farmingu. Objavia sa aj iné známe tváre – Jamie Brewer, Evan Peters a Denis O’Hare. Už známe obsadenie v Coven doplňujú Emma Roberts, Gabourey Sidibe, Angela Bassett a Kathy Bathes.

AHSCoven3

Coven nesklamal ani čo sa týka kinematografie. Krásne zábery, interiéry a exteriéry, šikovne a pekne natočené – jednoducho úplná radosť pozerať. A čo potom tie kostýmy! Čarodejníctvo je fakt vďačnou témou z viacerých ohľadov, ale tie ich šaty!

Fanúšikovia série asi ťažko môžu byť sklamaní, keďže Coven sa rozbehol naozaj slušne. „Povrchnú“ hororovú tematiku využíva na rozpracovanie trópov tak, aby sa dotýkali tém, ktoré strašili spoločnosť nielen v minulosti ale aj dnes. Štart novej minisérie bol vydarený, ostáva len dúfať, že sa to udrží až do samého konca, pretože (podľa mňa) má American Horror Story tendenciu strácať ku koncu kvalitu.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor