SERIÁLY.kinema.SK

Osemdesiate roky boli zlatou baňou pre situačné komédie. Z tohto obdobia pochádzajú také klasiky, ktoré mi síce vo veľkom prepásli, ale dostali sa ku nám aj tak. Kto by si nepamätal Alfa, Ženatého so záväzkami, či Cosbyovcov. Americká stanica ABC sa túto sezónu pokúsi o znovuzrodenie humoru, ktorý bol pre tú dobu príznačný, no so všetkou krásou obrazu súčasnosti.

goldbergspilot1

The Goldbergs sa sústredí na rodinku z názvu a seriál je charakteristický tým, že je založený na skutočnosti. Adam F. Goldebrg, jeho autor, strávil svoje detstvo s kamerou na oku a nakrúcal každodenný život. Tieto autentické zábery sa v seriáli nachádzajú tiež a epizódy do veľkej miery jeho zážitky prezentujú. Rodinka zložená z mamy a otca, troch súrodencov a starého otca zažíva jednu komickú príhodu za druhou a všetko je to zaobalené do šatu súčasnosti – uvidíte množstvo spomalených záberov, narážky na vtedajšie klasiky a stereotypov v podobe farebných osemdesiatych rokov.

Hneď v úvode epizódy Adam predstavuje členov svojej rodiny. On sám je zobrazený ako malý geek posadnutý Hviezdnymi vojnami a nakrúcaním. Okrem toho v celom seriáli funguje aj komentár staršieho Adama, ktorý má vždy ku scénam čo dodať. Adamovi súrodenci sú obaja starší. Najstaršou je sestra Erica (Hayley Orrantia), ktorá bola v skutočnosti najstarším bratom. Je však pochopiteľné, že za účelom väčšej komickosti a dejovej vyrovnanosti zmenili pohlavie jedného súrodenca. Erica rieši typické problémy dievčaťa, ktoré končí strednú školu – vlasy, chalanov a telefonáty. Prostredným bratom je Barry (Troy Gentile), ktorý sa snaží nejako presadiť v rodine, kde často zaniká.

goldbergspilot3

Najvtipnejším a najrealistickejším elementom seriálu sú rodičia Goldbergovci. Otec Murray (Jeff Garlin) je typickým otcom v osemdesiatych rokoch. Na deťoch mu veľmi záleží a spravil by pre ne všetko, no vtedy bola úloha otcov po deckách neustále kričať, rozčuľovať sa nad nimi a nevhodnými poznámkami ich poháňať dopredu. Matka Beverly (Wendi McLendon-Covey) je takisto zosobnením osemdesiatych rokov. Priveľmi starostlivá, módne oblečená a so srdcom na správnom mieste. Trio dospelých v seriáli uzatvára starý otec Albert (George Segal), ktorý všetkým dáva rady pritiahnuté za vlasy.

goldbergspilot2

Seriál sa sústredí na príbehy z každodenného života rodiny Goldbergovcov. V podstate rozpráva historky, ktoré by ste vy spomínali na nejakej party ako vtipné príhody s vašou rodinkou. The Goldbergs je podľa mňa veľmi podarený – celkový dojem u mňa zdvihol hlavne dospelý Adam ako komentátor príbehu. Výkony hercov sú vynikajúce a z celého seriálu vyžaruje to najlepšie zo sitcomov osemdesiatych rokov. V tom podľa mňa tkvie tak trochu aj problém – mnoho vecí diváci v našich zemepisných šírkach nezažili a pri niektorých scénach jednoducho netušíte, na čo konkrétne narážajú.

Na druhej strane, veľmi sa mi páči, ako sa tvorcovia rozhodli pohrať so stereotypom takéhoto sitcomu a zahrnuli tam veľa spomalených záberov a situácií, ktoré sa opakujú dodnes (ako dedenie šiat po súrodencoch). The Goldbergs rozhodne stojí za tých 20 minút. Pekne si pri tom oddýchnete a zaspomínate, no zároveň sa schuti zasmejete. Podľa mňa to rozhodne má potenciál a som zvedavá, ako ho prijme americké publikum. Ja mu dávam 8/10.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor