SERIÁLY.kinema.SK

Detektívne a kriminálne príbehy sa málokedy vyznačujú prehnanou originalitou. Väčšinou sa pohybujú v medziach niekoľkých trópov, ktoré sa v rôznych variáciách všelijako kombinujú a opakujú. Novinka od NBC s názvom The Blacklist nie je žiadnou výnimkou a silno sa opiera o nevšedné duo vyšetrovateľov, ktoré tvorí mladá neskúsená agentka a kriminálny „mastermind“.

blacklistpilot1

Raymond Reddington (James Spader), jeden z najhľadanejších ľudí FBI, sa dobrovoľne vzdá v ústredí FBI vo Washingtone. Nikto netuší, čo ho k tomu po dvadsiatich rokoch na úteku pred zákonom doviedlo. Jeho prezývka je „Concierge zločinu“ – živil sa totiž predávaním citlivých informácii rôznym zločincom a teroristom podľa toho, kto mu ponúkol viac. Tvrdí, že je ochotný s FBI spolupracovať ale len pod jednou podmienkou – bude hovoriť jedine s mladou agentkou Elizabeth Keen (Megan Boone), o ktorej nikto z nasadených agentov nikdy predtým nepočul.

Ako vysvitne, agentka Keen je úplný nováčik – z Quantica vyliezla len pred mesiacom a nastúpiť ako profilovačka mala ešte len dnes. Keď jej šéf (Harry Lennix) zhodnotí, že z nej niečo aj bude, nasadí ju na prípad a spolupráca s Reddingtonom sa začína. Ten Elizabeth prezradí, že terorista Ranko Zamani, o ktorom si všetci mysleli, že je mŕtvy, v skutočnosti žije a plánuje uniesť dcéru vysoko postaveného amerického dôstojníka.

blacklistpilot2

Kým celkový koncept seriálu je zaujímavý – kriminálnik, ochotný z neznámych dôvodov pomáhať FBI chytať nebezpečných zločincov, o ktorých FBI ani nevie – samotné vyšetrovanie epizódnej zápletky bolo také… ničím zvláštne. Tím zostavený zo skúsených agentov bol na mŕtvom bode, kým sa nezjavila Elizabeth a nehodila očkom po nástenke s fotkami podozrivých a dôkazov, aby v sekunde odhalila motív Zamaniho. Samozrejme, nechýbalo akčné pobehovanie hore dolu, nejaká tá explózia a kolízia osobného života s tým pracovným. A šťastné dolapenie páchateľa a úplne od veci zvrat v závere, aby si divák pozrel aj nasledujúcu epizódu. Všetko sa to dialo rýchlo ale hlavne – dialo sa toho strašne veľa.

blacklistpilot3

The Blacklist vyzerá na prvý pohľad zaujímavo a originálne, ale jediná vec, čo je na ňom zaujímavá je vlastne Spaderov Reddington. FBI môže len ťažko odmietnuť jeho pomoc, hoci istotne má niečo za lubom a nikto netuší, čo je jeho pravou motiváciou alebo čo činí Elizabeth natoľko výnimočnou. Na druhej strane Elizabeth je zosobnenie všetkých klišé fiktívnych detektívov a vyšetrovateľov – má nepeknú minulosť, ale pevný charakter, s manželom sa snažia adoptovať si dieťa, čo jej nepekne začne komplikovať práca. A, ako inak, je mrte dobrá v tom, čo robí. Lepšia ako jej šéf a celý tím vyšetrovateľov. Klišé môžu byť niekedy fajn, ale v tomto prípade pôsobia naozaj lenivo, pretože je očividné, že tvorcovia sa snažili o originalitu, len to nejako nedotiahli do konca. Takže to vyzerá, že z The Blacklist bude len priemerná procedurálka. Hodnotenie: 6/10

V nadchádzajúcich častiach…:

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Shawn | september 27., 2013 o 22:28 |

    Mal som úplne rovnaké pocity. Snažili sa o niečo originálne, no pod povrchom je to obyčajná procedurálka. A na tie (s vyše 20 časťami za sériu) pri toľkých kvalitných drámach žiaľ nie je čas…

  2. Sirius | september 30., 2013 o 16:42 |

    Bolo to celkom fajn, určite pozriem aj ďalšie časti.

Napíšte svoj názor