SERIÁLY.kinema.SK

Moderným adaptáciám klasických rozprávok, resp. príbehov sa v posledných rokoch celkom darí. Preto asi nikoho neprekvapí, že sa nejakej dočkáme aj v tejto televíznej sezóne a to presne Legendy o Sleepy Hollow od Washingtona Irvinga, o ktorej seriálovú adaptáciu sa postarala stanica Fox.

sleepyhollowpilot1

Poručíčka Abbie Mills (Nicole Beharie) má budúci týždeň opustiť nudné malé mestečko Sleepy Hollow, aby začala výcvik v Quanticu a začala kariéru v FBI. Byť policajtom a robiť si plány do budúcnosti sa však nevypláca. Počas rutinného výjazdu jej partnera zabije bezhlavý jazdec, čomu nechce veriť, kým nestretne Ichaboda Cranea (Tom Milson). Tento fešák s britským prízvukom tvrdí, že pochádza z roku 1781. Potom už aj ten bezhlavý jazdec začne znieť celkom uveriteľne.

Z Abbie a Ichaboda sa tak stanú parťáci, ktorí sa poza chrbát policajného kapitána snažia prísť na to, čo bezhlavý jazdec v Sleepy Hollow hľadá a ako ho zastaviť. Je z nich ozaj podarená dvojka a vtipnými hláškami a scénami to len srší. Samozrejme, väčšina z nich pramení z faktu, že chudák Ichabod z 18. storočia sa musí vyrovnať s každodennou realitou 21. storočia – a áno, to znamená aj zmieriť sa s faktom, že ho má v putách čierna ženská príslušníčka policajného zboru, ktorá nosí nohavice. Kto ešte sa teší na týždennú dávku Ichabodovho boja s modernými technológiami?

sleepyhollowpilot2

Od začiatku až do konca sa na Sleepy Hollow veľmi dobre pozerá. Samozrejme, nejde o žiaden vrchol televízneho umenia, ale to snáď ani nikto nečakal. Neustále sa niečo deje – a že sa toho deje celkom dosť. Keďže ide o pilotnú epizódu, načrtne sa viacero problémov a línii, ktoré budú poháňať dej dopredu po zvyšok série. V podstate ide o iks-tú variáciu pokojného malého amerického mestečka,v ktorom sa začnú diať zvláštne veci, ktoré tak trochu (úplne) zaváňajú nadprirodzenom. S tým rozdielom, že v prípade Sleepy Hollow to naozaj funguje, pretože seriál sa niekedy neberie úplne vážne. A to je skvelé.

Dalo by sa povedať, že FOXu sa podarilo vytvoriť naozaj vydarenú záležitosť. Zasmejete sa, niekedy sa aj zľaknete (predsa len, je to horor… či nie?) a hlavne, budete sa baviť. Ostáva len dúfať, že Sleepy Hollow si aj v nasledujúcich epizódach udrží kvalitu, ktorú nasadil pilot (8/10!) a neskĺzne do nudných, vyplňujúcich epizódnych zápletiek. Pretože má super šancu stať sa dokonalým oddychovým seriálom po náročnom dni v škole či práci. Alebo guilty pleasure, až na to, že sa za ňu naozaj netreba hanbiť.

V nadchádzajúcich častiach…:

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Ondro | september 21., 2013 o 22:00 |

  Po náročnom dni v práci si pozriem TBBT a s chuti sa zasmejem a nie 40 min. horor/drámy

 2. Shawn | september 21., 2013 o 22:43 |

  Ondro: tak potom ako GP – sú to iba príklady ;) ak si pilot ešte nevidel, fakt si ho pozri, budeš milo prekvapený… u mňa má dokonca 9/10.

 3. Ondro | september 22., 2013 o 16:46 |

  Ja som pilot už videl len ma niekedy zaráža čo má každý stále s nejakými oddychovkami. Oddychovka mi príde niečo ako Hart of Dixie a nie Sleepy Hollow kde je viac záhad ako v samotnom LOSTe :D

 4. Lexie | september 24., 2013 o 11:26 |

  Pre mňa to bolo moc klišoidné a trochu aj prepchaté, ale v sledovaní pokračujem ;)

 5. Sue | september 24., 2013 o 13:22 |

  Ondro: Záhady tam sú, ale nie je to žiadna ťažká dráma ani nič nad čím treba silno premýšľať, tak preto oddychovka ;)

 6. Peter Šulek | september 25., 2013 o 13:45 |

  Na odreagovanie odporucam „Banshee“ :-)

Napíšte svoj názor