SERIÁLY.kinema.SK

„Dobových drám s pekným farebným filtrom nie je nikdy dosť!“ povedali si v BBC a vznikla šesťdielna miniséria Peaky Blinders.

peakyblinderspilot1

Medzivojnový Birmigham pripomína skôr Divoký západ než jednu z metropol Spojeného kráľovstva. Špinavé ulice sú plné deklasovaných živlov, malých chuligánov a mužov, ktorí stratili ilúzie na frontoch prvej svetovej vojny. Život mesta má pod palcom gang Peaky Blinders, na ktorého výplatnej páske je prakticky celý policajný zbor. Shelbyovci, ktorí Peaky Blinders šéfujú, veselo vymýšľajú ako obabrať ľudí na dostihových stávkach a život je taký skvelý ako len môže v roku 1919 byť (takže nie veľmi).

Gangsterskú idylu naruší príchod vrchného inšpektora Chestera Campbella z Belfast, ktorého do Birmighamu vyslal sám minister Churchill. Campbell prichádza do Birminghamu, aby vyriešil prípad veľkej krádeže štátnych zbraní. Môžu za to komunisti, IRA alebo Peaky Blinders?

peakyblinders3

Peaky Blinders majú úžasnú atmosféru. Zafajčené bary plné mužov od hlavy po päty v tvíde, špinavé ulice plné biedy zahalené v hmle a komunistické prejavy dokonale podčiarkuje hudba nášho storočia. Aj z kinematografického hľadiska je radosť pozerať na všetky pekné zábery, farebné kontrasty a lícne kosti Cilliana Murphyho. BBC jednoducho vie, ako natočiť pekný seriál.

peakyblinderspilot2

Avšak z príbehovej stránky Peaky Blinders ničím zaujímavým nevynikajú. Je tam nejaká kriminálna zápletka (krádež zbraní), politika (komunisti) a aj na romantiku príde. Pochopiteľne sa riešilo aj vyrovnávanie sa jednotlivých postáv s realitou po svetovej vojne, čo mňa osobne zaujímalo najviac. Na šesť epizód, ktoré boli natočené, by to však vystačiť mohlo.

peakyblinders4

Ďalším silným aspektom tejto drámy je obsadenie. Keďže ide o britskú produkciu, budete poznať prakticky každého jedného herca, nehovoriac o známych menách ako Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, či Tommy Flanagan.

Ak máte radi dobové drámy z produkcie BBC, Peaky Blinders by ste si nemali nechať ujsť. Nejde síce o nič prevratné (po príbehovej stránke), ale už len kvôli tej tvídovej atmosfére medzivojnového Birmighamu sa to oplatí. A hudbe!

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor