SERIÁLY.kinema.SK

Semiautobiografický komediálny seriál The Michael J. Fox Show popisuje návrat žurnalistickej legendy Mikea Henryho za mikrofón. Mike bol kedysi hlavným menom večerných správ a za svoje reportáže z prostredia newyorkských gangov získal päť ocenení Emmy. Proste moderný hrdina so všetkým, čo sa patrí. Jeho kariéru negatívne ovplyvnilo Parkinsonovo ochorenie, kvôli ktorému opustil brandžu. Po rokoch v ústraní sa vracia pred kameru a do ulíc, aby odhaľoval krivdy a hlásil prelomové správy o zamrznutých chodníkoch.

MJFoxshowpilot1

Seriál z produkcie NBC čerpá námet zo života svojho ústredného herca, Michaela J. Foxa. Jeho herecká dráha tiež dostala zásah v podobe Parkinsona a v posledných rokoch sa objavoval len sporadicky v ikonických cameo vystúpeniach alebo počas finálnej ceremónie olympijských hier hosťovaných jeho domovinou, Kanadou. Čo teda primälo Foxa, aby sa vrátil do televízie v hlavnej úlohe?

Hoci ho formát seriálu typizuje do úlohy „vracajúceho sa hrdinu“, Michael J. Fox Show je predovšetkým o reportérovej rodine. Divák vníma Michaelov hendikap výhradne očami jeho najbližších. Na televízne klišé v podobe tragického osobného boja zabudnite. Jeho dcéra využíva otcovo ochorenie, aby sa v škole mohla flákať. Jeho šéf ho v práci potrebuje predovšetkým kvôli zaručenej sledovanosti. Mike je ústredným hýbateľom deja, no na obrazovke ho vidíme robiť veci, nie trápiť sa niečím vnútorným. Dynamickosť tejto postavy je obrovské plus.

MJFoxshowpilot2

Po technickej stránke sa v Michael J. Fox Show strieda normálna scéna s výpoveďami na kameru, tak ako si dejovo podávajú kľučku originálne zápletky s tými najviac obohranými. Toto sa môže seriálu ku koncu série vypomstiť, no nemožno to úplne zatracovať – napríklad v Modern Family tento vzorec na diváka obstojne funguje.

MJFoxshowpilot3

V jesennej zbierke nových seriálov je toto druhý seriál, pri ktorom som zaznamenala protagonistu trpiacim dlhodobým ochorením. Považujem to za vynikajúcu vec hodnú potlesku a opakovania, pretože kvantitatívne najsilnejšia stránka televíznych seriálov je schopnosť nekompromisne prehlásiť niečo za normálne v rámci spoločenského diskurzu. Rôznorodosť je krásna vec a rôznorodosť v televízii je ešte krajšia. Netreba však zabúdať, že pri osobnosti a šarme Michaela J. Foxa sa tento sitkom nemusí báť tak ako detektívna dráma Ironside, ktorá sa stala terčom kontroverznosti po tom, ako obsadila do úlohy muža na vozíčku herca, ktorý netrpí ochrnutím. Nasvedčuje to aj sledovanosť pilota 7,5 miliónov divákov.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor