SERIÁLY.kinema.SK

Drahý čitateľ. Myslím, že som ten typ autora, ktorý má s tebou veľmi úprimný vzťah. Preto ťa azda neprekvapí priznanie, že od seriálu s titulom „Masters of Sex“ som čakala iba jedno. Respektíve dve a na vrchu to má bradavky. Nová dobová dráma z produkcie káblovky Showtime ma v tomto ohľade hlboko sklamala! Nielen, že som nevidela z Lizzy Caplan nič, čo by som už predtým nevidela, ale ešte som aj musela trpieť normálny dej a hlavnú myšlienku a vývoj postáv a vôbec!

mastersofsexpilot1

Seriál vychádza zo skutočného príbehu. Sú 50. roky, sme v Amerike a doktor William Masters (Michael Sheen) je ako superhrdina. Cez deň vedie gynekológiu a v noci tajne študuje ľudskú sexualitu. Dobre, je skôr ako superhrdina s menším problémom, ktorý sa po nociach skrýva v skriniach a stopuje pracovný proces prostitútok. Jeho cestu skríži nová nemocničná asistentka Virginia Johnson (Lizzy Caplan), ktorá donedávna po nociach vystupovala v kluboch ako speváčka, ale teraz sama vychováva dve deti a potrebuje ich zabezpečiť. Nasleduje vedecká mágia.

Čo považujem za najväčšie plus seriálu, je nekompromisný pohľad na sociálny komunikačný balast okolo sexu a sexuality. Doktor Masters je v brilantom podaní Michaela Sheena ten najješitnejší muž pod slnkom, ktorý zo zatiaľ neobjasneného dôvodu neznáša ženy a do výskumu sexuálnej reakcie ich tiel ho ženie len túžba po vedeckom prvenstve. Seriál si ma získal od momentu, kedy sa pánovi doktorovi otočil svet hore nohami po zistení, že ženy občas orgazmus predstierajú. Kontruje mu pragmatická Virginia, ktorá okrem vecného ženského pohľadu na sex prináša aj nadštandardnú empatiu pre trpkú situáciu doktorových pacientov, medzi ktorými je aj jeho manželka.

mastersofsexpilot2

Žiaľ, produkcia Showtime sa nevyhne pár povinným glory-shotom na kopulujúce dvojice alebo masturbujúce slečny, ktoré vzhľadom ku kvalite scenára a ambíciám myšlienkových posolstiev pôsobia dosť rušivo. Ticho dúfam, že v nasledujúcich epizódach seriál uberie od záberov na ideálny filmový sex a pridá na prostitútkach vysvetľujúcich doktorovi, že pánske magazíny s nahými ženami ocenia aj ženy.

mastersofsexpilot3

Je to vtipné, je to k veci, je to ľudské. Nepočítajúc spomenuté dva glory-shoty, hodina mi uletela ako nič. Tak osviežujúci pilot som už veľmi dlho nezažila. Medzi dobovými drámami z minulého storočia sa Masters of Sex nakláňajú skôr k feministickej štúdii The Hour než k melodramatickej nekonečnosti Mad Men.

Seriál stvorila Michell Ashford, ktorá nesie zodpovednosť za vojnovú minisériu The Pacific. Námet čerpala z rovnomennej knižnej predlohy, biografie od autora Thomasa Maiera. V 12-dielnej sérii sa okrem iných objaví aj Beau Bridges a Allison Janney, ktorej sitkom Mom bude mať premiéru koncom septembra.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor