SERIÁLY.kinema.SK

Myslím, že ak hneď v úvode tohto článku budem tvrdiť, že seriál MARVEL’s Agents of S.H.I.E.L.D. (v tomto článku označovaný skrátene ako SHIELD) bol najočakávanejším kúskom tejto jesene, nebudem ďaleko od pravdy. Komiksový svet momentálne zažíva boom neuveriteľných rozmerov a dostáva sa pomaly, ale isto, aj na televízne obrazovky. Arrow, ktorý je voľne založený na univerze od DC, žne jeden úspech za druhým. Takisto, filmoví marvelovskí Avengeri boli hitom minulého roka. Televízny seriál z ich sveta nebol teda prekvapivým krokom. Navyše za ním stojí aj Joss Whedon, geekovský bôžik.

SHIELDpilot1

SHIELD sa sústredí na špeciálnu jednotku v rámci tejto organizácie. Je to do istej miery elitná skupinka agentov, ktorá má za úlohu vyhľadávať ľudí so špeciálnymi schopnosťami či darmi, alebo obete experimentov, ktoré zrazu dokážu niečo výnimočné. Hneď v pilotnej časti tento tím vyskladá agent Coulson (Clark Gregg), ktorý síce v Avengeroch zomrel, no v skutočnosti to bolo inak. Vitajte na leveli utajenia s číslom sedem.

Každá skupinka, ktorá zabezpečuje prvý kontakt s potenciálnymi hrdinami, musí mať dokonalé zloženie. V tomto prípade ide o agenta Warda (Brett Dalton), ktorý v skóre zo špionáže prekonal aj Romanoffovú. Okrem iného sa im vždy zíde bio-chemik, v tomto prípade šarmantná Jemma Simmons (Elizabeth Henstridge) a expert na zbrane Leo Fitz (Iain De Caestecker). Takisto by to chcelo nejakú pilotku/kick-ass ženskú, ktorá sa bude biť o sto šesť, teda Melindu May (Ming-Na Wen).

SHIELDpilot3

Zdá sa, že v takomto tíme snov chýba ešte jedna veľmi dôležitá osoba. Samozrejme, že nezabudli ani na prvotriedneho hackera, presnejšie hackerku Skye (Chloe Bennet). Zisk jej osoby do tímu je vlastne zápletkou pilotnej časti. Skye neverí, že organizácia, ktorá tají pravdu pred ľudstvom, má právo ukrývať a miešať sa do života ľudí, ktorí sú špeciálni. Agent Coulson teda má čo robiť, aby ju presvedčil o opaku. A rád používa nevšedné metódy.

SHIELDpilot2

Už teraz je jasné, že SHIELD bude novým hitom. Joss Whedon aj s bratom Jedom skrátka vedia, ako vytvoriť perfektné tímy hercov, ktorým to na obrazovke iskrí a klape. Okrem toho, ak tam občas vypustíte nejaké narážky na filmových Avengerov, máte vyhraté. Na seriáli musím vyzdvihnúť krásne spracovanie špeciálnych efektov, samotného Clarka Gregga, ktorý odteraz navždy bude už len Agentom Coulsonom, a splnenie toho, čo bolo divákom sľúbené. Ak od SHIELDu očakávate akciu, vtipy, strhujúci príbeh a komiksový svet, nebudete sklamaní.

SHIELDpilot5

Mne to však nedalo. Neušlo mi, že celým pilotom sa tiahla pomerne moralistická dejová línia, v ktorej sa snažil agent Coulson presvedčiť Skye, že „chytanie“ takýchto špeciálnych osôb je na mieste, lebo ľudstvo na nich nie je pripravené, rovnako ako na rôznu mimozemskú technológiu. Mňa osobne bavia viac komiksovky typu Kick-Ass, kde si každý robí, čo chce – bez ohľadu na to, či disponuje skvelým vybavením alebo sa len tak mece po ulici. Taktiež, zobrať do tímu hackerku, ktorá nemá žiadne skúsenosti z akcie, je do neba volajúca hlúposť, ktorá kandiduje na klišé roka. Takisto, samotné tempo časti mi nejako nesedelo. Mestami boli v deji hluchoty a zápletka, aspoň zatiaľ, mala len epizódny charakter.

SHIELDpilot4

Tohto sa trochu obávam – čo ak z toho spravia „monster of the week“ seriál? Rozumiete, ak v ňom každú časť budú riešiť nejakú osobu alebo predmet, preváži to všetky SHIELDovské kvality, lebo tu bude chýbať určitá hĺbka. Momentálne mi preto veľmi chýba celo-sériová dejová línia. Napriek tomu zatiaľ do seriálu vkladám veľkú dôveru a verím, že to bude jeden z tých, kvôli ktorému budeme utekať domov po práci a zo školy skôr. Takisto vám odporúčam začať sa modliť, aby sa z toho nestala druhá Firefly. Prepáčte, nemohla som si to odpustiť. :) Udeľujem 8/10 a teším sa pestrofarebné komentáre.

V nadchádzajúcich častiach…:

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Sirius | september 27., 2013 o 10:56 |

  Celo seriálovej zápletky sa možno ešte dočkáme. To že nebola vypálená hneď v pilote nemusí znamenať že nebude. Ono bolo tam naznačené nejaké mega tajomstvo takže možno z neho sa niečo vyvinie.
  Ale aj keby nebola osobne by mi to moc nevadilo. Zatiaľ je to presne také aké som čakal že to bude. :-)

 2. Elendilka | september 27., 2013 o 11:10 |

  Ja si tiež myslím, že nejaká celosériová zápletka bude. Dúfam, že čoskoro!

 3. Anuris | september 27., 2013 o 23:25 |

  Bude, tvorcovia ju v rozhovoroch slubovali a nieco uz bolo naznacena aj v pilote (tajomna organizacia v pozadi, ktora stoji za projektom Centipede). Navyse je tu zahada okolo Coulsonovho vzkriesenia a aj nejake tie natuknute bacstory u jednotlivych postav, s ktorymi mozno v buducnosti dalej pracovat (Melindina trauma, kvoli ktorej sa stiahal z terenu, Skyino mazanie vlastnych udajov z elektronickej databazy a Wardova „rodinna historia“). Uvodne epizody sa ale urcite budu niest skor v epizodickom duchu.

 4. imro | apríl 8., 2014 o 19:44 |

  „Taktiež, zobrať do tímu hackerku, ktorá nemá žiadne skúsenosti z akcie, je do neba volajúca hlúposť, ktorá kandiduje na klišé roka.“ Fitz a Simmonsová skúsenosti z akcie mali?

 5. Sirius | apríl 12., 2014 o 10:20 |

  Tak tí majú aspoň nejaký tréning od S.H.I.E.L.D.u aj keď sú to vedci tak určite na akadémií mali aspoň základný výcvik

 6. imro | apríl 13., 2014 o 12:02 |

  Pise sa o skusenostiach z akcie…

Napíšte svoj názor