SERIÁLY.kinema.SK

Osud ho pripútal na invalidný vozík, ale to mu nebráni robiť svoju prácu – zatýkať zločincov a milovať dámy. Predstavujem vám Roberta T. Ironsida (Blair Underwood, An Inconvenient Truth), nekompromisného detektíva v meste New York. Policajná dráma z produkcie NBC je remakom rovnomennej ikony žánru zo 60. rokov.

ironsidepilot1

Seriál je primárne určený milovníkom žánru detektívok. Od ďalších 20 policajných pilotov tejto sezóny sa líši stavením na najslabšiu možnú kartu v televíznej brandži – na protagonistu, ktorý nie je blonďatý dvojmetrový chlap s pleťou belšou ako alabaster. Ironside je ochrnutý, je čierny a je nahnevaný na celý svet. Sledovať Underwoodov výkon je skutočne osviežujúce. Detektív Ironside sa vtipne vyrovnáva s kriminálnikmi, ktorí ho podceňujú a zároveň vidíme aj jeho vnútorný boj s hendikepom. Emócie, ženy, činky.

Žiaľ, to nemení nič na fakte, že scenár zostal tiež niekde v 60. rokoch. Možno sa jedná len o prípad slabšieho úvodu a Ironside a jeho družina to o pár epizód rozbalia, no zatiaľ sa ťažko vyhnúť prirovnaniu k Lie to Me bez zaujímavých postáv. Je tam diverzný tím, často prekračujú hranice konvencie, ale v momente, ako vám na postavách nezáleží, to dej nestíha utiahnuť. Na druhej strane, ak vám chutia detektívky, Ironside určite neurazí. Okrem typickej procedurálky sa môžete tešiť aj na hru s časopriestorom v podobe narácie in media res a flashbackov. V porovnaní s originálom nemožno nevyzdvihnúť rozšírenie motívu. Kým pôvodný seriál sa sústredil na silu Ironsidovho odhodlania chytať zločincov aj z polohy sedmo, remake túto odyseovskú prefíkanosť dopĺňa o pohľad na sociálny ostracizmus voči hendikapovaným.

ironsidepilot2

Ironside vyvolal kontroverznú diskusiu vďaka obsadeniu neochrnutého herca do titulnej úlohy. Ale to by sme sa rovno mohli spýtať tvorcov Glee, prečo obsadili do úlohy chalana na vozíčku svojho najlepšieho tanečníka. Scenára sa ujal Michael Caleo, ktorý si predtým ostril pero v požiarnickej dráme Rescue Me a mafiánskej záležitosti The Sopranos.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor