SERIÁLY.kinema.SK

V malom londýnskom domčeku zomrela mladá žena. To by vzhľadom k frekvencii detektívnych seriálov na britských televíznych obrazovkách nebolo nič nové. Zvláštnejšie je, že si jej smrť nikto nevšimol celé dva roky. Prípad vyšetruje v svoj posledný deň v službe detektív Len Harper. Bola to samovražda alebo niečo zákernejšie? Motív pre vraždu zdanlivo neexistuje, no každý zo susedov má svoje vlastné tajomstvo, ktoré neúprosne vedie k rozloženému telu na povale.

whatremains2

Štvordielna detektívka BBC s titulom What Remains by sa dala prirovnať k Miss Marplovej na antidepresívach. Vo svojej podstate je to priamočiare vyšetrovanie okolností úmrtia, ktorých svedkov a potenciálnych páchateľov spoznáte v prvej epizóde. Kontrastné postavy susedov, prostredie plné hádok a motív samoty – nič z toho nie je slovenskému divákovi cudzie.

Týmto svetom vás pohodlne sprevádza pán herec David Threlfall, ktorý sa vrátil z iks sérií kultovej sociálnej dramédie Shameless do civilizovaného sveta. Odložil fľašu, oholil sa, ostrihal sa, ani ho nespoznáte. Ako osamelý jazdec sa vrhá po tajomstvách obyvateľov bytu. Nemá za sebou podporu policajnej mašinérie, ani typické klišé zosobnenia prípadu. Mŕtva Melissa sa nepodobá na jeho ženu, ani nie je obeťou sériového vraha, ktorého nikdy nedolapil, ani nemá nič spoločné s jeho otcom. Jediné, čo ich spája, je akási prirodzená osamelosť, v ktorej sa obaja ocitli. Tento atypický odlkon od tradičného macha s odznakom v ruke je ďalšou pridanou hodnotou seriálu. K vykresleniu Lenovho duševného rozpoloženia napomáha aj tmavý interiér bytu a zamračené podnebie južného Londýna. Obraznosť sa silne prenáša do kamery aj vďaka použitiu vizuálnych metafor. Počkajte si na čiernu rybičku.

whatremains1

What Remains je menej nepríjemné pozeranie ako Southcliffe. Predsa len, dá sa predpokladať, že do finále bude vrah jasný a nebude to kolektívna nečinnosť spoločnosti, ale niekto ako záhradník, nepríjemný učiteľ z prízemia alebo jedna z lesbičiek na poschodí. Scenár vytvoril Toby Basgallop (Sirens), ktorý má s psychologickými trilermi svoje skúsenosti z minisérie Inside Men. V úlohách podozrivých sa objavia aj fandomoví miláčikovia ako Russell Tovey (Him and Her, Being Human) a Indira Varma (Torchwood).

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. MartinDeBill | august 27., 2013 o 23:45 |

  a vrahom bude istotne zahradnik!

 2. Michal | august 28., 2013 o 01:15 |

  OKEEEY a % kolko davate ze ci si to mam stiahnut ci ne ??

 3. Shawn | august 28., 2013 o 10:48 |

  Michal: oplatí sa to pozrieť ;)

 4. namuras | august 28., 2013 o 11:06 |

  Michal: Určite sa ti to bude páčiť, ak si jedna z týchto skupín:

  1. Máš rád sociálne drámy a existenčné otázky modernej spoločnosti.

  2. Máš rád detektívky, jasne vymedzených podozrivých a napätie okolo odhaľovania ich tajomstiev. Vravím, je to taká rozšírenejšia Miss Marple.

  Hrá to silne na obidve noty. Ja som to dokonca ani nepretáčala, čiže pútavé to je.

  Martin: Stavím gate o to, že to je ten blonďatý novinár (ktorý má toho pubertálneho syna). Typecasting nepustí, zvyčajne hrá nenápadných sviniarov.

Napíšte svoj názor