SERIÁLY.kinema.SK

Britská dráma Southcliffe sa sústredí na fiktívne mestečko, ktoré je obeťou útoku sociopatického fanúšika zbraní. Ten vo vyvrcholení pilotnej epizódy zastrelí svoju nevládnu matku a ďalších 14 ľudí. Štvordielna miniséria z produkcie Channel 4 predstavuje skrytý facet Británie dneška – „neviditeľní ľudia, anonymné miesta“ – a varovne apeluje na pasivitu tichej väčšiny.

southcliffe1

Protagonistom drámy je redaktor David Whitehead, ktorý sa vyrovnáva s tragickým incidentom, ktorý otriasol jeho rodným mestom. Okrem jeho svedčíme reakciám rodín obetí a spomenutému mlčaniu osadenstva mestečka. Škála emócií je široká a kvalitné herecké obsadenie ju pomáha predať. Kamera sa často odkláňa od tradičnej scénografie. Taký mix inovatívnosti Utopie a depresívnosti Top of The Lake.

Scenár je nepríjemne trefný a slovenskému divákovi oveľa bližší ako veselé vyplastikované americké detektívky. Neprizeráme sa priamočiaremu vyšetrovaniu, ale impresionistickej mazanici pocitov a vnútorných konfliktov tých, ktorí útok prežili. Postavy nie sú ani zďaleka jasne vyprofilované. Kľadasi robia hrozné veci a úplní neschopáci trafia ten jeden dobrý skutok za epizódu. Nie je to oddychové sledovanie a určite si to nedávajte po ťažkom dni, ale oplatí sa to. Epizódami rezonujú pravdy, ktorým dnešná spoločnosť často odmieta čeliť.

southcliffe2

Davida stvárnil divadelný herec Rory Kinnear, ktorého môžete poznať z adaptácie Richard II alebo ako britského premiéra z Brookerovej antológie Black Mirror. Seriál vytvoril Tony Grisoni, ktorý si tématiku mlčiacej spoločnosti v období násilnej tragédie vyskúšal v policajnej antológii Red Riding a psychologickej dráme Unloved, za ktorú si odniesol najväčšie britské televízne ocenenie BAFTA.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor