SERIÁLY.kinema.SK

Nech už máte na remaky akýkoľvek názor, sem-tam sa objaví aj taký, aký by bola škoda ignorovať. Jedným takým je aj The Bridge, americký remake škandinávskeho seriálu Bro(e)n od stanice FX, ktorý sa – rovnako ako originál – zaoberá vyšetrovaním vraždy tela nájdeného na moste spájajúcom dve krajiny.

bridgeuspilot1

Presne uprostred mostu, ktorý spája americké El Paso a mexický Juárez, bolo nájdené telo americkej sudkyne – jedna polovica tela na americkej strane, druhá na mexickej. Na miesto činu je privolaná detektívka Sonya Cross, ktorej prípad pripadne, keďže mexický detektív Marco Ruiz sa ho rád vzdá. Čo však vyzerá ako jedno telo americkej občianky sú v skutočnosti telá dve – a spodná časť patrí mexickému dievčaťu. A tak naším detektívom neostáva nič iné, len spojiť sily a prípad riešiť spoločne.

Spojenie snáď posledného poctivého policajta v Mexiku s mladou autistickou detektívkou je zaujímavé od ich prvého stretnutia na mieste činu. Ich interakcie sú zaujímavé aj naďalej a to nielen ohľadom riešenia prípadu, ale predovšetkým každodenných drobností. Ruiz je sympaťák, ktorý nemá problém s ľuďmi vychádzať – Sonya je jeho pravý opak. A treba poznamenať, že Diane Kruger je ako detektívka s Aspergerovžm syndrómom naozaj vynikajúca.

bridgeuspilot2

Keď je už seriál situovaný do prostredia americko-mexického pohraničia, bola by škoda to nevyužiť. Scenáristi sa tak nesústredia len na vyšetrovanie vraždy, ale sledujú aj dejové línie postáv, ktoré (aspoň na prvý pohľad) nemajú s ústredným príbehom nič spoločné. Rozvíjajú príbeh a dávajú mu určitú hĺbku – či už ide o vdovu po mužovi, ktorý zomrel na infarkt po prevoze do nemocnice cez most činu, samotára a podivína žijúceho v púšti alebo nepríjemného novinára. Nehovoriac o tom, že samotné vyšetrovanie sa dotýka otázok ako je korupcia mexickej polície, nevyšetrené vraždy medzi kartelmi, imigrácia, rasizmus atď., teda problémov špecifických pre prostredie, do ktorého pôvodný Bron adaptovali Američania.

Pilotný diel bol mierne natiahnutý, mal niekoľko hluchých miest a zopárkrát som si zívla a túžobne očakávala koniec. Pomalé tempo ale tomuto seriálu pasuje – buduje atmosféru, ktorá je v seriáli ako tento veľmi dôležitá. Hoci sa The Bridge odohráva na opačnom konci Spojených štátov, veľmi pripomína The Killing, čo je taktiež veľmi vydarená adaptácia škandinávskeho seriálu. Detektívi tiež riešia jeden prípad celú sériu, bojujú s osobnými démonmi a vyznačujú sa veľmi špecifickou atmosférou – v The Killing to bolo upršané počasie Seattlu, tu pohraničie dvoch veľmi rozdielnych krajín. Fakt, že značná časť dialógov (hoci by mohla byť aj väčšia) sa realizuje v španielčine, pomáha túto atmosféru budovať. Aby som to zhrnula: The Bridge sa oplatí dať šancu. Ak máte radi kvalitné detektívne seriály, určite nebudete sklamaní. 8/10

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. hydro | júl 25., 2013 o 23:05 |

    oki, The killing sledujem, čiže asi skúsim… máš pravdu killing je temný, ponurý so skvelou atmosférou, pôsobí veľmi realisticky čo sa mi páči…

Napíšte svoj názor