SERIÁLY.kinema.SK

Šestnásť účastníkov súťaže o prežitie sa bez varovania a bez batožiny ocitne v tunguskom regióne Sibíri. V pustej tundre opradenej tajuplnými legendami musia spolu prežiť zimu. V hre neexistujú žiadne pravidlá (okrem circa desiatky, ktoré sa v priebehu hry objavia) a víťazi si medzi sebou rozdelia pol milióna dolárov. Súťažiaci s retardovanými charakterovými črtami vás mučia svojimi pokusmi o upútanie pozornosti. Niekde v tridsiatej minúte počas monológu o modelingovej kariére chladnokrvne uvažujete o samovražde, keď v lesoch začne niečo vraždiť. Konečne.

siberiapilot1

Americká dráma s prvkami nadprirodzena menom Siberia patrí do letného line-upu NBC. Jej zasadenie do prostredia reality show je zaujímavým otočením konceptu vykonštruovaného sveta, o ktorom tvorcovia aj publikum predstierajú, že je reálny. Ešte zaujímavejšie je to, že hlavná dejová línia seriálu zjavne tvrdohlavo trvá na tom, že sa to všetko naozaj stalo. A nechcite nič zaujímavé. Žiadna psychológia produkčného tímu. Žiadna pohotovostná záchranná akcia. Žiadne relevantné lekcie o prežití v tundre – ktorá, mimochodom, vyzerá asi tak tundrovo ako americké pivo chutí alkoholom. Pekne seďte a dívajte sa na bandu účastníkov, ako neprimerane reagujú na dva-tri tajuplné podnety per epizódu.

Mnohým fanúšikom typických seriálov sa takýto exotický exemplár v podobe reality show dostane na radar len vďaka tomu, že má na sebe veľkým čitateľným napísané „skriptovaný seriál“. Očakávajú preto istý príbeh, postavy, možno nejaké poučenie.

siberiapilot2

Príbeh je, že máme všetci so zatajeným dychom čakať, či v sibírskej oblasti pred storočím postihnutej meteoritmi, naozaj straší. Treba uznať, že tento účel pilot splnil. Miestami mi napriek sebazapreniu vyskočili zimomriavky. Či to bolo od vidiny toho, že pilot musím dopozerať do konca, alebo od úprimných obáv o osud súťažiacich, netuším. Možno to bolo zdrcujúcim sklamaním, že všetci nezomreli. Postavy sú presne ako všetky postavy reality seriálov. Sú precízne vykonštruované tak, aby nestáli za nič. O to horšie je, že sú odvedené dosť lenivo. Existujú divokejšie postavičky, ktoré by mohli producenti sypať z rukáva. Také už je riziko štruktúrovanej reality, prirodzených psychopatov nevymyslíš.

Čo sa hlbšieho posolstva týka, počas 42 minút pilotnej epizódy som mala veľa času spomínať na historický vývoj reality show siahajúci niekam do roku 1968 s vypointovanou snímkou The Year Of The Sex Olympics a dumať nad svetom, ktorý povolil na televízne obrazovky koncept štruktúrovanej reality, známy v európskych kuloároch od roku 2010 s najväčšou stratou času menom The Only Way Is Essex. Našťastie, niekedy vtedy to skončilo. Jaj a zomrel nemastný-neslaný hipík. Toho som mala rada, z nejakého dôvodu chcel jesť muchotrávky.

siberiapilot3

Naozaj som dúfala, že aspoň uvidím nejakú Sibír. Videla som kanadský Birds Hill Provincial Park v severnej Manitobe. Prakticky príslovečné vancouverské lesy. Scenár napísal Matthew Arnold, ktorý predtým produkoval béčkovú hororovú snímku o konšpirácii medzi svetom duchov a rozhlasovej talk show (The Door). Neviem sa dočkať jeho budúceho projektu o tom, ako webkameru ázijského vlogera ovládne diabol. Hostiteľa reality show stvárnil sympatický Tasmánčan Jonathon Buckley, ktorý je asi jediný komponent, proti ktorému nič nemám. Vygooglite si ho, je fakt zlatý. Pilot mal sledovanosť 3,2 miliónov, čo naozaj nie je veľa, ak máme predstierať, že je to reality show.

Ak vás zaujíma, ako to môže vyzerať pri televíznej produkcii, ktorú napadnú duchovia alebo iné nadprirodzené a bližšie nešpecifikované bytosti a ak vás zaujímajú predovšetkým reakcie veľmi nezáživne vykreslených súťažiacich a ak vám nevadí, že to všetko bolo spravené za očividne lacný peniaz, nenechajte sa mojimi slovami odradiť. Ale apelujem na vás, skúste predtým klasiky typu Survivor alebo I’m a Celebrity, Get Me Out of Here. Prípadne ak chcete vidieť naozaj dobre spravený tradičný seriál popisujúci útok zombíkov na dom Big Brother, zapnite krátku chuťovku Dead Set.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor