SERIÁLY.kinema.SK

Vianočný špeciál seriálu Downton Abbey zlomil svojim fanúšikom srdce. A takisto, do jeho novej série bolo v januári ešte ďaleko. Našťastie sa materská stanica tohto historického, super-populárneho seriálu (narážalo sa naň napríklad aj v najnovšom Ironmanovi) rozhodla, že rozčerí vody počiatkov dvadsiateho storočia ešte raz. Tentokrát v šate Londýna z roku 1909 a so sústredením sa na kontroverznú osobnosť, ktorá vytvorila jeden z najstarších, a dodnes najpopulárnejších obchodných domov mesta, pána Selfridgea.

mrselfridge1

Americký vizionár zavítal do hlavného mesta Spojeného kráľovstva na začiatku dvadsiateho storočia s revolučným postojom – časom osobných krajčírov a šatám na objednávku odzvonilo. Chcel postaviť obrovský obchodný dom s najluxusnejším tovarom sveta pod jednou strechou. Chcel naučiť britské ženy, že z nakupovania sa môže stať súčasť sociálneho života. Chcel zmeniť anglickú kultúru a podarilo sa mu to.

Dej seriálu Mr Selfridge sa sústredí na muža z názvu, Harryho Gordona Selfridgea (Jeremy Piven). Zaujíma sa o to, ako vznikol tento obchodný dom, predstavuje jeho rodinu a v neposlednom rade sa zaoberá personálom obchodu, z ktorých najvýraznejšou je predavačka rukavíc a doplnkov, Agnes Towler (Aisling Loftus). Seriál sleduje rozdiely medzi sociálnymi vrstvami na prelome storočí a predstavuje metropolu, v ktorej sa začínajú búrať stereotypy. Samozrejme, toto všetko sa deje v krásnych historických kulisách, štýlových šatách a fenomenálnych účesoch.

mrselfridge2

Seriál pochádza z dielne britskej ITV a je to jednoznačne poznať. Stanica, ktorá v poslednej dobe síce ťaží z historických seriálov, je známa nepresnosťami v týchto reáliách. V Downton Abbey občas poriadne bijú do očí a v Mr Selfridge sú tiež, no v šate Londýna sú menej badateľné. Celkovo sa jedná o veľmi svieži seriál, ktorý občas rieši zápletky preplnené rôznymi klišé (aféry, nemanželské vzťahy, posúvanie sa na sociálnom rebríčku, hazard, …), no zároveň krásne a ironicky zobrazuje niektoré stereotypy – ambiciózneho Američana v Anglicku, či aristokratických snobov. Takisto, keďže sa jedná o britský seriál, vôbec nestagnuje. Aféry sa v ňom neťahajú celú sériu, ale vyriešia ich po niekoľkých častiach a posunú sa v deji inam. Oceňujem práve túto kvalitu, lebo seriál je dynamický a neustále sa v ňom deje niečo nové (čo však neznamená, že postavy minulosť nerozoberajú, je to však znesiteľné).

mrselfridge3

Mr Selfridge je seriál, ktorý stojí na hlavnom hrdinovi. A poviem vám, ITV mala šťastie, že sa im podarilo uloviť Jeremyho Pivena. Je to charizmatický Američan, ktorý sa tejto úlohy zhostil na jednotku. Jeho zubatý úsmev a energický prejav vás v niektorých momentoch pripútajú k obrazovke. Úspešne mu sekunduje Aisling Loftus, ktorá je v roli Agnes naozaj výborná. Okrem nich na obrazovke uvidíte mnohých hercov, ktorí nie sú v televíznom svete žiadnymi nováčikmi – Ron Cook, Amanda Abbington, Amy Beth Hayes, Frances O’Connor, Tom Goodman-Hill, Zoe Tapper alebo Grégory Fitoussi za to stoja.

Myslím si, že Mr Selfridge nie je len dôstojnou náhradou za Downton Abbey. Je podľa mňa omnoho lepší, dynamickejší a zaujímavejší. Prvá séria mala desať epizód a seriál bol predĺžený o ďalšiu sériu. Nasadiť by ju mali opäť začiatkom roka. Seriál zožal pomerne veľký úspech, z ktorého ťaží aj obchodný dom Selfridges. Na svojej webovej stránke mu vyjadrujú podporu, no upozorňujú na to, že sa jedná o skriptovaný projekt, ktorý čerpá z knižnej predlohy. To znamená, že Harry Gordon Selfridge síce významnou osobnosťou bol, no jeho život nebol taký dramatický, ako to prezentuje Mr Selfridge. Ak ste však zvedaví na Londýn v roku 1909 a na históriu populárneho obchodného domu, neváhajte a dajte mu šancu. Možno sa dozviete aj, ako vznikli letné výpredaje.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor