SERIÁLY.kinema.SK

Phillipa Gregory je majsterkou svojho žánru. Po celom svete má niekoľko miliónov čitateľov a preslávila sa historickými románmi z doby Vojny ruží. Keď sa objavili správy o tom, že dej jej prvého románu z tejto série – The White Queen – sa dostane na televízne obrazovky, zbystrili sme pozornosť aj na našom portáli. Zaujalo nás hlavne to, že sa jedná o koprodukčný projekt britskej verejnoprávnej BBC a americkej káblovej stanice Starz, kde bude mať upravená verzia seriálu premiéru v auguste.

whitequeenpilot1

Seriál zachytáva Vojnu ruží, a jeho predmetom je predovšetkým ženský pohľad na ňu. Poodhaľuje zákulisné ťahy žien, ktorých sa vojna dotýka. Pilotná epizóda sa venuje roku 1464, kedy sa krajina zmieta v neustálych bojoch už deväť rokov. O to, kto je pravým kráľom Anglicka sa zaujímajú dve vetvy tej istej rodiny – Lancasterovci a Yorkovci, ktoré sa neustále snažia vybojovať trón. V seriáli ide hlavne o ženskú perspektívu a o poodhalenie zákulisných intríg, ktoré zvádzajú Elizabeth Woodville, Margaret Beaufort a Anne Neville.

Dej sa sústredí hlavne na Elizabeth Woodville (Rebecca Ferguson), ktorá je ambicióznou vdovou. Snaží sa získať späť majetky, ktoré by mali zdediť jej synovia. Preto sa predstaví kráľovi Edwardovi (Max Irons), ktorý sa do nej vášnivo zamiluje. Elizabeth však odmieta byť jeho milenkou a pre legitimitu vzťahu sa tajne zosobášia. Od Edwarda sa však očakáva, že si vezme francúzsku princeznú a získa tak silného spojenca. Elizabeth sa obáva, že Edward ich zväzok zatají a jej ambície zostanú nenaplnené.

Celý seriál je popretkávaný mágiou. Lancanterovci sú potomkami Riečnej kráľovnej a schopnosť vykonávať kúzla, veštiť a mať trefné predtuchy sa u nich odovzdáva z generácie na generáciu. Tento prvok sa mi osobne veľmi páčil, dodal celej pilotnej epizóde krásnu atmosféru tajomna. Takisto oceňujem, že sa v seriáli (zatiaľ) nenachádzajú samoúčelné sexuálne scény, kde vidíte herečkám všetko.

Tiež sa mi páčilo, že hlavní herci neboli až takí opozeraní. Samotná Rebecca Ferguson je švédskou herečkou, ktorá je v našich kruhoch veľmi málo známa. Max Irons (syn Jeremyho Ironsa) sa síce mihol aj na striebornom plátne v snímkach ako The Host, Dorian Gray a Red Riding Hood, no v roli kráľa Edwarda bol veľmi prirodzený a príjemný. Takisto, známe tváre sa mihali skôr v menších úlohách. Uvidíte tam napríklad Amandu Hale, Davida Oakesa, Faye Marsay, Janet McTeer, Aneurina Barnarda, Toma McKaya a mnoho, mnoho ďalších. Jednu rolu si má v budúcich častiach strihnúť aj Arthur Darvill z Doctora Who.

Na The White Queen sa mi v podstate nepáčili dve veci. Tou prvou bolo to, že v tomto prípade seriálu ako takému najviac škodí 60-minútový formát. Nechápte ma zle, je to nabité dejom, ale akosi chýba dynamika a rýchlejší spád. To ma privádza k druhej veci, ktorá sa mi na seriáli veľmi nepáčila. Tým, že dej je uvoľnenejší, vzniká priestor na detailné zábery na kulisy, kostýmy, tváre a to na mňa pôsobilo až príliš umelým dojmom. Absentovala typická špina, ktorú si spájam s historickými seriálmi. Takáto vyumelkovaná história mi pripadala na istých miestach podozrivo.

Inak bola pilotná časť veľmi podarená. Mágia dodala seriálu špecifickú atmosféru, herci majú neuveriteľnú chémiu a je to vyslovene blaho, pozerať sa na špičku britských televíznych hercov, ako sa predvádzajú vo výpravnom seriáli, na ktorom je vidno, že stál kopec peňazí (jeho rozpočet sa pohyboval v sume okolo 25 miliónov libier). Ak ste milovníkom „historickej fikcie“, rozhodne po The White Queen siahnite. Určite to nie je nič podobné ako Tudorovci, ale to neznamená, že je to zlé. Práve naopak, Biela kráľovná je krásnou spoločníčkou pre tieto horúce letné dni. Udeľujem 8/10.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor