SERIÁLY.kinema.SK

Francúzska televízia Arte uviedla na obrazovky 12-dielny seriál Odysseus. Vznikol v spolupráci s Portugalskom a Talianskom. Historický motív nie je v koprodukčných európskych dielach žiadnou novinkou. Ako si potykali s miliónkrát obohranou pesničkou o trójskej vojne?

odysseus1

Prekvapivo tématicky. Odysseus sa odohráva 20 rokov po vojnovom ťažení Grékov proti Trójanom. Ostrovu Ithaka kedysi vládol titulný hrdina vynikajúci prefíkanosťou, no jeho loď stále nikde a jednou nohou ovdovená kráľovná Penelopa sa musí starať o hladujúci ľud sama. Žena na tróne? To sa v antickom Grécku nenosí. Materinská láska jej bráni korunovať syna Telemacha. Jej slepý svokor Laertes toho veľa nenavládne. 

Aby toho nebolo málo, ostrov je plný opitých gréckych nápadníkov, ktorí vidia v svadbe s kráľovnou rýchly spôsob ako sa obohatiť. Vo víne možno pravda je, ale v ich motívoch nie. Čakali desať rokov, kým si kráľovná vyberie ďalšieho manžela a čas sú peniaze. Penelopa je pritlačená k ultimátu: Musí si vybrať manžela a to najneskôr vtedy, keď dokončí plášť pre Laerta. A tak sa začínajú dlhé noci párania.

odysseus2

Miniséria Odysseus sa tvári ako veľmi nenápadná analógia na eurokrízu v dnešnom Grécku. Jej tvorca, Fréderic Azemar (Un Village Francais), akcentuje tématiku hospodárskej problematiky nad základný motív morálneho príbehu z čias antiky. V seriáli je oveľa viac otrokov trójskeho pôvodu, než si pamätám zo Zamarovského knižiek. Príbeh sa nevyhne Homérovmu zaľúbeniu v osudovom imperatíve – mladý Telemachos musí dospieť, vernú Penelopu bohovia odmenia, ochrancovia kráľovskej rodiny dosiahnu morálne víťazstvo. Hocaké vnútorné pohnútky ženú protagonistov, ich povinnosť k rodine a k bohom im zaručí ten správny koniec.

odysseus3

Treba uznať, že pilot pôsobí miestami zdĺhavo. Ostatne, je to grécky epos. Ďalšou prekážkou pri diváckom zážitku môže byť francúzsky jazyk. Okrem toho pôsobí dosť rušivo, že titulný hrdina absentuje a má sa dokonca objaviť až v polovici seriálu. Som milovník uctievania abstrakta ako hocikto iný, ale neviem, ako dlho mi vydrží nadšenie pre Odysea, ak sa rýchlo nevráti. No a koprodukčný štýl narácie, z toho mi vždy stoja vlasy dupkom. Rozoznám americký štýl, britský, španielsky, škandinávsky, austrálsky a či sa mi páčia alebo nie, viem pochopiť ich vnútornú logiku a užiť si to s nimi. Seriál cez polovicu Európy u mňa nemá veľké vyhliadky, pokiaľ to nie je uletená šialenosť typu Fantagiro. Na druhej strane, klobúk dolu pred hereckým obsadením. Kráľovnú Penelopu stvárnila Caterina Murino, ktorú môžete poznať z bondovky Casino Royale alebo britskej detektívky Zen. Princa Telemacha hrá hviezdička francúzskeho alternatívneho filmu Niels Schneider (Les amours imaginaires), ktorý podáva v úlohe zmäteného pubertiaka priam herkulovský výkon.

Adaptácia tritisíc rokov starého diela bude mať vždy svoje pre a proti. Medzi pozitíva seriálu Odysseus patrí vernosť a dôveryhodnosť postáv, širší pohľad na následky jednej z najväčších vojnových kríz antického Grécka a morálne poučenie plynúce z celého príbehu. S rozpočtom 13 miliónov euro na dvanásť epizód musím tlieskať, pre produkciu to musela byť sizyfovská práca. Pre porovnanie, prvá séria historickej drámy Rome stála HBO 110 miliónov dolárov. Ale ak ste veľmi, veľmi, veľmi alergickí na moralizovanie a dlhé dialógy o povinnosti, môže to byť pre vás Tantalovo utrpenie.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor