SERIÁLY.kinema.SK

Štyri ženy stredného veku sa zmietajú vo vzťahoch a snažia sa nájsť svoje šťastie. Stihnú to do menopauzy? Americká prerábka televízie ABC vychádzajúca z britského originálu Mistresses sa púšťa do ambicióznych 13 epizód na čele s hviezdou z Charmed, Alyssou Milano.

mistressespilot1

Seriál si posvieti na netradičné témy. Jedna má problémy počať dieťa, druhá si začína aféru so synom svojho zosnulého partnera, tretia sa po iks rokoch smrti svojho manžela odhodláva opäť vyhľadať spoločnosť muža a štvrtá sa ku svojmu prekvapeniu zamiluje do ženy. Mená naozaj nie sú podstatné – podstatná je sila priateľstva, ktorá tento kvartet spája. A množstvo mužov, ktoré sa okolo nich krúti.

Scenár prepísala spolutvorkyňa drámy The Nine a scenáristka teenagerskej hitovky Gossip Girl, Kathryn J. Steinberg. Nájdu sa takí, ktorí Mistresses (US) považujú za náhradu Zúfalých manželiek na vlnových dĺžkach ABC. V hlavných úlohách si okrem spomínanej otravnej sestry z Charmed zahrá Rochelle Aytes (Detroit 1-8-7), Yunjin Kim (Lost) a Jes Macallan.

mistressespilot2

Za hlavný nedostatok pilotu z ABC by sa dala považovať absencia vzťahov medzi hlavnou štvorkou a zaťaté odhodlanie venovať všetok čas ich individuálnym ťažkostiam. Britská verzia bola pre mňa dlhú dobu guilty pleasure – z môjho pohľadu sa tam nič nedialo, boli tam lesbičky a vo všeobecnosti pekné baby s fajn hereckými výkonmi. Ale aj takáto poloprázdna záležitosť dokázala zdvihnúť adrenalín, keď prišlo na potýčky medzi štvoricou žien z rôznych spoločenských pozadí, ktoré si z akéhosi nevysvetleného dôvodu miestami pomáhajú a miestami potom nie. Ten nevysvetlený dôvod bol, prirodzene, ľudská empatia a nesebecké priateľstvo. Žiaľ, v americkej verzii sú dôvody protagonistiek na spoluprácu dosť jasné. Dve z nich sú sestry a so zvyškom sú akosi pracovne prepojené. Rodina si musí pomáhať a všetky tie kecy. Hodnotový posun dáva po zmene kontinentov zmysel a ak vám to tak viac vyhovuje, nevidím dôvod, prečo by ste si seriál nemohli vychutnať.

Pilot americkej mutácie Mistresses ma napriek svojej rozvláčnosti – natiahnutie 6 britských epizód na 13 citeľne poznať na tempe – obohatil o dva nové poznatky. Stáva sa to málokedy, ale aj do americkej verzie občas obsadia ženy, na ktoré sa dá dívať menej ako ženy z britskej verzie. Tým sa nechcem púšťať do televíznych herečiek z britských ostrovov, ale treba uznať, že majú tendenciu vyzerať viac ľudsky – skúste si porovnať obe verzie Shameless. V prerábke televízie ABC siahli tvorcovia po americkej predstave žien v strednom veku a poviem vám na rovinu, toľko syntetickej hmoty som nevidela od posledného štartu raketoplánu. A po druhé, veľmi ťažko uveriť zápletke o problémoch s oplodnením, keď danú protagonistku hrá dojčiaca Alyssa Milano.

mistressespilot3

Tiež pre mňa bolo prekvapením, že popri Alysse stratila schopnosť hrať aj Yunjin Kim. V Nezvestných bola pomerne dobrá a pritom som k nej 90% času potrebovala titulky. Čo sa stalo?

Aké má pilot pozitíva? Je plný veľmi vzdialene erotických prvkov a má pár zvláštne umeleckých záberov na nohy vyložené niekde za uši. Dámy sú stále žhavé na hocičo s dvomi nohami (tieto slová oľutujem, až v sa epizóde 11 objaví veterán z afgánskeho ťaženia bez nohy, však?) a v dnešnej absencii žien ako silných a nezávislých protagonistiek je milé vidieť jeden seriál, kde sú aspoň silenými a protagonistkami.

V nadchádzajúcich častiach…:

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Anna | jún 8., 2013 o 17:23 |

  Pilot bol taký nemastný-neslaný, ale až tak hrozný zas nie. Podľa kritík, čo som čítala, by sa mal seriál postupne zlepšovať, takže by som ho ešte nezavrhovala.

 2. Mayan | jún 8., 2013 o 17:58 |

  Na tento seriál som sa tešila, lebo Alyssu mám veľmi rada. Trailer síce nebol nič moc, ale stále som dúfala, že seriál bude dobrý. No pre mňa jednoznačne sklamanie. Čakala som zábavnú oddychovku, niečo medzi Sexom v meste a Zúfalkami (asi chyba hneď na začiatku), ale výsledok bol skôr patetický. Akoby sa producenti nevedeli ujasniť, či chcú humor alebo drámu a výsledok uviazol niekde medzi v ríši nikoho. Nezaujímavé, bez iskry a aj herecké výkony a chémia medzi postavami veľmi umelé. Možno pozriem ešte jeden diel, ale nedávam tomu veľkú nádej.

  Snáď Devious Maids budú lepšie, už upútavky to jednoznačne naznačujú.

 3. Shawn | jún 9., 2013 o 21:18 |

  Mne ako letné guilty pleasure vyhovuje (minimálne 2 časti tomu ešte dám, uvidíme, čo bude po Devious Maids), toto je pre muža aj oveľa znesiteľnejšie ako napr. The Client List… Čo sa týka hereckých výkonov, nemyslím si, že by herečky prestali vedieť hrať, ale nie je potreba sa namáhať, lebo nie je to Dráma s veľkým „D“ ako The Killing, Lost a pod… Osobne som sa pri niektorých scénach (hlavne tých s podmazom oficiálnej zvučky: http://youtu.be/JCZlbQAtcdI) cítil až „dirty“ a na „zvratoch“ ako z telenovely som sa schuti smial, ale o tom GP je…

 4. mummy | jún 9., 2013 o 22:24 |

  Nebolo to až také zlé, ako som čakala… Ak bude čas, asi budem pozerať ďalej.

Napíšte svoj názor