SERIÁLY.kinema.SK

Káblová televízia TNT spúšťa svoj letný line-up. Medzi plejádou seriálov o právnikoch a policajtkách sa objavila aj adaptácia knižnej série s televíznym titulom King & Maxwell. Desaťdielna séria popisuje osudy dvoch bývalých agentov tajnej služby, ktorí sa pohybujú v súkromnej sfére riešenia zločinov.

kingmaxwellpilot1

Dynamiku ústredného dua podporuje protichodná povaha protagonistov: Michelle Maxwell (Rebecca Romijn) je impulzívna kajakárka so záľubou v improvizácii a Sean King (Jon Tenney) je skôr hĺbavý gaučový povaľač, ktorý si zabúda nabiť svoju pištoľ. Televízia TNT sa vždy chválila hlbokým vykreslením postáv svojej dramatickej produkcie, čo sa odráža nielen na názvoch seriálov (Franklin & Bash, Rizzolli & Isles), ale aj na vzťahu, ktorý si publikum vybuduje k nositeľom deja. Od radu iných seriálov cez kopirák, kde pozorujeme interakciu a nedoriešené sexuálne napätie medzi detektívom-mužom a detektívkou-ženou, ich ale výrazne odlišuje vek a tvrdohlavý súboj s vládnymi agentúrami. Práve táto kontraproduktívna opozícia veľmi nenápadne naznačuje nepríjemnú skúsenosť s tajnou službou, no netlačí na pílu a nenúti diváka plakať nad ich smutným osudom hneď v pilote, kým si ani nepamätá ich krstné meno. Plusové body pre tvorcov seriálu.

Dej pilotu akcentuje na televízne štandardy roku 2013 výraznú individualitu postáv, ich rivalitu s dvojicou agentov FBI, ktorým lezú do kapusty a ekonomickú krízu (klient zaplatí hlavnej dvojke jedným dolárom, z ktorého im po zdanení zostane 30 centov). Bola to najlepšia zábava, akú som pri sledovaní detektívky zažila, odkedy sa Alex Drake nenalieva vínom v Ashes to Ashes. Ak máte radi detektívne záležitosti, ale irituje vás istá jednoliatosť hlavných hrdinov a máte radi niečo trochu iné, určite King & Maxwell vyskúšajte.

kingmaxwellpilot2

Priznám sa, už prvá scéna pilotu vyvolala silné spomienky na detektívnu klasiku Moonlighting s Bruceom Willisom, v tej dobe ešte nie akčným hrdinom, a Cybill Shepherd. King & Maxwell nezachádza do takých zákutí komediálnej drámy ako klasika z 80. rokov, ale svojou atmosférou sa stále výrazne odlišuje od priamočiarych mladých, nádherných a idealistických kladných hrdinov, ktorí napriek tomu, že vyliezli z maminy pred 12 rokmi, už majú temnú, temnú minulosť. Balzam pre oči. Epizódna zápletka sa tiež nedala prekuknúť na prvý pohľad, čo beriem ako pozitívny vplyv knižnej predlohy z pera Davida Baldacciho na scenári. Samotnou tvorbou seriálu sa zaoberal Shane Brennan, aktuálny vedúci výroby NCIS: Los Angeles.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Yukari | jún 13., 2013 o 21:36 |

    Páčilo sa. Prakticky sme asi dve, ktoré to videli, ale páčilo, zábavné, a určite som nečakala to, čo sa stalo z ich prípadu. Pekná a sexi procedurálka na leto.

  2. Arax | jún 13., 2013 o 22:50 |

    Neboj, sme traja …

Napíšte svoj názor