SERIÁLY.kinema.SK

Marc Cherry vytvoril celosvetovo úspešný seriál Zúfalé manželky. Na obrazovkách sa udržal neuveriteľných osem sérií a na svojom konte má 49 výhier a vyše stovky nominácií na rôzne ocenenia. Keď sa dostalo na povrch, že Cherry chystá novinku pre stanicu ABC kanál Lifetime, mnohí zbystrili pozornosť. Dokáže sa tvorca dostať z tieňa svojho veľdiela? Navrhne príbeh, ktorý si získa toľko sŕdc, ako ženy z Wisteria Lane?

deviousmaidspilot1

Seriál Devious Maids zachytáva dva svety, ktoré sú neoddeliteľné, no zároveň kruto ohraničené. Odohráva sa v prostredí bohatých rodín, no sústredí sa primárne na slúžky, ktoré tu pracujú. Začína sa vraždou jednej z nich. Flora pracovala pre rodinu Powellovcov a dozvedáme sa, že mala akýsi pomer s hlavou rodiny. Evelyn Powellová sa jej vyhrážala, že ak s tým neprestane, nechá ju deportovať z Ameriky. Veci ale vôbec nie sú tak, ako by sa zdalo. Flora skrýva skutočnosť a niekto nechce, aby vyšla na povrch. Nedožije sa ani rána nasledujúceho dňa.

Pilot postupne predstavuje päť hlavných hrdiniek, na ktoré sa bude sústrediť. Všetky spája nie len povolanie, ale aj pôvod, ktorý majú v Latinskej Amerike.

deviousmaidspilot2

Valentina (Edy Ganem) aj s mamou (Judy Reyes) pracujú pre rodinu Delatourovcov. Psychický labilná majiteľka domu je špecifická šéfka, ktorej vrtochy často sprevádza predávkovanie sa liekmi, samovražedné sklony a aféry s čističmi bazéna. Valentina preto pred ňou navrhne, aby sa jej syn (Drew Van Acker), ktorý študuje na blízkej univerzite, vrátil domov a za vzdelaním dochádzal. Valentina si totiž naivne myslí, že ak ho bude mať stále na očiach, a hlavne on ju, zamilujú sa do seba a ona už nebude musieť tráviť svoj čas mopovaním.

deviousmaidspilot3

Carmen (Roselyn Sanchez) zasa dúfa, že sa skrz svojho šéfa dostane ku speváckej kariére. Zamestnala sa u známeho producenta a pokúša sa naservírovať mu svoju hudbu. Ďalšou hrdinkou je Rosie (Dania Ramirez), ktorá do Ameriky emigrovala preto, lebo jej manžel zomrel a musí sa nejako postarať o svojho syna. Zatiaľ ho vychováva jej matka a ona sa snaží dostať ho k sebe. Pracuje nie len ako slúžka, ale aj ako opatrovateľka pre Westmorovcov, ktorí sú rýchlokvasenými televíznymi hviezdami.

deviousmaidspilot4

Poslednou hrdinkou je Marisol (Ana Ortiz). Už od prvého momentu je podozrivá. Hľadá si prácu ako služobná, no vyjadruje sa ako absolventka vysokej školy a ostatné hrdinky prekvapuje otázkami ohľadom Florinej smrti. Je jasné, že jednoducho pátra po páchateľovi činu. Aké má k tomu dôvody? To odhalí koniec epizódy.

deviousmaidspilot5

Devious Maids majú obrovský potenciál. Cherry sa opäť vyznamenal – už aj pilotná epizóda v sebe spájala trefný humor, tajomnosť a farebnú hravosť, ktorú mali aj Zúfalky. Tento seriál ich však vôbec nekopíruje, využíva len podobný naratívny štýl a atmosféru. Zobrazuje krehké svety ľudí z vyšších vrstiev, odhaľuje ich zlé, no zároveň aj zraniteľné stránky. Takisto ukazuje život slúžok, ktoré ho rozhodne nemajú ľahký. Zároveň v ňom účinkuje veľa ostrieľaných televíznych hercov a herečiek, ktorým to na obrazovke nádherne funguje.

Na druhej strane, musím skritizovať istú nerealistickosť detailov, ktoré bili do očí. Neviem, ako vy, ale ja teda v opätkoch určite neupratujem. Takisto mi to pripadalo, že služobné boli od hlavy po päty navlečené v značkovom oblečení. Ja chápem, že televízia predáva, ale v takýchto situáciách je to trochu nereálne. Bolo úplne viditeľné, že nenosia uniformy (až na Carmen) hlavne preto, aby mohli prezentovať najnovšie trendy. Nehovoriac o umelých riasach a perfektnom mejkape, na čo podľa mňa chyžná určite nemá ani peniaze a ani energiu.

Ja som si Devious Maids užila. Dej je nastavený tak, že po vyriešení ústrednej sezónnej zápletky sa môže venovať niečomu inému a potenciálne je čo spracovávať aj dlhodobo. Ak by dosiahli len polovičný úspech Zúfalých manželiek, mohli by sme sa tešiť aspoň na štyri série. Seriál je primárne určený ženskému publiku. Je to jednoduchá oddychovka s tajomnou zápletkou, skrátka niečo ideálne na skrátenie si času, keď vám schne lak na nechtoch. Podľa mňa však chytí určite aj nejakých chalanov, všetky ústredné hrdinky sú totiž poriadne fešandy. Udeľujem 8,5/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Loooki | jún 16., 2013 o 20:35 |

  Pekná recenzia.
  Mne sa pilot velmi pacil a dúfam, ze serial sa bude niest v podobnom duchu. Tou tajomnostou a vlastne všetkým okolo toho, to ma aj nadych zufalych manzeliek a ocakavam spolocne priatelstva sluzok dohromady:)

 2. Shawn | jún 16., 2013 o 21:11 |

  Konečne sa nám zaplnila diera po DH

  Elen: tu je odpoveď na upratovanie v opätkoch od Any Ortiz: http://youtu.be/gPX1JXTDKjU?t=1m55s :)

 3. Shawn | jún 16., 2013 o 23:58 |

  Ta šéfka Carmen sa mi zdala povedomá a teraz pozerám na imdb, že v DH hrala tú mníšku, s ktorou sa Gabriel pobila :D

 4. Peter | jún 17., 2013 o 02:03 |

  Mám rád Melindu Page Hamilton a som rád, že jej práve Cherry dal šancu v seriáli.

 5. mummy | jún 17., 2013 o 21:25 |

  Mne sa asi viac páčil trailer ako Pilot, ale uvidíme.

 6. Mayan | jún 18., 2013 o 15:02 |

  Celkovo sa mi to páčilo, pocitovo podobné ako Zúfalky, čiže presne to, čo tu chýba, takže v tomto super. Len mi to možno prišlo trochu až moc telenovelovské.. Uvidíme.

 7. Shawn | jún 18., 2013 o 15:32 |

  Mayan: no, je to založené na mexickej telenovele…

 8. Marek | jún 19., 2013 o 19:28 |

  Mne sa to tiež veľmi páčilo. Myslím si, že to má peknú budúcnosť.

Napíšte svoj názor