SERIÁLY.kinema.SK

Televízna gay renesancia pokračuje. Sitkom britskej komerčnej televízie ITV sa sústredí na Freddieho (sir Ian McKellen: Pán Prsteňov, X-Men) a Stuarta (sir Derek Jacobi: Doctor Who), ktorí spolu žijú 50 rokov. Freddie sa rád pýši svojou neúspešnou hereckou kariérou, ktorej vrcholom bolo, že „raz zabil prostitútku v Coronation Street“ a Stuart stále nepovedal matke, že je gay. Šesťdielna (mini)séria Vicious s hviezdnym hereckým obsadením odkrýva novú vrstvu LGBT komunity s nevídanou satirou.

viciouspilot

Pilot opisuje sťahovanie nového suseda (Iwan Rheon: Misfits, Game of Thrones) do bytu nad ústredný párik. Obaja páni sa predbiehajú v získavaní si jeho priazne, kým sa pripravujú na pohreb ich vzdialeného známeho. Kvartet dopĺňa Frances de la Tour (Harry Potter) ako ich klebetná priateľka s podpichovačným jazykom. Priestor 20 minút pokrýva témy coming outu, problematiku dlhodobeho vzťahu a veľa, veľa teplého humoru. 

Vicious má miestami našliapnuté do monotónnosti niekdajšieho Shit My Dad Says, viď komorný set zo 70. rokov, málo postáv a priamočiarosť témy. Scenár má svoje svetlé chvíľky, ale treba si na ne počkať. Držitelia rádu britského impéria ho svojím divadelne prehnaným prejavom posúvajú do roviny vhodnejšej pre reminiscenciu na starý žáner sitkomu v novom šate, než pre uvedenie nového formátu. Nevadí – prečo si nepozrieť Gandalfa a Mastra, ako na seba polhodinu kričia v pyžame. Človeku pookreje srdce, keď sa televízia zameriava na „vicious old queens“ (staré zákerné buzny) a podáva ich v heroizujúcom svetle miesto typického temného vykreslenia s tragickým koncom. Ale dvakrát vtipné to nie je.

viciouspilot2

Sitkom pochádza z pera Garyho Janettiho, amerického scenáristu a producenta z Family Guy a Will and Grace a Marka Ravenhilla, britského scenáristu a kultúrneho recenzenta pre Guardian. Ich spoločný počin je ďalším z radu britských záležitostí o menej mainstreamových prvkoch LGBT. V poslednej dobe sa medzi tieto počinenia počítal napríklad škótsky L-Word (Lip Service) alebo život nesmelej lesbičky po štyridsiatke (Heading Out) od komičky Sue Perkins.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Lucas | máj 9., 2013 o 11:07 |

    podle některých recenzí jsem čekal, že to nebude nic moc, ale pobavilo to dost! :) herci jsou skvělí a já se bavím

Napíšte svoj názor