SERIÁLY.kinema.SK

Najlepší regrút FBI odchádza na svoju prvú skutočnú misiu – priamo do slnečnej Californie, kde spolu s ďalšími agentmi v utajení bojuje proti zločinu a učí sa surfovať. Akčná dráma káblovky USA Network opisuje životy šiestich utajených agentov v jednom dome, poeticky pomenovam Graceland. Ich klamstvá sa stávajú ich životmi a ich surfovacie schopnosti rastú každým dňom.

gracelandpilot3

Dejom nás sprevádza Mike Warren, spomínaný najlepší z najlepších roku 2013, ktorého stvárňuje Aaron Tveit. Pokiaľ je pre vás Enjorlas tá najlepšia časť fandomu Les Mis, Graceland si určite užijete. Aarona je tam veľa, polovicu času je sympaticky zmätený a sem-tam sa mužne oháňa zbraňou. Ďalším balzamom na oči je Daniel Sunjata z drámy Rescue Me, muzikálovky Smash, lekárskej telenovely Grey’s Anatomy a každej inej prázdnej seriáloviny, do ktorej ho vpustili. Konkrétne tu stvárňuje legendárneho staršieho agenta s minulosťou vymáčanou v temnote.

Samotný pilot načrtá komplikované peripetie agentov s drogovou mafiou a zdôrazňuje problematiku dvojitého života – jedného skutočného, v službách FBI (a ďalších štátnych služieb), a toho falošného, no bezprostrednejšieho v náručí mafie. Graceland sa drží osvedčeného formátu „epizódny dej plus dve lyžičky kontinuality“, ale záporáka dňa vám bude tlačiť dolu krkom oveľa nežnejšie než NCIS alebo Hawaii Five-O. Je to skôr chlapčenská partia, či už akčným formátom, replikami alebo pomerným zastúpením postáv.

gracelandpilot1

Baywatch, Beverly Hills, Burn Notice,“ bude sa vám mimovoľne ozývať v hlave. Napriek iks vystreleným nábojom a kilám drog/nepreclených džínsov hore-dole sa nevyhnete pocitu, že Graceland je akosi až moc pre celú rodinu. Myšlienkovo nikoho neurazí a umožní vám hodinku si pospať so závistlivým pohľadom na slniečko a vetrík a more. Osviežujúco pôsobí vplyv hispánskej kultúry presakujúci zo scenára. Pochádza z pera Jeffa Eastina, tvorcu akčných seriálov ako White Collar a Hawaii. Pilot sa nakrúcal v južnej Californii, zvyšok seriálu sa produkoval na Floride.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. studo | máj 8., 2013 o 18:55 |

  sú tam aj nejaké ženy agentky? či iné ženské obsadenie? znie to ako dobrý sausage fest :)

 2. Shawn | máj 8., 2013 o 20:33 |

  studo: mala by tam byť minimálne jedna – baba z Breakout Kings…

 3. mexffel | máj 9., 2013 o 02:17 |

  Ďalším balzamom na oči je Daniel Sunjata z drámy Rescue Me, muzikálovky Smash, lekárskej telenovely Grey’s Anatomy a každej inej prázdnej seriáloviny, do ktorej ho vpustili.

  akože, si čítam a zrazu na mňa vyskočí táto veta. Greys Anatomy je telenovela len kvoli tomu, že ma 9 sérií a že by bol prázdny by som tiež nepovedal síce posledné diely už nemajú tú klasickú burácajúcu sledovanosť, ale stale je to ono a hlavne dej tejto poslednej je zasa o niečom novom. Podla mňa úplne neopodstatnená urážka.

 4. namuras | máj 10., 2013 o 00:08 |

  Grey’s Anatomy: podtitul Something Happens To a Different Bunch of People Every Week

  Máte pravdu. Tvrdenie „Grey’s Anatomy je telenovela“ je neopodstatnené. Pokúsim sa vykúpiť v očiach čitateľskej verejnosti pár teplými slovami o telenovelách.

  Už 7 rokov pozerám Grey’s, prakticky každý piatok ráno alebo večer. Za puberty preto, lebo „Úuu, hlboké myšlienky“ a predovšetkým pekní ľudia, teraz preto, lebo „Ááá, úžasné lesbičky, aké inde v TV nemajú obdobu“ a kopa iných pekných ľudí. Obidve baby sú skvelé a sú spolu a majú dieťa a mali muzikálovú epizódu a ja ich žeriem. Paráda, som ma ne a na scenáristov veľmi hrdá.

  A ešte pre jednu vec. Grey’s je jediný seriál s dejom priamočiarejším než Glee. V momente, ako začne Meredith drmoliť ten svoj menopazný monológ, dá sa stopercentne odhadnúť, ako epizóda vyvrcholí a skončí. Zbožňujem to. Neexistuje nič lepšie. Ficove istoty hadr. Toto chcem každý piatok večer.

  Telenovely majú z definície mať na záver zvrat, aby si ich divák napriek ich kvalite pustil znova. Kto poslal zákerný E-MAIL (nový Dallas), Bobby ŽIJE (starý Dallas), jednu z dvoch lesbičiek postrelili na jej vlastnej svadbe, ale je to v pohode, lebo je zároveň chirurgickou lekárkou – ale dokáže sa napriek krvácaniu ZAŠIŤ (Les Hombres de Paco)?

  Grey’s Anatomy má od tohto účelu pekných ľudí a poviem narovinu, na mňa to zaberá. Ak si mám vybrať zrkadlo alebo načačkanú realitu Grey’s, hello, poprosím dávku ďalšej epizódy. Dej epizód je tak generalizovaný, sebacentrický a v každej jednej epizóde úplne rovnaký, že sa po 42. minútach cítim ako v príjemnom priateľskom objatí.

  Čiže prijímam, nazvať Grey’s Anatomy telenovelou je hrubým prešľapom voči žánrovej korektnosti. Zároveň aj neopodstatnenou urážkou pre telenovely. Sľubujem, že som to nerobila so zámerom či už seriál alebo žáner ponížiť, bola to len autorská skratka pre vyjadrenie, že ešte nikdy som nevidela Daniela Sunjata naozaj hrať. Spievať, tancovať, hádzať zamilované oči a hrýzť sa zmyselne do pery? Jasne. Hrať? Ani nie. Ale asi preto, lebo nemusí.

 5. studo | máj 10., 2013 o 12:02 |

  ja má tiež greysku rád, ale tiež mi hlavne v posledných sériach pripomína kvalitnejšiu telenovelu. Hold Izzie a George tam vážne chýbajú :(

 6. mexffel | máj 11., 2013 o 17:28 |

  namuras: nehovorím, že nemáš pravdu ba aj s veľa postrehmi súhlasím, je pravda, že Grays sa už asi dosť dobre usalašili vo svojom stereotype, ale jednoducho tu mi to nevadí dokonca som za to aj rád, lebo aspoň viem čo zhruba mám očakávať a hlavne dnes mi strašne zdvihlo náladu hneď po ráne, keď som na facebooku videl: „It’s official: We’re coming back for a 10th season!“

Napíšte svoj názor