SERIÁLY.kinema.SK

Peggy z Mad Menov si odskočila do krajiny protinožcov riešiť prípad znásilneného 12-ročného dievčaťa. Ako vidíte, koprodukčný seriál Top of the Lake z dieľne BBC Two, austrálskej UKTV a americkej nezávislej káblovky Sundance Channel nie je relaxačné pozeranie o púti veselých trpaslíkov za drakom so sexy hlasom, hoci trvá takmer rovnako dlho. Sedemdielna novozélandská dráma z pera oceňovanej Jane Campion (The Piano) sa sústredí na krutosť života v izolovaných oblastiach tichomorských ostrovov.

topofthelake1

Ústrednou postavou je detektívka Robin Griffin (Elisabeth Moss: Mad Men, The West Wing), ktorá sa pritrafí do vyšetrovania znásilnenej Tui Mitcham. Robin za normálnych okolností pracuje v austrálskom Sydney, na Zélande len navštevuje svoju matku s podlomeným zdravím. Ako cudzinec naráža na nedôveru a nepochopenie domácich, počínajúc jej nadriadeným, seržantom Alom Parkerom, ktorý si nechce nechať skákať ženskú z mesta do vlastného piesočku. Veľký priestor sa venuje rodine Mitchamovcov – od dominujúceho otca Matta (Peter Mullan: Tyrannosaur) cez viacero zameniteľných dvojrozmerných bratov po hýbateľku deja Tui, ktorá s dieťaťom pod srdcom utečie. Tehotné dievča uchýli ženská skupina na duchovnom výlete pod vedením GJ (na jedno ucho hluchá legenda Holly Hunter), stareny s vrecom plným múdrostí a záľubou v nemilosrdnej úprimnosti.

Ak nemáte radi ženy všetkého druhu, veku a stavov, bude to pre vás dosť nudné pozeranie. Nie, žeby tam muži vôbec neboli, alebo boli marginalizovaní, nie. Ale scenár akcentuje to, ako sa ženy stavajú k utrpeniu, ktoré im je spôsobované buď niekým iným, alebo ktoré si spôsobujú samé. Mladú detektívku očividne straší niečo z minulosti. Dvanásťročná Tui prežíva veľmi akútny problém. A banda žien pod krídlami excentrickej GJ? Závislé na sexe, alkohole, neperspektívnych vzťahoch.

topofthelake2

Nie je to jednoduché pozeranie. Medzi United States of Tara a Nurse Jackie je to niečo, kde Taru opustí celá rodina a kde sa Jackie predávkuje na funus. Drsnosť novozélandskej seriálovej prírody (tým myslím kopce a údolia ešte neobsadené Peterom Jacksonom a jeho 40 filmami o hobitoch) odzrkadľuje duševný stav protagonistiek. Nepozerá sa na to jednoducho, ale v žiadnom prípade to nie je stratený čas.

Scenáristka Jane Campion pôvodne ponúkla úlohu Robin Anne Paquin (True Blood), ktorá odmietla kvôli svojmu tehotenstvu. Keď hlavnú úlohu získala Američanka Elisabeth Moss, austrálska sieť ABC odmietla financovať projekt, vďaka čomu pripadla takmer filmová dráma o dĺžke 350 minút do rúk BBC Worldwide. Epizódy minisérie Top of the Lake majú premiéru každý pondelok – ten budúci bude mať premiéru už piata.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor