SERIÁLY.kinema.SK

Miniséria Rectify je dráma o znásilnení a vražde dievčaťa a o tom, ako si po 19 rokoch nikto presne nepamätá, kto to vlastne spravil. Dej prvého pôvodného seriálu nezávisle orientovanej televízie Sundance Channel sa začína prepustením Daniela Holdena (Austrálčan Aden Young), ktorý sa k činu priznal a čakal vo väzení na popravu, ale dočkal sa oslobodenia vďaka prešetreniu a technickej výnimke s dôkazovým materiálom DNA. Šesť epizód popisuje prvých sedem dní po Danielovom oslobodení.

rectifypilot1

Jeho návrat do južanskej Georgie prekvapil rovným dielom jeho rodinu, políciu, médiá a predovšetkým ostatných svedkov/možných páchateľov činu. Daniel si celý pilot pomaly zvyká na nové farby, kompozície, usporiadanie priestoru a zvuky. Ostatní hýbatelia príbehu si zatiaľ zúfalo snažia spomenúť, čo sa pred dvadsiatimi rokmi stalo, aké stanovisko k tomu zaujali vtedy a aké by mali zaujať teraz.

Výnimku nepredstavuje ani trestancova tvrdohlavá mladšia sestra Amantha (Abigail Spencer: Suits, Mad Men), ktorá má úprimnosť a krabičku cigariet vždy na dlani a zasvätila celý svoj dospelý život tomu, aby dokázala Danielovu nevinu. Čo teraz, keď je vonku? Aden Young a Abigail Spencer prirovnali svoje postavy k novorodencom, ktorí musia nanovo zistiť, kto sú a aké je ich miesto vo svete.

rectifypilot2

Vizuálna stránka Rectify sa pýši osobitným prístupom k zobrazovaniu priestoru, zvuku a svetla. Dalo by sa to prirovnať k roztrasenej kamere Galacticy, či k použitiu textu a 2D grafiky v Sherlockovi. Toľko prázdneho priestoru uvidíte najbližšie možno v britskom kinematografickom porne, minisérii Utopia. Toto jedinečné poňatie zdôrazňuje odlišnosť sveta, v ktorom odsúdený Daniel 19 rokov žil a toho, do ktorého sa vracia. Kruh rituálneho prekročenia hraníc z jedného života do druhého sa uzatvára Danielovými spomienkami na jeho dni vo väzení.

Seriál možno tématicky zaradiť do radu televízie o vrahoch a násilníkoch s fantastickou kamerou vedľa Top of the Lake a Hannibala. Samotný tón sa avšak veľmi líši. Kým novozélandská procedurálka s Elisabeth Moss kladie silný dôraz na ženy a Fullerov Hannibal je skôr pánska jazda, v Rectify sa to pekne mieša. Rozdiel je aj v zobrazení percepcie časopriestoru: Top of the Lake od začiatku smeruje k jednoznačnému koncu s osudovým vyvrcholením pre všetkých účastníkov tragédie a dej Hannibala sa s klapkami na očiach sústredí na to, čo sa deje práve teraz. Rectify sa vyžíva v retrospektíve, v pohľade do minulosti a do budúcnosti zároveň a v kladení otázok bez odpovedí.

Scenár Rectify napísal Ray McKinnon, divákovi známy ako detektív zo štvrtej série Sons of Anarchy alebo reverend z westernovej drámy Deadwood. Jeho snímka The Accountant z roku 2001 získala Oskara za krátky film.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor