SERIÁLY.kinema.SK

Poznáte tie seriály, ktoré stoja a padajú na protagonistovi? Nuž, o to vratkejšie to je, keď je hlavná postava jedným z mnohých klonov. Kanadský science-fiction triler Orphan Black popisuje osud drsnej Sarah, ktorú vychovala ulica. Mladá Sarah (oťukaná kanadská hviezdička Tatiana Maslany) okradla svojho násilníckeho priateľa o kokaín a snaží sa prísť k dostatočnému majetku, aby mohla s bráškom z detského domova Félixom ujsť zo života podsvetia a zločinu. Do cesty jej nečakane vstúpi dvojníčka, ktorá sa bez veľkého objasnenia hodí pod vlak ako niekto z ruského filmu. Sarah spraví prvé, čo dievčaťu z ulice v takej situácii napadne a prevezme jej identitu.

orphanblackpilot1

Nový život prináša Sarah mnohé problémy, ktoré môžeme poznať zo seriálov ako Revenge, Battlestar Galactica a v neposlednom rade Community. Aký prízvuk použiť? Kto sú jej noví priatelia? A je naozaj najrozumnejšie pokúsiť sa umlčať pochybnosti partnera Sárinej dvojičky sexom? Nepočítajúc element „Ako ukradnúť druhému človeku život a nezblázniť sa“, ktorý má skôr iritujúci charakter, je seriál veľmi svižný. Postavy aj vedľajšia zápletka pôsobia osviežujúco prirodzene. Scenár z pera Graema Mansona (Being Erica, Lucky Girl) neurazí a čo je lepšie, ani nenudí.

Vzhľadom ku kontextu kanadskej tvorby by sa Orphan Black dal nazvať ako niečo medzi Borealis (vedeckofantastický element s expozíciou vážnych dopadov zneužívania technológie na nekalé účely) a Lost Girl (stratené pubertiacke duo v hlavnej úlohe a random sex hore-dolu). Na rozdiel od vážnej agitky o životnom prostredí sa naklonovanej drsňáčke podarilo prežiť vďaka financovaniu od BBC America. Možno práve odtiaľ vietor fúkal, keď Sarah dostala východo-londýnsky prízvuk, minulosť cestovania od rodiny k rodine na britských ostrovoch a matku z hereckého osadenstva Downton Abbey, ktorá jej stále strká nos do života. Čo do seriálovej narácie nezvyčajné kombo, ale dá sa na to zvyknúť.

orphanblackpilot2

V budúcich častiach sa môžete tešiť na vedľajšiu postavu stvárnenú Mattom Frewerom (ikona z 80. rokov Max Headroom s comebackom v seriáli Eureka). Znalci stanice Syfy rýchlo prekuknú logo BBC America pri pohľade na známe exteriéry torontských ulíc, uličiek, barov a pajzlov. Prvá séria, ktorá je spárovaná s premiérovými časťami Doctora Who v sobotu večer, sa uzavrie po 10 epizódach.Komentáre

  1. kablik | apríl 4., 2013 o 09:55 |

    toto si urcite pozriem =)

Napíšte svoj názor