SERIÁLY.kinema.SK

Politická dráma vo vedecko-fantastickom rúchu Defiance (Syfy Channel) vykresľuje dystopickú budúcnosť roku 2046. Je to obdobie 33 rokov po príchode mimozemských lodí na orbitu Zeme. Volajú sa Votani, ich domovská sústava sa stala neobývateľnou a sú odkázaní na život na Zemi, s čím nie všetci pôvodní obyvatelia – a ani nie všetci Votani – súhlasia. Planéta sa následkom neúspešných diplomatických rokovaní, vojny a neplánovanej terraformácie (Možno to vôbec nazvať terraformáciou, keď planétou v otázke je Zem a transformuje sa na podnebie markantne odlišné od podnebia vhodného pre ľudí? Neplánovanej ino-planéto-formácie.) podobá na niečo z poviedky od Strugackých a či si človek, či si emzák, či si mutant, život je proste ťažký.

defiancepilot1

Dej pilotu sa sústredí na Josha Nolana, niekdajšieho mariňáka (a iks ďalších mužných povolaní), ktorý sa živí pokútnymi spôsobmi a spolu s adoptovanou emzáckou dcérou hľadá cestu do vysnívanej Antarktídy, kde je podľa legendy raj. Šarmantný Joshua sa zatúla do svojho rodiska, za starých čias zvaného St. Louis, ktoré sa premenilo na mestský štát s menom Defiance (odpor/vzdor).

V meste žijú emzáci, ľudia a mutanti bok po boku so spoločným cieľom zachovať mier na svojom malom pieskovisku a uchrániť sa pred krutým svetom za energetickými štítmi. Spoločnosť v medzičase regresovala z urbanistickej hierarchie k rurálnejšej hierarchii klanov, pri ktorých nie je núdza o mocenské trenice, či priam intrigálne zápletky. Krásu tohto kontrastu podčiarkuje nielen zasadenie deja do chátrajúceho mesta, ale aj lipnutie na možno už neaktuálnych mocenských konceptoch – mesto má primátora a šerifa, ktorí väčšinu deja okrem prázdnych slov plných symbolizmu veľa nezmôžu, lebo skutočná moc je v rukách bohatých rodín.

defiancepilot2

Okrem nudnej politiky a sociologických prípadových štúdií je v seriáli veľa strieľačiek, výbuchov, sympatických slečien z verejných domov a vtipných hlášok. Táto typická výbava sa ale dá z kanadských televíznych štúdií a pera scenáristu Rockneho O’Bannona čakať. Tvorca Farscape, SeaQuest DSV a filmu Alien Nation viackrát dokázal, že rád pretláča do popredia rovným dielom sympatických hrdinov s plnými priehrštiami ostrovtipných postrehov a spoločenské systémy, v ktorých žijú ľudia s mimozemskými rasami, akoby sa nechumelilo. Pozadie udalostí načrtnutých v pilote je natoľko informačne hutné, že sa divák môže miestami strácať. Dá sa to vidieť ako náznak toho, že O’Bannon je schopný držať dej pri živote niekoľko rokov bez straty atraktivity pre diváka.

Pre divákov neznalých seriálu Farscape je hodno dodať, že jedným z O’Bannonových nástrojov na zdôraznenie science-fiction prostredia je mierne presunutie genderových úloh. Inými slovami, hoci Josh Nolan a jeho austrálsky úsmev na dva prsty (stvárňuje ho bývalá televízna osobnosť z Ozu, Grant Bowler) budú na obrazovke 70 percent času, v takmer všetkých podstatných vedľajších postavách sa nachádzajú ženy. Ženy dobré, ženy zlé – sú tam lady MacBethové, sú tam aj Ofélie. Na rozdiel od Farscape ťažko jednoznačne nazvať pilot Defiance seriálom pre malých chlapcov, lebo mnohé vedľajšie línie silne hrajú na strunu záujmu diváčok – vzťah otec/dcéra, silné ženy v pozíciach moci a význam malých, zvedavých psíkov v zamínovanom poli. Seriál pre vnútorné dieťa každého z nás, ktorému nevadí lacná kanadská produkcia? To znie najpresnejšie.

Ak budete mať v záverečnej montáži pocit, že tento seriál je úplne ako Galactica a Sarah Connor Chronicles, nie je to náhoda. Hudbu komponoval maestro Bear McCreary. Okrem Bowlera si v ňom zahrajú žánrové veteránky Julie Benz (Angel) a Jaime Murray (Warehouse 13). Prvá séria má 13 epizód, ktoré bude Syfy vysielať každý pondelok večer. Oficiálne premiéra je dnes. Lingvista David Peterson, mimochodom, vytvoril dva funkčné jazyky pre odlišné rody mimozemských podnájomníkov. Celý seriál je súčasťou multimediálneho celku, ktorého druhou polovičkou je rovnomenná online videohra z produkcie Trion Worlds.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor