SERIÁLY.kinema.SK

Je rok 1477. Na európskom kontinente to vrie. Renesancia prekvitá. Zomiera vojvoda milánsky, čo vedie k mnohým padajúcim mocenským dominám. A 25-ročný Leonardo da Vinci sa prebúdza s obrovskou kocovinou.

davincisdemonspilot1

Dobrý seriál o mladom géniovi sa neplodí každú sezónu. Popravde, nedocenený génius s temnou minulosťou je nepodarené klišé prakticky všetkých seriálov orientovaných na mládež. S týmto formátom sa automaticky vezie plačlivosť zápletky, dvojrozmernosť nahnevaného protagonistu a priamočiarosť pointy. Osemdielna séria Da Vinci’s Demons z pera Davida S. Goyera (Man of Steel, FlashForward) ale kašle na očakávané seriálové konvencie a ženie si to v koči vizuálnych orgií ďalej. Bujaré dobrodružstvá budúceho vynálezcu všetkého, hlbšie politické exkurzy a sem-tam aj neočakávane dobrý sled replík. To všetko s epickým renesančným podmazom od Beara McCrearyho. 

Tom Riley bol výhra pre stvárnenie Leonarda. V britskej scéne rozpozeranejší divák by mohol byť skeptický – ostatne, Riley pôsobí už od šialene raného veku ako scenárista a režisér. Ako herec stvárňoval vždy – povedzme – vážnejšie postavy než by sa dalo čakať od mladého da Vinciho na Starze. Prvých desať minút sa môžete zdráhať, ako má taký človek fungovať ako vibrantný, prefíkaný a vždy meškajúci Leonardo. Ale potom sa zlomíte. Rileyho šarm si podáva ruku s rukou s jeho smútkom a miestom patetickým heroizmom. Funguje to presne tak, ako by malo. Protagonista nie je typický nasteroidovaný macho zo Starzu, je to – s prižmúrením oka – uveriteľný Leonardo da Vinci, budúci interiérový maliar každej podstatnejšej kaplnky.

davincisdemonspilot2

Zarastený Leonardo nie je jediná vec, na ktorej možno nechať oči. Z vizuálnej stránky sú kladom praktické skúšky jeho experimentov, v ktorých zvyčajne trpí jeho sluha Nico. Leteckých pohľadov na renesančnú Florenciu bolo toľko, že produkčný tím asi dva mesiace nejedol. Do toho pekne rozbehnutý mocenský boj medzi renesančnými centrami obchodu – obscénna ukážka vojenskej sily a prestíže. A prirodzene, hra „Spoznaj britského herca alebo herečku“ pokračuje. Florencia a Miláno nikdy tak nevoňali čajom a sušienkami.

Historická fantasy z produkcie Starz a BBC Worldwide si premiérovou epizódou 12. apríla získala 1,04 milióna divákov. Na produkciu dohliadala Julie Gardner, ktorá mala pod palcom aj prvú koprodukciu medzi spomenutými štúdiami, Torchwood: Miracle Day. Nakrúcanie prebiehalo na welšskom renesančnom sete, exteriéry boli v Swansea a na hrade Margam. Druhá séria s premiérou v roku 2014 bola potvrdená 17. apríla.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor