SERIÁLY.kinema.SK

Historická dráma Vikings z americkej káblovky History Channel je postavená na námete epickej ságy vikingského kráľa Ragnara Lodbroka (bývalý model Travis Fimmel, ktorého môžete poznať ako protipól Patricka Swayzeho z policajného seriálu The Beast či titulnú postavu zo seriálu Tarzan). Seriál premiérou 3. marca zaujal pozornosť 6,21 milióna divákov.

vikingspilot1

Dej sa odohráva v Škandinávii deviateho storočia. Jeho hýbateľmi sú mužní Nóri, ktorí sa živia plienením a vykrádaním miest na východnom obzore. Vtedy ešte len obyčajný bojovník Ragnar sa rozhodne, že v čase krízy sa netreba zdráhať inovatívnym myšlienkam a s bratom Rollom sa odhodlá vyplaviť sa na západ. S pomocou takmer merlinovského vizionára Flokiho (Gustaf Skarsgard, áno, brat Alexandra Skarsgarda a syn Stellana Skarsgarda) sa musí vzoprieť svojmu náčelníkovi Haraldsonovi (Gabriel Byrne: In Treatment).

Produkcia deviatich epizód sa odohrávala najmä v Írsku, čo potvrdzujú jedinečné exteriéry. Seriál vychádza z pera Micheala Hirsta, ktorý potvrdil svoje veteránstvo v historickej dráme v známych seriáloch ako Tudorovci alebo Borgiovci. O režisérsku stoličku sa delí Johan Renck (oceňovaný za The Walking Dead a Breaking Bad), Ciarán Donnelly (Cold Feet, The Tudors, Spooks) a Ken Girotti (požiarnická dráma Rescue Me a viktoriánska detektívka Copper).

vikingspilot2

Vikingovia nie sú žiadna hĺbková psychologická dráma. Názor diváka sa vykryštalizuje už po prvej minúte. A ak máte radi bývalých modelov, ktorí sú zarastení, udierajú sekerami do iných bývalých modelov a neplytvajú replikami, toto je váš šťastný deň. Ani mne nechýbala ženská postava, čo bolo dosť nečakané zistenie, ktoré som si uvedomila, až keď sa na obrazovke objavila úžasná Katheryn Winnick a ukázala nám, že vikingské ženy tu nie sú len pre srandu králikov. Okrem toho epizóda odbočovala do pochopiteľných historických exkurzov o vikingských zvyklostiach a trestnom zákonníku Škandinávie v hlbokom stredoveku. Vo všeobecnosti treba uznať, že na Vikings sa veľmi krásne pozerá a teším sa na ďalšie epizódy – tak 80% pre vizuál a 20% pre nejaké vedomosti, ktoré sa ku mne možno prikotúľajú ako hlavy vikingských nepriateľov.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor