SERIÁLY.kinema.SK

Ako adaptovať Bibliu pre televízne obrazovky bez toho, aby ste vytvorili reklamu na kresťanstvo? To je otázka, ktorú si očividne nepoložili tvorcovia seriálu The Bible, ktorý vysiela v predzvesti Veľkej noci káblová stanica History Channel. Desaťdielnu adaptáciu spísal Mark Burnett, tvorca formátov Survivor, The Voice a Apprentice a jeho manželka Roma Downey (Touched by an Angel). Miniséria je Burnettovým prvým skriptovaným projektom, čo je jediné možné ospravedlnenie toho, čo som videla.

thebible1

Nikdy v živote nebola Biblia akčnejšia, podmaznutá epickejšou hudbou a prerozprávaná cez väčšie letecké polkruhové zábery. Ak nebola každá druhá scéna v spomalenom pohybe, tak ani jedna. Biblické príbehy neboli oddelené jasnejším predelom než pauzou na reklamu, čo viedlo k pocitu, že som za 90 minút stretla polovicu židovského národa. Na druhej strane, absencia snahy poukázania na niektoré z nadčasových myšlienok Biblie a čistá jazda po povrchu príbehu získala publikum o veľkosti 13,1 milióna, čo je dodnes najväčší divácky úspech History Channel.

Dej minisérie sa objavuje na rozmedzí Noemovej archy až Ježišovho ukrižovania s výrazným dôrazom na Starý zákon. Prvá epizóda si to ženie dínom-dánom od vytopenia Zema až po židovský exodus z Egypta. K postavám sa vzhľadom k ich krátkej životnosti nedá povedať viac, väčšina hercov pochádzala z Británie (ideálne na hru „Hádaj, odkiaľ poznáš toho herca“). Tento pilot bola vyslovene najhoršia vec, akú som kedy videla a to stavia do vážnej perspektívy každý iný pilot, na ktorý som kedy v minulosti nadávala. Rada by som zdôraznila, že toto tvrdenie nestaviam na akejkoľvek vyhranenosti voči náboženskému námetu, ale dívať sa na dejiny židovského národa so všetkou brutalitou, ktorá k nim podľa Starého zákona patrí, ako na reality show, to bol boj o posledné zostávajúce mozgové bunky. Za svedkov mi môžu ísť všetky tie nedonosené CGI efekty, ktoré tvorcovia minisérie uznali za hodné figurovať v príbehu, ktorý je založený predovšetkým na spirituálnych hodnotách.

bible2

Produkciu The Bible podporuje légia poradcov z radov pastorov rôznych cirkví. Že ani jednému z nich nenapadlo povedať niečo proti tomu, že Ježiš je akýsi blonďavý na priemerného obyvateľa Blízkeho východu, to ma po týchto 90 minútach vôbec neprekvapuje. Ako detoxikáciu odporúčam ďalšieho vzorného zástancu nábožensky tematizovaného vysielania zo Spojených štátov – seriál Bibleman.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Weasley | marec 13., 2013 o 10:29 |

    Vau, tvrdé slová. Každopádne, toto je jedna z mála noviniek za 2012/2013, čo ma námetom zaujala, takže aj keď už z traileru mi bolo jasné, že to bude niečo iné, než to, na čo som zvyknutý, stále som zvedavý, že čo to vlastne natočili.

Napíšte svoj názor