SERIÁLY.kinema.SK

Titulná postava novinky Red Widow Marta Walraven má korene v ruskej mafii. Matka troch detí v severnej Kalifornii sa snaží uniknúť pred minulosťou. Jej bradatý manžel, ktorý vyzerá, akoby si odskočil zo setu Hell on Wheels alebo Copper, prehráva súboj s komplikovanými intrikáciami drogového dealovania a zostáva práve na Marte, aby vyplatila jeho dlh voči hlave podsvetia, Nikolajovi Schillerovi.

redwidowpilo1

Ak sa dostanete až do bodu, kedy sa Marta (Radha Mitchell: Silent Hill) stretne s Nikolajom (Goran Višnjić: Pan Am, ER), začne to byť naozaj dobré. Kontrast sveta mafie a sveta vdovy je hlavnou devízou pilotu. Kým Martina veselá rodina vám dá rýchlokurz v pašovaní, machinovaní a plánovaní vraždy, Martine deti poskytujú divákovi emocionálnu perspektívu. 

Ďalšou pridanou hodnotou je aj nezvyčajné tempo. Poznať, že seriál vychádza z európskej predlohy. Dvojsériová miniséria Penoza debutovala v roku 2010 na holandskej KRO. (To vysvetľuje aj holandské priezvisko protagonistky.) Za americkú adaptáciu nesie zodpovednosť Melissa Rosenberg, autorka scenárov pokračovaní teenagerského trháku Twillight a vedúca scenáristka kultového seriálu Dexter. Televízia ABC si získala v nedeľňajšej premiére 7,13 miliónov divákov a prvá séria bude uzavretá po ôsmich epizódach.

redwidowpilot2

Seriál ocenia najmä ľudia, ktorých zaujímajú ženské hrdinky a organizovaný zločin. Má to dobre vykreslenú pointu, má to štipky humoru, má to hromadu hercov európskeho pôvodu. Pre porovnanie, nie je to také smutné ako americký The Killing, ani také sympatické ako americký Shameless.

Pri všetkej úprimnosti, z traileru som takú európsku exotiku nečakala – ticho som dúfala v priamočiaru lady MacBethovú, ktorá bude od začiatku do konca ťahať za nitky. Marta je trochu viac zmätená a pasívna, než býva na americké ženy v hlavnej úlohe zvykom. Tiež ešte stále čakám na ten Twillight a Dexter element, alebo aspoň na priznanie, že Rosenberg okolo scenáru ani nepáchla. Osobne seriál ďalej sledovať nebudem, ale predlohu si aj za rizika jazykovej bariéry musím pozrieť.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Mike | marec 7., 2013 o 11:57 |

    Ešte som to nevidel, ale myslím, že toho jej zosnulého manžela má hrať Anson Mount, čiže Hell on Wheels si trafil/a úplne presne :D

Napíšte svoj názor