SERIÁLY.kinema.SK

Hoci najčastejšie píšeme o amerických televíznych seriáloch a sem-tam aj o britských či kanadských, seriály sa točia aj u protinožcov. Sú možno menej populárne, resp. rozšírené, no aj medzi nimi sa nájdu také menšie klenoty, ktoré by bola škoda odignorovať. Jedným takým prípadom je aj Please Like Me, komediálny seriál, ktorý vysiela austrálska stanica ABC2.

pleaselikeme1

Seriál napísal a hlavnú úlohu v ňom stvárnil austrálsky komik Josh Thomas. V Please Like Me hrá Josha, dvadsaťročného mladíka, s ktorým sa hneď v prvých minútach úvodnej epizódy rozíde jeho priateľka Claire (Caitlin Stasey: Tomorrow When the War Began) pretože je gay.

A čo viac – jeho matka (Debra Lawrance) sa pokúsila spáchať samovraždu a tak sa k nej musí nasťahovať a starať sa o ňu, pretože jeho otec a zároveň jej exmanžel (David Roberts) má priateľku z Thajska (Renee Lim), ktorú pred svojou bývalou polovičkou statočne zatajuje. Joshov najlepší priateľ Tom (Thomas Ward) sa zas neúspešne snaží rozísť so svojou otravnou priateľkou, ale nikdy sa k tomu neodhodlá. A uprostred toho všetkého sa Josh ocitne v posteli s Tomovým novým kolegom z práce, Geoffreym (Wade Briggs), a tak nejako začnú spolu chodiť.

pleaselikeme2

Josh sa snaží vyrovnať so všetkým, čo sa okolo neho deje – a aj s tým, čo sa deje jemu – a miestami pritom pôsobí priam až necitlivo, akoby sám nemal žiadne emócie či pocity. Rozchod s Claire, s ktorou boli spolu niekoľko rokov, ho (naoko) nijako zvlášť nerozhádže, rovnako ani jeho novoobjavená sexualita či matkin pokus o samovraždu. Samozrejme, že má vlastný spôsob ako sa so všetkým vyrovnať – bezstarostnosťou, vtipmi, veselosťou, ba priam až detinským nadšením. A pečením. V podstate, dalo by sa povedať, že je to podivín, priam „ťuťmák“ a miestami človek až nechápe, ako sa mu do cesty priplietla Claire či Geoffrey. Aj keď je to v podstate veľmi fajn a zlatý chalan.

Please Like Me má okolo seba takú milú auru indie filmu – od úvodných titulkov (ktoré sú úplne úžasné!), cez spôsob, akým je to natočené (kamera a také tie veci) a postavy až po fakt, že napriek tomu, že sa toho v každej epizóde udeje celkom dosť, máte neustále pocit akoby sa nič nestalo, pretože ono to všetko nejako plynie. Humor v tomto seriáli je dosť svojský a hoci má prívlastok „komediálny“, ak očakávate kopu vtipov, z ktorých vám budú tiecť slzy a budete padať zo stoličky, obávam sa, že ostanete sklamaní. Úsmev na tvári však vyčarí určite.

pleaselikeme3

Každopádne, Please Like Me sa oplatí dať šancu. Ide o naozaj milú komédiu, ktorá zabŕda aj do vážnejších tém, ale ani ľahšie spracovanie im neuberá na vážnosti. A všetci majú naozaj veľmi vtipné prízvuky. Zatiaľ odvysielané štyri epizódy hodnotím veľmi pozitívne, ale myslím, že číselné hodnotenie by bolo v tomto prípade zbytočné. Please Like Me je veľmi vydarený seriál, ktorý ak aj mal nejaké nedostatky, šlo skôr len o nejaké scény (napr. ako sa teta Peg rozrečnila v kostole – scéna, ktorá mi presne do tohto seriálu naozaj vôbec nepasovala) a nie celé epizódy alebo zápletky. Tie sa práveže postupne zlepšujú (Tom a Claire!) a teším sa na ich vyvrcholenie, ktoré príde čoskoro, keďže nás čakajú už len posledné dve epizódy. Ale buďme úprimní – za najväčší nedostatok seriálu budem považovať, ak sa v poslednej epizóde neobjavia koaly.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor