SERIÁLY.kinema.SK

Túto midseason očividne frčia seriálové remake-y známych, ba priam kultových filmov, resp. románov. Stačí si spomenúť na nevydarený pokus o novodobého doktora Jekylla a pána Hyda, alebo pripravované televízne spracovanie o asi najznámejšom fiktívnom sériovom vrahovi Hannibalovi Lecterovi. Stanica A&E však prináša remake Psycha, jedného z najznámejších hororov vôbec, a to ako novinku pod názvom Bates Motel.

batesmotelpilot1

Sedemnásťročnému Normanovi pred pol rokom zomrel otec a tak sa spolu s matkou Normou presťahujú do malého mesta, kde si kúpia dom na okraji a opustený motel. Normanova matka dúfa, že vo White Pine Bay ich čaká nový začiatok – udalosti sa však zvrtnú a naberú násilný spád, ktorý skončí mužom zabaleným do koberca vo vani jednej z izieb motela. Nič predsa neutuží rodinné vzťahy tak, ako zbavovanie sa mŕtvoly uprostred noci.

Bates Motel sa v traileroch a promo materiáloch snažil tváriť ako akýsi prequel k Psychu, ktorý si kládol za úlohu priniesť vysvetlenie, čo doviedlo Normana Batesa k šialenstvu. Čo je úctyhodný a zaujímavý cieľ, ale tvorcovia seriálu sa od neho pomerne dosť vzdialili. Nejde len o to, že dej zasadili do súčasnosti – čo je dosť „módny“ krok, ale i tak s ním narábajú pomerne opatrne. V podstate si takmer ani nevšimnete, že sa dej odohráva v roku 2013, kým nejaká dievčina nevytiahne iPhone. Taká tá nostalgická atmosféra, ktorú postavy vytvárajú svojím šatníkom a počúvaním platní je síce fajn, ale keď už raz zasadíme remake do súčasnosti, tak nech je to poriadne a je to na ňom aj patrične vidno.

batesmotelpilot2

Asi bolo naozaj naivné očakávať, že v seriáli sa bude celých 10 (a možno aj viac?) epizód riešiť len psychologická stránka vzťahu Normy a Normana, ale, bohužiaľ, presne to som očakávala. Preto ma zaskočil dosť výrazný odklon od canonu, keď sa okolo Batesovcov začali hromadiť mŕtve telá (okej, tak len jedno… zatiaľ), čím celý ich vzťah naberá naozaj iný rozmer. Už nejde „len“ o psychický teror a nezdravý vzťah medzi matkou a synom, ale aj spolupáchateľstvo, kopu lží a podobne.  Osobne sa mi toto smerovanie veľmi nepozdáva, pretože si myslím, že je na úkor psychologickej stránky vzťahu medzi Normou a Normanom. Ale i tak pevne verím, že i to sa viac rozbehne v nasledujúcich častiach.

Obsadenie! To sa tvorcom Bates Motel podarilo – v úlohe Normy sa predstavla Vera Farmiga a úlohu jej syna Normana si strihol Freddie Highmore (už nie tak malý Charlie z Charlieho a továrne na čokoládu), ktorý je v tejto úlohe úplne skvelý. Ďalej uvidíte napr. aj Nestora Carbonella (Lost), Mikea Vogela (Pan Am), Keegan Connor Tracy (Once Upon a Time), Williama Earla Browna a iných.

Na záver ešte priateľská rada: nepozerajte si pred pilotom Bates Motel Psycho, pretože potom sa nebudete môcť ubrániť nekonečnému porovnávaniu a miernemu pohoršovaniu. Bates Motel je jednoducho remake, ktorý si, rovnako ako slávny film, vypožičal postavy a námet z románu Roberta Blocha, z ktorého vytvára svoj vlastný príbeh. Nič viac a nič menej. Ak by som to mala nejako zhrnúť, tak úprimne povedané, pilot ma nijako neohúril a v žiadnom prípade nešlo o nič svetoborné. Kritiky sú však priaznivé a sľubujú veľký dejový zvrat v tretej epizóde, ktorý nám všetkým zaručene vyrazí dych – a na to som naozaj úprimne zvedavá. Pretože Bates Motel má potenciál, len ho tvorcovia budú musieť šikovne podchytiť a následne dobre nasmerovať. Zatiaľ pilot hodnotím 6/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. studo | marec 26., 2013 o 10:56 |

    Po dvoch dieloch Vera prehráva, rozumej hrá miliónkrát lepšie ako Freddie…

Napíšte svoj názor