SERIÁLY.kinema.SK

Stred seriálovej sezóny so sebou vždy prináša nejaké novinky. Dnes si niečo povieme o The Americans, špionážnej dráme z produkcie káblovej televízie FX. Kritika ho prijala veľmi dobre a na medzinárodnej filmovej databáze má veľmi vysoké hodnotenie – 8,2 hviezdičiek, preto som naň bola zvedavá. Okrem toho ho vytvoril Joe Wiseberg, bývalý agent CIA.

americanspilot1

Seriál je časovo zasadený do osemdesiatych rokov minulého storočia a sústredí sa na ruských spiacich agentov. Ak nie ste veľmi zbehlí v špionážnej problematike, najprv vám ozrejmím, čo to znamená. Spiaci agenti sú vyslaní na miesto operácie na neurčitú časovú dobu, s tým, že predmet ich misie im nemusí byť okamžite odhalený. V niektorých prípadoch sú využívaní na špionáž v prestížnych firmách, v televízii alebo bývajú v nejakej krajine, kde ich využívajú na občasné misie.

V prípade The Americans máme do činenia s manželským párom sovietskych špiónov, ktorí sa do Spojených štátov dostali niekedy v šesťdesiatych rokoch. Ich manželstvo je však naaranžované čisto pre pracovné účely a ich vzťah je aj po toľkých rokoch na pracovnej báze. V čase, v ktorom sa seriál odohráva, spolu majú už dve deti a plnia rozkazy, ktoré im KGB zadáva. Samozrejme, ich identita je neznáma aj ich potomkom. Životy sa im skomplikujú, keď im pokazená akcia zavesí na krk zradcu Timocheva, ktorého ukrývajú v kufri svojho auta, v garáži. Aby toho nebolo málo, do domu oproti sa prisťahuje agent FBI. Hlavní hrdinovia sa musia rozhodnúť, čo s Timochevom urobia.

americanspilot2

Úprimne, žáner špionážnych seriálov ma veľmi neláka. Evokuje vo mne akési epizódne zápletky, kde sa polonahé sexice mlátia s chlapmi v oblekoch. Preto som bola veľmi prekvapená, aký bol The Americans skutočný. Počas epizódy som sa pristihla, že s otvorenými ústami civím na obrazovku. Jeho čaro totiž tkvie vo veľmi dobrých hereckých výkonoch a v zápletke, ktorá je uveriteľná. Takisto, akčné scény nie sú vôbec pritiahnuté za vlasy, vyskytne sa tam aj sympatická ľúbostná dejová línia a flashbacky jeho hrdinov nie sú otravné, práve naopak.

Tiež musím vyzdvihnúť podarené osemdesiate roky. Kulisy, rekvizity, oblečenie a seriál ako celok dýchajú oldschoolovým čarom. Prednedávnom sme na portáli písali o The Carrie Diaries, ktorý štartoval tiež len pred pár týždňami. Osemdesiate roky v ňom sú krikľavé a vyšperkované. V prípade The Americans sú však uveriteľné a vyznievajú prirodzene.

americanspilot3

Ako som spomínala, herecké výkony naozaj stoja za to. Keri Russel, ktorá sa predstavila v hlavnej úlohe špiónky Elizabeth, je známa so seriálov ako Felicity, či Running Wilde. V tejto roli je naozaj výborná – drsná a jednoducho kick-ass. Jej manžela Phillipa si zahral Matthew Rhys, ktorého ste mohli vidieť napríklad v Brothers and Sisters. Ich sused – agent FBI – je stvárnený Noahom Emmerichom, ktorý sa vyskytol napríklad vo White Collar, ale prednedávnom sa mihol napríklad aj vo Walking Dead. Okrem nich na obrazovke uvidíte napríklad Keidricha Sellatiho, Holly Taylor, Maximiliana Hernandeza alebo Richarda Thomasa.

V prvej sérii by malo byť 13 epizód a seriál by sa mal za veľkou mlákou vysielať približne do konca apríla. Čo z ním bude potom, uvidíme. Vidím v ňom naozajstný potenciál, jedná sa o seriál, ktorý je realistický, prekypuje hereckým talentom a dokáže zaujať aj ľudí, ktorí špionážne seriály veľmi nemusia. Jediné, čo mi na pilotnej epizóde vadilo, bola mierna rozvláčnosť, keďže trval viac ako hodinu – preto udeľujem „len“ 8/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Peter Šulek | február 4., 2013 o 13:18 |

    Zaujimave, urcite pozrem.

Napíšte svoj názor