SERIÁLY.kinema.SK

Do No Harm je mid-season novinkou od stanice NBC, ktorá je moderným spracovaním klasického literárneho diela Podivný prípad doktora Jekylla a pána Hyda od Roberta Louisa Stevensona. Ak však patríte k fanúšikom tohto príbehu, radšej si prečítajte knihu alebo si pozrite Jekylla od BBC – spravíte tak oveľa lepšie.

donoharmpilot1

Hlavným hrdinom je pohľadný a úspešný neurochirurg Jason Cole (Steven Pasquale), ktorého život nie je tak perfektný ako to na prvý pohľad vyzerá. O svoje telo sa totiž delí so svojím temným alter-egom Ianom Priceom, ktorý sa zjaví každý večer o 8:25 a na celých 12 hodín ovládne ich spoločné telo. Jasonovi sa našťastie darilo držať Iana na uzde tým, že si každý večer vpichol uspávacie sérum, ktorým ho zásoboval kolega z nemocnice. V deň jeho narodenín sa však stane niečo nečakané – sérum neúčinkuje. Prirodzene, Ianovi sa ani trochu nepáči, že mu Jason celých 5 rokov bránil žiť a rozhodne sa mu zničiť život, ktorý si tak usilovne vybudoval.

Keď je Jason neurochirurg, tak prečo to hneď nevyužiť a nenapchať do pilotnej epizódy hneď dva prípady s pacientmi, ktoré – samozrejme – Jason sám vyrieši a všetkých zachráni? Pravda, nesmie chýbať ani romantická zápletka s kolegyňou neurochirurgičkou (Alana de la Garza), s ktorou má Jason prakticky nulovú chémiu – ale hej, hlavne, aby sme v pilote mali načrtnuté všetky hlavné zápletky! A keď už sme pri tom, ukážme divákom aj jeho bývalú snúbenicu. Tu je problém s Do No Harm – nedokáže využiť svoj potenciál (pretože ten tu je) naplno. Nevie sa rozhodnúť, či chce byť rodinnou/vzťahovou drámou, trilerom alebo medicínskym seriálom a tak je všetko naraz, čo ani náhodou nefunguje a Do No Harm tak pôsobí akoby niekto zmiešal dokopy Housea a Jekylla a dúfal, že výsledok bude rovnako kvalitný a pozerateľný ako pridané ingrediencie. Bohužiaľ.

donoharmpilot3

Pilotná epizóda bola doslova prepchatá načrtnutými dejovými líniami (ale jedno sa jej nedá uprieť – ubehla ozaj rýchlo), čo by dalo ešte prehliadnuť, keďže scenáristi chceli zaujať divákov. Ale momenty, v ktorých som len neveriacky civela na obrazovku, nuž, tie sa ospravedlniť nedajú. Ako napríklad celá tá záležitosť so sérom, ktoré Jasonovi vyrába kolega farmaceut v nemocnici bez toho, aby si to niekto všimol alebo ako si na neho jeho telo vytvorilo imunitu len tak, odrazu, a práve v deň jeho narodenín. Alebo ako sa rozhodol po celých piatich rokoch kontroly všetko riskovať, len aby šiel na pohárik s kolegyňou neurologičkou, či jeho heroické eskapády pri záchrane pacientky pred manželom, ktorý ju bil. Ale aby som nekrivdila len Jasonovi, jeho nadriadená doktorka Youngová (Phylicia Rashād) sa tiež vyznamenala v momente, keď Jasonovi počas porady, na ktorej riešila jeho emotívny stav v posledných dňoch, schválila neuveriteľne náročnú operáciu, ktorú nikdy predtým nerobil. Oh a k premenám Jasona a Iana sa radšej ani poriadne vyjadrovať nebudem. Každopádne ma však pobavilo využívanie rockových piesni, keď bol pri kontrole Ian, pretože bože chráň, aby The Rolling Stones počúval dobrý a milý Jason!

donoharmpilot2

O kvalite pilotnej epizódy Do No Harm svedčí aj hodnotenie 38 zo 100 na metacritic alebo fakt, že to bola najslabšia premiéra seriálu na „veľkej štvorke“ (ABC, CBS, NBC, Fox) v histórii s ratingom 0.9 v cieľovke 18-49. Preto asi nikoho neprekvapí, že NBC po dvoch epizódach Do No Harm zrušila a na najbližšie dva týždne ho nahradila reprízami Law & Order: SVU. Ja pilot hodnotím 4/10 a idem si radšej požičať knihu od Stevensona do knižnice.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor