SERIÁLY.kinema.SK

Premiéry medzi-sezónových seriálov sú v plnom prúde a svojou troškou prispela tento týždeň aj stanica The CW. Predstavila veľmi špecifický projekt, ktorý sa nachádza na rozhraní niekoľkých žánrov. Táto záhadná zmes mystery, thrilleru a drámy nesie meno Cult a, ako už napovedá samotný názov, jedná sa o seriál, ktorý sa dotýka kontroverzného prostredia kultov, či siekt.

cultpilot1

Spojené štáty opantal záhadný seriál s menom Cult. V ňom diváci sledujú osudy dievčaťa, ktorému sa podarilo vyslobodiť z podozrivej sekty, na ktorej čele stojí charizmatický Billy (Robert Knepper). Kelly (Alona Tal), sa stáva policajnou vyšetrovateľkou a zaoberá sa prípadom, ktorý vznikol okolo jeho kultu. V seriáli hľadá svoju stratenú sestru a preto skúma opustené budovy, duté steny a tajuplné odkazy. A teraz prichádza tá zaujímavá časť – tento seriál je len dejovým prvkom skutočného seriálu, ktorý mal premiéru tento týždeň. Cult je totiž seriálom v seriáli.

Ten reálny Cult sleduje dej okolo novinára Jeffa Seftona (Matthew Davis). Jeho brat je veľkým fanúšikom Cultu a venuje mu enormné množstvo času. Tvrdí totiž, že za celým dejom fiktívneho seriálu je niečo viac. Ako keby bola táto sekta naozajstná. Vo svojom pátraní zájde tak ďaleko, že ho niekto začne prenasledovať. Možno na tom predsa len niečo je a tak sa rozhodne zdôveriť svojmu bratovi Jeffovi. Ten je pomerne skeptický, keďže Nate (James Pizzinato) má minulosť poznačenú užívaním drog, a on predpokladá, že si to jednoducho vymýšľa. Nate však ale ešte v ten istý večer záhadne mizne a Jeff sa viac nemôže tváriť, že je všetko v poriadku. Sekta môže byť naozajstná a on sa rozhodne, že odhalí, čo sa v skutočnosti deje a kde je jeho brat.

cultpilot2

Musím oceniť myšlienku seriálu v seriáli a jej kreatívne spracovanie. Každý z nás to pozná – niekedy nás seriály tak chytia, že brázdime internet do noci a venujeme mu veľkú fanúšikovskú pozornosť. Niekedy si až prajeme, aby bol seriálový svet reálny a keď nie je, tak si aspoň niektoré prvky adaptujeme do reality (niektorí fanúšikovia Supernaturalu by sa určite mohli priznať, že keď zablikajú v miestnosti svetlá, upaľujú do kuchyne po soľ). V realite je väčšinou ten zábavný spôsob prepojenia našich všedných životov so seriálmi. V Culte je to naopak – televízna sekta existuje v skutočnosti a je teda poriadne desivá.

Práve tie zimomriavky a atmosféra ma na Culte chytili. Pripomínalo mi to prvé časti Supernaturalu a Lost zároveň – záhadné prostredie, ktoré vás akosi chytí. Nepochybne, veľkú časť tohto čara musím pripísať Robertovi Knepperovi, ktorý sa u mňa radí do kolónky tých ľudí, ktorých keby som v noci stretla v tmavej uličke, asi si cvrknem do gatí. Knepper má neuveriteľnú charizmu a schopnosť desiť z obrazovky hoci len mimikou (každý z nás si pamätá tie zverstvá, čo stváral v Prison Breaku. Ja by som sa ho neprestala báť, ani keby sa na obrazovke hral trištvrte hodiny so šteniatkami).

cultpilot3

Ďalšia vec, ktorá sa mi na Culte páčila, bolo herecké obsadenie. Naozaj dobré výkony a herci, ktorí sú pomerne známi. Hlavnú úlohu Jeffa stvárnil Matthew Davis, ktorého môžete poznať z Vampire Diaries. Ďalej uvidíte Jessicu Lucas (90210, Melrose Place), Alonu Tal (Supernatural), Jamesa Pizzinatiho (Alcatraz), Aishu Hindz (Detroit 1-8-7, True Blood, Invasion), spomínaného Roberta Kneppera a mnoho ďalších.

Zároveň musím pilotnej časti vytknúť, že bola taká neúplná. Ak si ju pozriete, celkom sa vám zapáči prostredie, atmosféra, trochu vám naznačia, o čom tam pôjde, ale nedozviete sa nič konkrétne. Zároveň vám ani nepredstavia ani jeden charakter do hĺbky a pri niektorých postavách je potom ťažké odhadnúť ich motiváciu, alebo stotožniť sa s nimi. Buď by pilotu prospela ešte hodinka naviac, alebo si celistvý názor budete môcť vytvoriť až po prvej sérii. Každopádne, Cult sa mi trafil do vkusu. Pristihla som sa, že si už od začiatku vytváram teórie a snažím sa odhaliť, kam to bude smerovať. Asi som naozaj cieľová skupina diváka, pre ktorého je Cult určený.

Obsadenie bolo fajn, kulisy a prostredie, ktoré tvorcovia vybrali boli taktiež veľmi dobré a atmosférické. Zároveň oceňujem celkom otrepaný nápad seriálu v seriáli, ktorý je tu však dobre prepracovaný a celý pilot je popretkávaný prestrihmi reálneho deja a deja vo fiktívnom Culte. Takisto, sekty ako také sú veľmi zaujímavé pre televíznu obrazovku a ak nájdete pre tú svoju charizmatického šéfa, máte to vyhraté. Knepper síce nie je žiaden Žiarislav, ale úloha vodcu kultu mu sedí ako riť na šerbeľ. Cult sa v roku 2013 dočká trinástich epizód, uvidíme, čo bude potom. Každopádne, treba mu dať šancu a neodsúdiť hneď po pilote, ktorý bol mierne rozpačitý. Udeľujem 8/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Roman-tik | február 21., 2013 o 07:43 |

  Podla recenzie by to mohlo mat naslapnute na prijemne napinavy serialovy pocin, nakolko vsetky hity sa skoncili tak treba rozbehnut nove …

  Postava „T bag-a“ je urcite jednou z najdesivejsich v serialovom svete a ako sa hovori, film/serial je len taky dobry ako dobry je zaporak :-) Postavu takmer sektarskeho vodcu si uz zahral v heroes, ale napriek tomu serial nezachranil od padu na dno …a padal velmi dlho kedze to bol jeden z naj hitov poslednych rokov a bohuzial podobne dopadol aj prison, ktory po fenomenalnom prvom roku upadal az do komy. Drzim palce nech mu tento projekt prinesie uspech ktory si pravom zasluzi …

 2. Elendilka | február 21., 2013 o 09:21 |

  Hej, v Heroes som ho sledovala tiez… teda, zo zaciatku, ked tam prisiel aj s tymi cirkusantmi. No potom som uz nevladala a s celymi Heroes som to zabalila. No, s Cultom to nevyzera ruzovo. Podla toho, co sme sa v redakcii bavili, to vyzera, ze sa viac, nez tej jednej serky nedozije – prva cast mala mizernu sledovanost.

 3. Peter | február 21., 2013 o 21:23 |

  Po pilote som sklamaný podla mna to nemá zmysel a snaží sa to hrat na niečo čím to nebude. Dám tomu ešte jeden diel ale ten musí extra dobrý aby som to nevypol po 5 minútach ako som chcel pilot

 4. Shawn | február 21., 2013 o 22:53 |

  Cult to má po Followingu ťažké… niežeby Following nemal svoje muchy, ale Cult nemal až taký silný pilot, ale zas v rámci The CW poteší iný žáner…

 5. hydro | marec 13., 2013 o 22:10 |

  Pozeral som The following a po ňom bol Kult iba slabý odvar, takže končím pri pilote a nejako vám to ani dalej neodporúčam, môj osobný odhad je, že sa seriál nedočká druhej série, dokonca nebude mať podľa mňa ani plnú prvú sériu…takže asi toľko odo mňa…

 6. Shawn | marec 13., 2013 o 23:08 |

  hydro: plnú (cca 22 dielov) ani nemôže mať, keďže mal premiéru v midseason ;)

Napíšte svoj názor