SERIÁLY.kinema.SK

Filmov či seriálov, ktoré sa zaoberajú Jackom Rozparovačom vzniklo nespočetné množstvo, ale očividne je tento snáď najznámejší sériový vrah stále rovnako populárny a ešte stále neomrzel tvorcov a ani divákov. Najnovší seriálový počin, ktorý čerpá námet z nikdy nevyriešených vrážd Rozparovača je Ripper Street, ktorý vznikol v koprodukcii BBC a BBC America.

ripperstreetpilot1

Seriál sa odohráva v neslávne známej londýnskej štvrti Whitechapel a je zasadený do obdobia po tom, čo ustali vraždy Jacka Rozparovača. Inšpektora Reida (Matthew Macfayden), ktorý viedol vyšetrovanie a pri dolapení Rozparovača zlyhal, ešte stále prenasleduje jeho prízrak – v každej novej vražde vidí jeho návrat. V pilotnej epizóde vyšetruje vraždu ženy, ktorej telo bolo znetvorené rovnako ako telá obetí známeho vraha. Spolu so svojim tímom sa dostáva na stopu, ktorá ho zavedie od Rozparovača do podsvetia, v ktorom vznikala viktoriánska pornografia.

A práve to ma na Ripper Street najviac potešilo a príjemne prekvapilo – Jack Rozparovač sa vyskytuje len na pozadí, aby nás uviedol do atmosféry Whitechapelu konca 19. storočia, ktorá rozhodne nebola príjemná a ani úľubná.  Špinavé ulice, v ktorých úradujú gangy a deklasované živly, ich temné uličky, kde sa schádzajú prostitútky a podvodníci a prebiehajú krvavé boxerské zápasy – to všetko v mdlých sivých farbách a plné beznádeje, násilia a vrážd. Vitajte vo Whitechapel!

ripperstreetpilot3

Reidov tím tvoria seržant Drake (Jerome Flynn), ktorý rád využije každú príležitosť vytĺcť zo zadržaných informácie a americký lekár a bývalý detektív Jackson (Adam Rothenberg), ktorý sa v sivej záplave tweedu promenáduje v coolovom zelenom saku a býva v nevestinci. Sám Reid je dokonalým protikladom drsného prostredia Whitechapelu – verí v pokrok a moderné vynálezy a za každú cenu sa snaží odhaliť pravdu a všetkých zachrániť. Samozrejme, nechýba ani postava otravného novinára Freda Besta (David Dawson) bažiaceho po senzáciách, ktorý Reidovi dosť znepríjemňuje život.

ripperstreetpilot2

Ústredná trojica vyšetrovateľov Reid – Drake – Jackson pochmúrnu atmosféru odľahčuje vtipmi, ktoré si medzi sebou vymieňajú a ide im to vskutku dobre. Vtipne a veľmi milo pôsobí aj fascinácia Reida modernými technológiami a jeho nadšené „toto je budúcnosť!“ pri telegrafe či počiatkoch filmu. Na druhej strane niektoré vyšetrovacie metódy Jacksona pôsobia až príliš moderne a keď sa snaží z forenzných „dôkazov“ zistiť, kde sa včera opil, vyzerá to ako CSI Whitechapel.

Ale bez týchto prvkov by bola Ripper Street pomerne ťažko stráviteľná záležitosť. Ono tá beznádej nie je len na uliciach Whitechapelu, ale aj v osobných životoch vyšetrovateľov. Zatiaľ im nebol venovaný až tak veľký priestor, ale je zrejmé, že v nasledujúcich epizódach sa dozvieme čo-to viac o tragédii, ktorá postihla Reida a jeho manželku, či o pochybnej minulosti Jacksona.

ripperstreetpilot3

Uvidíme, či si Ripper Street udrží úroveň, ktorú nastolila prvá a aj druhá epizóda (kde si úlohu záporáka strihol Joe Gilgun a to veľmi bravúrne). Hoci nešlo o nič svetoborné ani výnimočné, doterajšie prípady a zápletky by mali potešiť a uspokojiť každého fanúšika „procedurálok“ – a predovšetkým tých britských. Seriál síce vznikol v britsko-americkej koprodukcii, ale stále ide o BBC a teda je jej rukopis veľmi jasný a zreteľný. Svoju britskú premiéru má tento seriál už dávno za sebou, ale tá americká ju ešte len čaká zajtra, teda 19. januára.  V Británii bola Ripper Street prijatá celkom kladne, uvidíme ako sa jej bude dariť na druhej strane Atlantiku. Hodnotím po prvých dvoch častiach 7/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. adam | január 18., 2013 o 14:03 |

    Naozaj dobrý seriál. Videl som zatiaľ obidve diely a môžem len odporučiť.

  2. Sue | január 18., 2013 o 15:21 |

    Práve som videla tretiu epizódu a bola dosť slabá imo. Dúfam, že sa to ale znova vzchopí, bola by to škoda.

Napíšte svoj názor