SERIÁLY.kinema.SK

Sky Arts je názov britskej televíznej stanice, ktorá sa zameriava na vysielanie umeleckých programov. V jej repertoári nechýbajú záznamy divadelných predstavení, umelecké snímky, dokumenty alebo hudba. Sky Arts je súčasťou British Sky Broadcasting a v decembri predstavila originálnu minisériu A Young Doctor’s Notebook – projekt, ktorý vznikol na základe literárnej predlohy ruského autora Mikhaila Bulgakova. Hlavné úlohy si zahrali Daniel Radcliffe a Jon Hamm.

youngdoctor1

Jedná sa o príbeh čerstvého absolventa jednej z prestížnych moskovských univerzít lekárstva a zubného lekárstva, ktorý hneď po škole nastupuje na voľné miesto po svojom predchodcovi na dobovom ruskom vidieku. Nie len, že je veľmi mladý, ale prakticky bez skúseností (ako mu kolegovia mnoho ráz pripomínajú, keďže predošlý lekár – Leopold Leopoldovich – bol pre nich ako boh v bielom plášti).

Dej je rozprávaný z perspektívy hlavného hrdinu, Vladimira Bomgarda. Zaujímavé však je, že vidíme hneď dve verzie toho istého doktora. Staršia verzia (Jon Hamm) nachádza svoj starý denník, keď ho vyšetruje polícia za vydávanie podozrivých receptov a v spomienkach sa presúva na miesto, kde sa začala jeho medicínska púť. Mladý a neskúsený Vladimir Bomgard (Daniel Radcliffe) funguje ako spomienka, ktorá však interaguje so svojím budúcim ja. Dej sa sústredí na dobrodružstvá mladého Vladimira.

youngdoctor2

Gro príbehov tvoria malé anekdoty, diagnózy a dobové zmýšľanie obyvateľov ruského vidieku. Vidíme, že Vladimir musí bojovať s veľkým náporom pacientov so syfilisom, no zároveň sa musí nejako popasovať aj s nudou, ktorá v takej dedinskej nemocnici vládne. Okrem toho za ním prichádzajú pacienti so všetkým možným – od boľavých zubov, až po amputácie a pôrody.

A Young Doctor’s notebook rozhodne nie je určený divákovi, ktorý ozelenie už pri pohľade na injekciu. Krv tam strieka ako malinovka, neistý doktor si veľa informácií overuje v detailne ilustrovaných knihách a všade je dobová špina. Takisto tu máme do činenia s presným zobrazením dobového myslenia, vtedajším sexuálnym životom a tvorcovia ukazujú priebeh závislosti na morfiu bez servítky. Napriek tomu sa jedná o veľmi dobre strávený čas pri kvalitnej televíznej tvorbe. Daniel Radcliffe je naozaj vynikajúci v roli Vladimira Bomgarda, mladého a nádejného doktora. Takisto veľmi dobre zvláda interakciu so svojím starším ja, teda s Jonom Hammom. Vzhľadom na to, že Jon Hamm sa narodil v Amerike, jediné, čo sa mu dá vytknúť je očividné „fejkovanie“ britského prízvuku. Na tom som sa veľmi nasmiala.

youngdoctor3

V A Young Doctor’s Notebook uvidíte už spomínaného Daniela Radcliffa. Môžete zabudnúť na celého Harryho Pottera – to, čo predvádza v tejto minisérii je z úplne iného súdka, no rola mu sedí ako riť na šerbeľ. Úspešne mu sekunduje už taktiež spomínaný Jon Hamm, legendárny predstaviteľ Dona Drapera z kultových Mad Men. Keďže predstavuje staršiu verziu Radcliffa, v televízii to skutočne vyzerá, že sa podobajú (až na to, že Hamm je asi o dve hlavy vyšší od Radcliffa, ale to je naozaj len nepodstatný detail). V minisérii ďalej uvidíme vynikajúceho Adama Godleya, Rosie Cavaliero, či Vicki Pepperdine.

Miniséria sa skladá zo štyroch častí, ktoré majú každá po dvadsať minút. Spolu teda vychádzajú na hodinu a pol kvalitnej televíznej zábavy so všetkým, čo k tomu patrí. Ak sa teda budete budete medzi sviatočnými dňami nudiť, smelo siahnite po A Young Doctor’s Notebook – nebudete ľutovať.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor