SERIÁLY.kinema.SK

Chcete vyskúšať niečo iné než americké či britské seriály? A čo tak francúzsku seriálovú tvorbu? Les Revenants – alebo v angličtine Rebound – je seriálovým remakeom rovnomenného francúzskeho filmu (v angličtine They Came Back), ktorý sa na zombie pozerá tak trochu inak. Bez všetkého toho rozkladu a hladu po mozgoch.

lesrevenantspilot

Seriál sa odohráva v malom horskom mestečku vo Francúzsku, kde sa odrazu jedného dňa zjavia ľudia, ktorí zomreli. Bez toho, aby o svojej smrti vedeli sa jednoducho vrátili do svojho starého života. Vrátili sa v hmotnom stave, nie sú teda duchovia, ale dalo by sa povedať, že istá obdoba zombie. S tým rozdielom, že stále vedia artikulovať a necítia túžbu vrhnúť sa na svojich blízkych a dať si ich na obed.

Podľa názvov už odvysielaných a pripravovaných epizód (dokopy ich bude osem) to vyzerá tak, že každá hodinová epizóda sa bude sústrediť na jedného „zombíka“ – v prvej sa dozvieme príbeh mladej školáčky Camille, ktorá zomrela pri autobusovom nešťastí spolu so svojimi spolužiakmi, v druhej zas mladíka Simona, ktorý spáchal samovraždu – pričom sa dej nesústredí výhradne len na jednu postavu, avšak dostáva najviac priestoru.

lesrevenantspilot2

Medzi živých sa vrátil napríklad aj sériový vrah alebo maličký chlapec. Všetky z postáv sú vzájomne nejako prepojené, medzi všetkými existuje nejaké puto, ktorým si navzájom ovplyvnili životy (alebo smrť).

Na Les Revevants je zaujímavé, akým spôsobom spracúva tému návratu mŕtvych. Nevypukla žiadna masová hystéria, neriešia to špeciálne policajné jednotky ani nič podobné, ale vyrovnanie sa s touto skutočnosťou je ponechané na rodiny, resp. jednotlivcov, ktorých sa to týka. Takýto intímny charakter sa výborne hodí do rodinnej drámy, ktorú prežíva rodina Camille alebo Toni, brat už spomínaného vraha; v iných prípadoch už menej. Nielen spracovanie témy je na Les Revenants zaujímavé. Oku ulahodí aj spracovanie ako také, ktoré pôsobí filmovo a vďaka nemu sa na túto sériu aj veľmi dobre pozerá. Nehovoriac o krásnom prostredí francúzskych hôr!

lesrevenantspilot3

Neviem nakoľko sa venovať obsadeniu a tvorcom, keďže vo francúzskych hercoch a televíznych producentoch a tvorcoch sa veľmi nevyznám (a verím, že nie som jediná), ale Fabrice Gobert odviedol dobrú prácu. Ak teda neviete, čo s voľným časom cez sviatky, vyskúšajte Les Revenants. Francúzi vedia, ako točiť filmy, a ako sa ukázalo, aj seriály im celkom idú.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Peter | december 18., 2012 o 18:01 |

    Pilot k Babylon Fields bol inšpirovaný pôvodným francúzskym filmom?

Napíšte svoj názor