SERIÁLY.kinema.SK

Pre moju generáciu bol Smallville synonymom víkendového rána a prázdninových repríz. Bol to legendárny seriál – dožil sa desiatich sérií a ponúkol divákovi úplne nový pohľad na supermanovskú mytológiu. Clarka Kenta sme dlhé roky sprevádzali na ceste dospievaním a objavovaním jeho schopností. Keď sa na jar objavili informácie, že televízna stanica The CW sa rozhodla neopustiť supermanovské univerzum nadobro, nejeden fanúšik poskočil. Tento týždeň na obrazovke teda nanovo naštartovali legendu Green Arrow.

Seriál sa sústredí výlučne na dej okolo postavy Olivera Queena (Stephen Amell). Epizóda sa začína tak, že ho zachráni náhodná rybárska loď z ostrova, na ktorom strávil päť rokov. Stroskotal na ňom po lodnom nešťastí, ktoré prežil ako jediný. V úvode sa vracia do sveta luxusu a umelých priateľstiev. Rodina ho víta s otvorenou náručou, no on si prináša temné tajomstvo.

Hneď na druhý deň po jeho slávnom návrate ho unesú. Podarí sa mu vyviaznuť práve vďaka telesnej zdatnosti, ktorú nadobudol na ostrove. Zisťujeme, že otec ho pred smrťou pravdepodobne poveril tým, aby sa vysporiadal s nepriateľmi, ktorí potichu ničia Oliverovo rodné mesto – Starling City. Oliver na seba berie rolu maskovaného hrdinu Green Arrow-a a pred políciou zaklame, že ho z únosu zachránil práve on. Navonok sa vracia k svojmu starému životnému štýlu playboya, no v noci v maske bojuje s nespravodlivosťou.

Dej v súčasnosti sa prelína s tým, ako sa Oliver vôbec na ostrov dostal. V pilotnej epizóde sme mali možnosť vidieť, že naozaj bol jediným, kto stroskotanie lode prežil. Takisto sa hneď na začiatku dozvedáme, že bol naozaj bezcharakterným zbohatlíckym synčekom – odišiel zo školy len preto, lebo sa mu do nej nechcelo chodiť a podvádzal svoju priateľku Dinah (Katie Cassidy) s jej sestrou, ktorá sa stala obeťou lodného nešťastia. Oliver sa na ostrove musel vyrovnať zo zodpovednosťou za jej smrť. V rozprávaní ostrov stále opisuje ako hrozné miesto, no napriek tomu sa na ňom zmenil k lepšiemu – je omnoho vnímavejší a odhodlaný pomstiť svojho otca. Takisto sa musí postarať o svoju sestru Theu (Willa Holland), lebo tá prekĺzla matke pomedzi prsty. Obe sa totiž so smrťou otca a Olivera vyrovnávali po svojom – Moira v náručí manželovho kolegu a Thea si pomáhala drogami.

Oliverov Green Arrow nie je nablýskaný hrdina s najlepšími úmyslami a rozhodne sa naňho ani nehrá. Neočakávajte, že bude zachraňovať deti na prechode pre chodcov pred rozbehnutým autom. Je superhrdinom, ktorý si ide za vlastným cieľom – a to doslova aj cez mŕtvoly. Je dravý a brutálny, bez milosti strelí do každého, kto mu skríži cestu. Bola som prekvapená, že seriál Arrow sa vydal diametrálne odlišnou cestou od Smallvillu. Aj keď Stephen Amell vyzerá ako Ken a jeho svalnaté telo sa po obrazovke preháňa bez trička hore-dolu, stále vie byť neskutočne krutý.

Čo sa týka obsadenia, Stephen Amell je rozhodne známou tvárou. Mohli ste ho vidieť v Heartlande, v Private Practice alebo v seriáli Hung. Jeho matku Mioru Queen stvárnila Susanna Thompson, známa televízna tvár, ktorú ste mohli vidieť napríklad v seriáli Kings. Jeho sestru Theu hrá Willa Holland, u nás preslávená vďaka roli v The O.C. Takisto už spomínaná Katie Cassidy nie je nováčikom, prednedávnom si strihla pomerne veľkú rolu v seriáli Gossip Girl. Okrem nich na obrazovke uvidíte Colina Donnella, Davida Ramseyho alebo Jameyho Sheridana.

Aj napriek tomu, že v pilotnej časti chceli tvorcovia ponúknuť divákom veľa informácií, epizóda bola konzistentná a vyvážená. Nikam sa neponáhľala a nemala ani veľmi prečo. Ak Arrow dosiahne hoci len polovičný úspech Smallvillu, čaká nás päť sérii. Pri jeho sledovaní však treba mať na pamäti, že toto nie je Smallville. Je to niečo nové. Tento seriál sa púšťa do sivých odtieňov morálneho spektra a prináša hrdinov, ktorí sú aj napriek tomu uveriteľní a stoja za tých štyridsať minút týždenne. Už prvá časť mala cez štyri milióny divákov, čo je na pomery CW nespochybniteľne príjemné číslo. Osobne som si Arrow vychutnala a pravdepodobne ho zapíšem do svojho seriálového kalendára. Udeľujem 9/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Ondro | október 12., 2012 o 14:21 |

  Pre mňa to nebolo prekvapenie, čakal som že toto bude PECKA !! aj bola :)

 2. Al | október 12., 2012 o 14:53 |

  Zatiaľ sa mi z noviniek páčilo najviac práve Arrow.

 3. Mayan | október 12., 2012 o 15:32 |

  Súhlasím, skvelý pilot.. Tiež dávam 9/10.
  Len ma zaujíma, či má tú kapucňu prilepenú na hlave sekundovým lepidlom, keď sa počas celých akčných sekvencií ani nepohla :-D

 4. myroslav | október 12., 2012 o 16:13 |

  Mňa pozretie prvej časti ešte len čaká, ale ohlasy to má dobré. Ako fanúšik smallville si to rozhodne nenechám ujsť.

 5. Ondro | október 12., 2012 o 23:33 |

  Mne zasa vadila scéna v tom sklade keď po Oliverovi zloduch vystrieľal zo samopalu celý záasobník a ani ho len neškrabol :D

 6. maja | október 25., 2012 o 13:34 |

  Zamilovala som sa….aspoň mi tak veľmi nebude chýbať Smallville…..veľmi ma prekvapil pilot,uchvátil ma

 7. Jacob | december 26., 2012 o 22:06 |

  Za dnešok sa mi podarilo doslova zhltnúť prvých 9 dielov. Seriál má mnoho chýb, ako napríklad to ako keď po hlavnom hrdinovi niekto vystriela celý zásobník a netrafí ho ani raz a to niekedy aj z pozícií pri ktorých by trafil aj amatér a nie to profesionálny vrah. Ale tieto chyby aj ked ich nie je málo sa dajú ľahko prehliadnuť, lebo seriál má niečo do seba a ako som už napísal predtým prvý 9 častí som zhltol ani neviem ako. Rozhodne si 9/10 zaslúži a uvidíme čo si pre nás pripravia dalej :)

Napíšte svoj názor