SERIÁLY.kinema.SK

Prednedávnom sme vás informovali, že kultový britský sitcom o štyroch pubertiakoch sa dočká svojej prerábky za veľkou mlákou. Vysielať sa má na (kedysi) hudobnej stanici MTV a má byť zasadený do prostredia stereotypnej high school.

Ak náhodou ešte neviete, o čom sú The Inbetweeners, tak teraz vám to v krátkosti vysvetlím. Hlavný hrdina Will MacKenzie sa nachádza v zložitej situácii. Jeho rodičia sa rozviedli a on pripadol mame, ktorá si žiaľ momentálne nemôže dovoliť jeho prvotriednu platenú strednú školu. Presťahuje sa s ním na londýnske predmestie (v americkej verzii je to neznáma domová štvrť) a pošle ho do miestnej štátnej školy. Will sa rozhodne, že posledné dva roky, ktoré ho v škole čakajú nemôže stráviť ako šikanovaný loser a je skalopevne presvedčený, že si nájde populárnych priateľov.

Už počas prvého dňa sa táto idylická vidina vzďaľuje. Dostane krásny odznak so svojím menom, zavesia ho na krk chalanovi, ktorý je jeden trapas vzdialený od sociálneho dna a keď si Will počas prestávky odskočí na toaletu vykonať číslo dva, odfotia ho pri tom noví spolužiaci. Vyslúži si prezývku „Idiot s kufríkom“ (keďže namiesto ruksaku nosí do školy kufrík – z neznámych príčin) a stvrdne v skupinke totálnych loserov.

The Inbetweeners sa zaoberá vtipnými príbehmi štvorice hrdinov, ktorí sa nachádzajú vo veľmi chúlostivom veku. Nie sú ešte ani mladými dospelými, no zároveň nie sú už ani tínejdžermi. Seriál bol v Británii populárny – bolo to najmä pre to, že tvorcovia využívali navrstvené vtipy a hodnoverne zobrazovali tínejdžerské stereotypy. Veľkú časť úspechu tvorili taktiež scény, ktoré by sa dali označiť za prehnané (napríklad asi najslávnejší moment, keď Simon ide konečne zbaliť dievča svojich snov a popri tom nechtiac ovracia jej mladšieho brata). A to ani nespomínam štvoricu Bird, Thomas, Harrison a Buckley, ktorých účinkovanie v seriáli vynieslo do neba komikov Veľkej Británie.

Najviac som sa pri tomto remakeu obávala práve hlavných hrdinov. Kto videl originálnych Inbetweeners mi dá určite za pravdu – všetci štyria sú také jedinečné originály, že nahradiť ich bolo pre tvorcov pravdepodobne najťažšie. Americká štvorica, ktorá sa predtým na obrazovkách objavila len prostredníctvom epizódnych úloh v rôznych seriáloch je však veľmi podarená. Menovite ju tvoria Joey Pollari (Will), Bubba Lewis (Simon), Zack Pearlman (Jay) a Mark L. Young (Neil). Už z traileru bolo zjavné, že mená hrdinov ako aj zápletky najlepších epizód sa dostanú aj na americké obrazovky v takmer nezmenenej forme. Preto ma zaujímalo, ako sa s tým popasujú v americkej adaptácii, keďže veľká časť humoru The Inbetweeners bola založená práve na britskosti. Bola som úprimne prekvapená – tvorcovia vzali vtipy a okolnosti amerického predmestského stereotypu a dej seriálu do neho napasovali perfektne. Trochu ma mrzia niektoré scény, ktoré sú absolútne okopírované z predlohy, no zároveň chápem aj to, že vynechať ich by bolo barbarstvo.

Vonku sú už dve odvysielané časti amerických Inbetweeners a bola som nimi veľmi príjemne prekvapená. Zachovali sviežosť a originálnosť pôvodného seriálu, no zároveň si z neho vybrali to najlepšie. Verím, že táto americká verzia osloví práve tých divákov, ktorým britská „nešmakovala“. Taktiež musím pochváliť, že vo verzii vysielanej MTV zatiaľ nemal veľký priestor ich triedny, pán Gilbert, ktorého v origináli stvárnil Greg Davies. Ten je totiž nenahraditeľný práve v spomínanej britskosti. Prvé dve časti hodnotím 9/10.Komentáre

  1. Peter Šulek | september 4., 2012 o 08:19 |

    Trailer sa mi pacil asi pozrem.

  2. Tomas | september 6., 2012 o 11:54 |

    tato recenzia je myslena vazne? US remake je EPIC FAIL!

Napíšte svoj názor