SERIÁLY.kinema.SK

Eric Kripke, ktorý má na svedomí okrem iného aj seriál Supernatural, sa túto jeseň predvedie s novinkou, vytvorenou pre stanicu NBC. Projekt Revolution má okrem hviezdneho obsadenia aj producentov, ktorí za to stoja. Jedným z nich je napríklad J.J. Abrams, obľúbenec azda každého scifistu.

Revolution sa začína v súčasnosti. Celý svet je závislý na neustálej dodávke elektrickej energie, či na výdobytkoch modernej techniky. Z ničoho nič v jeden večer prestane všetko fungovať. A keď píšem všetko, nemám na mysli len počítače a televízory. Výpadok zasiahol autá, lietadlá, domáce spotrebiče, výrobu elektriny, čističky vôd a mnoho iného. Ľudstvo je prinútené navrátiť sa životným štýlom o dvesto rokov naspäť.

Hlavnými hrdinami sú členovia rodiny Mathesonov. Miles Matheson (Billy Burke) pred výpadkom pôsobil v armáde, no z neznámych príčin sa presťahoval do Chicaga, kde spravuje miestny bar. Jeho brat Ben (Tim Guinee) sa s rodinou premiestnil na vidiek a začlenil sa do novej spoločnosti. Získal výhodné postavenie vodcu a v pokoji vychovával svoju rodinu až do dňa, kedy si poňho prišli novodobí vykonávatelia zákona. Majú ho predviesť pred hlavu štátu – podozrievajú ho z toho, že s výpadkom mal niečo do činenia. Nešťastnou náhodou zomiera ešte pred tým, ako ho z dediny vyvedú. Namiesto neho zajmú jeho syna Dannyho (Graham Rogers). Z rodiny zostáva jedine Benova najstaršia dcéra Charlie (Tracz Spiridakos), ktorá sa rozhodne vyhľadať svojho strýka. So skupinou známych sa vydáva do Chicaga.

Revolution vôbec nebol zlý. Práve naopak – nápad seriálu, vizuálna stránka a herecké obsadenie by položili do kolien každého fanúšika dystopických sci-fi seriálov. Vzhľadom na to, že pilot trval len klasických štyridsať minút a nie dve hodiny, tvorcovia sa doňho snažili napchať všetko možné. A to ma trochu nahnevalo – celé to pôsobilo rozkúskovane a inkonzistentne. Zároveň som mala taktiež problém s niektorými detailami situácie, ktorá po výpadku nastala. Nefungovali totiž ani veci na baterky. Čo za čudný výpadok to bol?

Nehovoriac o tom, že hrdinovia sa po Amerike premávajú pešo ako v Stredozemi. Až na policajtov, či ako ich mám nazvať, ktorí sa tam vyvážajú na koňoch. Čo takto vyhrabať kdesi v kôlni bicykel a skrátiť si cestu? Nie len, že je to dostupný dopravný prostriedok, ale výpadok mu určite neublížil. A zároveň ma tiež dostal neuveriteľne stupídny charakter Dannyho. Ja by som ho teda zachrániť nešla, veď je taký tupec, až to mraky brzdí.

Čo sa týka obsadenia, ako som spomínala, je veľmi dobré. Na obrazovke neuvidíte len spomínaných hercov, ale napríklad aj Elizabeth Mitchell, ktorá je známa každému fanúšikovi seriálu Lost. Úprimne som sa rozosmiala keď po scéne z jej idylického rodinného života nasledoval záber na padajúce lietadlo. Okrem toho v Revolution uvidíte J.D. Pardu, Annu Lise Phillips alebo Zaka Ortha.

Revolution má u mňa plusové body za to, že je to po dlhej dobe sci-fi seriál, ktorý ma fakt zaujal. Verím, že sa tvorcom v klasickom epizódnom tempe podarí vyčariť atmosférický kus televízie. Zároveň ma trápi to, že pilot bol taký hektický. Hodnotenie preto urobím nasledovné – seriálu dávam predbežne 8/10 a pilotu 5/10, lebo bol naozaj suchý.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Ondro | september 8., 2012 o 21:46 |

  Ako nič v zlom autorke (neber si to moc k srdcu) ale viac by som uvítal keby recenziu napísal chalan. Predsa dievča a sci-fi mi moc k sebe nejdú. Inak, iba taká malá pripomienka. Elizabeth Mitchell ako hviezdne obsadenie ? :O Veď tam bola asi cez 3 minúty …

 2. Sue | september 8., 2012 o 22:01 |

  Tak tento komentár ma ozaj pobavil :D

 3. Sirius_SVK | september 8., 2012 o 22:12 |

  chlapec pobavil. Ale čo sa tíka hodnotenia predbežne súhalsím. Celí pilot bol viac menej len ten trailer akurát bol doplnený o prázdne predelové scény aby ho natiahli na 45 min

 4. michal | september 8., 2012 o 23:01 |

  Mna to nudilo…2,diel pozriem ale si myslim ze po seriach to skonci,,,

 5. Mayan | september 10., 2012 o 08:26 |

  Ondro: tak to si teraz riadne zadrel. Neviem, kde žiješ, ale poviem ti novinku, že sci-fi naozaj nie je obmedzená len pre mužskú populáciu. A hoci ťa to možno prekvapí, nie každá z nás sleduje telenovely.. Tam vonku je naozaj veľa milovníčiek sci-fi, len si ich možno nestretol :-)

Napíšte svoj názor