SERIÁLY.kinema.SK

Príbehy o Sherlockovi Holmesovi boli vždy obľúbené, ale v poslednej dobe sa tešia nevídanej popularite, za ktorú môžu nedávne filmové a seriálové adaptácie. Sherlock proste letí a nemožno sa preto veľmi čudovať, že svojou troškou chcú prispieť aj za veľkou mlákou. Americká adaptácia s názvom Elementary má síce na CBS premiéru až 27. septembra, ale pilotná epizóda sa už pred pár dňami dostala na internet.

Ohlásenie tejto adaptácie vyvolalo u mnohých fanúšikov práve britskej seriálovej adaptácie pohoršenie, pretože rovnako ako Sherlock aj Elementary je seriál zasadený do súčasnosti. Akurát s tým rozdielom, že Holmes žije v New Yorku a nie v Londýne i keď je Brit. Elementary sa začína v deň, keď majú Sherlocka prepustiť z protidrogového liečenia a má sa dostať do starostlivosti Joan Watsonovej, ktorá pracuje ako „sober companion“ a stará sa čerstvo vyliečených drogových závislých. Je bývalá chirurgička, ktorá sa rozhodla zmeniť profesiu po tom, čo jej na operačnom stole zomrel pacient. Keďže Joan má Sherlocka mať pod neustálym dohľadom, tak ho, prirodzene, sprevádza aj na miesto činu.

Práve obsadenie Lucy Liu do úlohy Holmesovho spoločníka, resp. spoločníčky Joan Watsonovej, predstavovalo pre fanúšikov hlavný kameň úrazu. Tiež ma to pobúrilo, pretože mi je jasné, že CBS to nespravila preto, aby zvýšila počty žien v hlavných úlohách (pretože v tom prípade by ženou bol Sherlock), ale len z toho dôvodu, aby sa čo najviac odlíšila od BBC verzie. S Joan som sa preto viac-menej zmierila, ale i tak som sa obávala toho, že tvorcovia tento gender swap využíjú na romantickú zápletku medzi postavami – čo však Rob Doherty (producent a showrunner) v jednom rozhovore vyvrátil. Úlohu Sherlocka Holmesa si strihol Jonny Lee Miller a jeho stvárnenie najslávnejšieho detektíva bolo brilantné. Jeho Holmes je, samozrejme, geniálny, no nepríjemný a netaktný, ale zároveň aj ľudský (v porovnaní so svojím kolegom z BBC). No i tak musí Joan neraz slúžiť ako jeho „svedomie“ a upozorniť ho, keď zájde napr. pri vypočúvaní príliš ďaleko.

Kým postavy Holmesa a Watsonovej sú skvelé, prípad, ktorý vyšetrujú už menej. Je asi príliš naivné očakávať od detektívnej procedurálky zaujímavé prípady, ale človek by si myslel, že pri Elementary sa posnažia trochu viac. Hoci prípad z pilotnej epizódy nebol nič moc, Holmesove dedukcie a vyšetrovanie nesklamali – rovnako ani dedukcie týkajúce sa Joan.

Dalo by sa povedať, že Elementary je celkom priemerná, ale za to celkom milá a pozerateľná sherlockovská adaptácia. Padne zopár vtipných hlášok, hlavní predstavitelia sú skvelí (rovnako ako postavy, ktoré stvárňujú), vyskytne sa niekoľko maličkostí, ktoré potešia (napr. Holmesov včelí úľ) a je to pekne natočené, no čo sa týka prípadu veľmi neohúri. Čo je ozaj škoda, keďže Sherlock Holmes a to všetko. Každopádne ide o milé a kladné prekvapenie, keďže som k Elementary pristupovala s takmer nulovými očakávaniami. Pilotnú epizódu hodnotím 8/10 a určite si pozriem aj nasledujúcu.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Peter Šulek | september 7., 2012 o 11:10 |

  Prekvapive hodnotenie, asi tomu dam sancu :-)

 2. lizzymaxia | september 7., 2012 o 17:40 |

  Veľmi dobrý recenzia. Súhlasím so všetkým, čo ste napísal. Je pekná chémia medzi Sherlock a Joan, ale nechcem ich vzťah ísť v smere romansowym. Priateľstvo je dosť! Zaujímalo by ma, čo autori pripravili pre nás v príchod epizódy. Dúfam, že hádanky, tajemno, zločin a záhady bude zaujímavé.

  PS. Odpusť mi moju slovenskú, neviem jazyk vôbec. Google Translator je zlo!

 3. Michal | september 7., 2012 o 19:22 |

  Nechystam sa….sherlock BBC je aj tak NAJ :)

 4. jano | september 8., 2012 o 09:48 |

  BBC Sherlock je neprekonatelny, ale chystam sa aj na toto

 5. Peter Šulek | september 8., 2012 o 21:28 |

  lizzymaxia – nice try :-)

Napíšte svoj názor