SERIÁLY.kinema.SK

BBC America stavila túto jeseň na vlastnú tvorbu. Uplynulý týždeň mala premiéru ich historická dráma z policajného prostredia s názvom Copper. Už len samotné spojenie drámy a policajtov v histórii vyvoláva poriadnu skepsu a to sme si na našom portáli nemohli nechať ujsť.

Dej seriálu je zasadený do New Yorku v šesťdesiatych rokoch devätnásteho storočia. Je zobrazený autenticky – bez mrakodrapov, asfaltových ciest a kanalizácie. Udalosti sa odohrávajú po Občianskej vojne a sústredia sa na dobový policajný zbor.

Hlavným hrdinom je detektív Kevin Corcoran (Tom Weston-Jones), ktorého prezývajú jednoducho „Copper“. Počas vojny prišiel o manželku a preto svoj život zasvätil práci. Je to voľnomyšlienkár – keď s kolegami dolapí miestnych lupičov, z bankových vriec sa pred ich návratom majiteľovi ujde aj jeho pomocníkom.

V úvode epizódy sa Copper stretáva s mladučkou Anne (Kiara Glasco), ktorá ako aj iné deti, vo vojne osirela a pretĺka sa životom sama. Kevin ju ponúkne vajíčkom uvareným na tvrdo a nadviažu pouličné priateľstvo. O to viac ho zabolí, keď o deň neskôr nájde jej telo na ulici. Veľmi túži odhaliť jej vraha a keď ju odnáša do márnice, stretne ju na ulici. Ukáže sa, že Anne mala dvojča, ktoré doplatilo na pletky s írskou mafiou. Copper postupne odhaľuje, že celý prípad je omnoho väčší a dotýka sa aj jeho známych.

Oceňujem, že seriál nepokrýva jednoduchú dejovú líniu odhaľovania zločincov. Postavy sú navrhnuté tak, aby hodnoverne stvárnili komplexnosť daného obdobia – od bohatých veteránov až po pouličných obyvateľov a samozrejme, dobový nevestinec. Rozoberá rasové problémy, dobové reálie a celý je zasadený do zaujímavého prostredia nám takmer neznámeho New Yorku bez asfaltiek. Kostýmy a rekvizity sú zvládnuté na jednotku, hudba takisto – obzvlášť ma pobavil ten plagát upozorňujúci na nejaké formálne vystúpenie Abrahama Lincolna. Tiež sa mi páči, že Copper nerieši všetko sám, ale má prekvapivo šikovný tím ľudí okolo seba.

V tom tkvie čaro tohto seriálu – rozhodne sa nejedná o amerického Sherlocka Holmesa. Tom Weston-Jones je síce charizmatický, ale úplne iným spôsobom. Výborne mu to na obrazovke iskrí s Frankou Potente, ktorá vlastní miestny lacný nevestinec. Takisto herci, ktorí stvárňujú Kevinov tím sú vynikajúci – Kevin Ryan a Dylan Taylor odvádzajú skvelú prácu. Ďalej tam budete môcť vidieť hviezdy ako Kyle Schmid, Anastasia Griffith, Ato Essandoh, či Tessa Thompson.

Copper ma úprimne prekvapil. Nečakala som od toho vôbec nič. Musím sa priznať, že takto dobre zvládnutú dobovú drámu, ktorá by ma aj bavila, som nevidela už veľmi dlho. Odporúčam to hlavne ľuďom, ktorí majú radi autenticky zašpinených protagonistov a páči sa im atmosféra obdobia po Občianskej vojne. Udeľujem 9,5/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Akee | september 17., 2012 o 00:46 |

  – odohrava sa pocas vojny, nie po vojne
  – copper je slangovo „polis“, jeho prezyvka je Corky
  – a jeho zena a zasvatenie zivota praci … no, povedzme, ze o nu prisiel, nech tu nehadzem spoilery … :)

  nedalo mi nereagovat, kedze vcera (16.9) sa vysielal uz 5 diel serialu … inac musim podporit vysoke hodnotenie, tam suhlasim so vsetkym ;)

 2. palino3356 | september 19., 2012 o 12:55 |

  Presne, super serial, konecne si napisala dobru recenziu, kde sa nehras na dolezitu a nevytykas kazdu kravinu, /no mozno to bola ta druha baba co recenzuje/ upozornila si ma nan a nelutujem, je to spinave rovnako ako spartacus a dobre ako hell on wheels.

Napíšte svoj názor