SERIÁLY.kinema.SK

BBC a dobové drámy (tie poriadne) k sebe jednoducho patria. Túto jeseň sa svojej televíznej adaptácie dočkala románová tetralógia Forda Madoxa Forda, ktorú kritici a spisovatelia označili za jeden z najlepších románov anglickej literatúry. Kladné recenzie si vyslúžila aj prvá epizóda minisérie Parade’s End, ktorá vznikla v koprodukcii televízii BBC, HBO a belgickej VRT.

Hlavným protagonistom je Christopher Tietjens (Benedict Cumberbatch), ktorý pochádza z bohatej rodiny, je vzdelaný, má dobrú prácu (štatistik), majetok, morálne zásady, dobré politické a spoločenské názory – vo všetkých ohľadoch dobrý muž. Natoľko dobrý, že sa bez výhrad stará o svojho syna, ktorý pravdepodobne ani nie je jeho. Jeho manželka Sylvia (Rebecca Hall) si užíva svoje postavenie v spoločnosti a aféru so svojim milencom, ktorého vlastne len využíva – rovnako ako chudáka Christophera. Ten ju nechce opustiť, resp. jej oplatiť jej neveru, aj keď vie o jej nevere a o tom, že zrejme vychováva cudzie dieťa. Svoje rozhodnutie a morálne zásady však bude musieť prehodnotiť, keď sa spozná s mladou a odvážnou sufražetkou Valentine Wannop (Adelaide Clemens).

Okrem ústrednej trojice sa však v Parade’s End vyskytuje mnoho vedľajších postáv, ktoré sú rovnako – ak nie dokonca aj viac – zaujímavé. Keďže nepoznám literárnu predlohu a dobové drámy zvyknú byť zo začiatku dosť mätúce, pretože obsahujú príliš veľa rôznych postáv, v ktorých je pomerne obtiažne sa zorientovať, spomeniem len niektoré. Hoci doteraz neviem koho to vlastne Rufus Sewell stvárnil, jeho postava vyzerá zaujímavo a dosť túto pomalú drámu osviežila, aj keď len na chvíľku. Rovnako fajn pôsobí Tietjensov kamarát či kolega Macmaster (Stephen Graham), Škót, ktorý miluje golf a poéziu. A, samozrejme, sufražetky! Tlupa žien mávajúcich transparentami a ovešaných šarpami s nápismi „volebné právo pre ženy“, ktoré atakujú politikov na ulici či golfovom ihrisku, ma veľmi potešili a dúfam, že sa tejto politickej otázke budú v nasledujúcich dieloch venovať viac.

Ak máte radi takéto dobové minisérie, zrejme budete spokojní. Nemyslím teraz záležitosti ako Downton Abbey, ale skôr Birdsong, ktorý Parade’s End väčšmi pripomína. Životné osudy hrdinov sú pochmúrne (vzťah Christophera a Sylvie), rovnako ako doba, v ktorej žijú (blížiaca sa vojna) a pôsobia pomerne depresívnym a ponurým dojmom. Vlastne, väčšina postáv sa tvári akoby už nikdy nemali byť šťastní – možno s výnimkou jedného chichotajúceho sa kňaza, ktorý sa raz zjavil na raňajky a hneď zmizol bez toho, aby sme zistili kto to je.

Za zmienku stojí aj obsadenie, ktoré je zložené zo samých známych mien. Hlavnú úlohu si strihol Benedict Cumberbatch (Sherlock), ktorý podáva ozaj úžasný výkon, rovnako ako aj Rebecca Hall, ktorá stvárňuje jeho manželku či mladá Adelaide Clemens v úlohe Tietjensovej (zrejme budúcej) milenky. Uvidíte však aj Rogera Allama, Ruperta Everetta, Anne-Marie Duff, Stephena Grahama, Mirandu Richardson, Rufusa Sewella a iných.

Hodnotiť takúto dobovú drámu po prvej epizóde veľmi nemá zmysel, pretože ako som už spomínala, takéto minisérie zvyknú byť spočiatku veľmi mätúce (aspoň u mňa) a ponúkajú len veľmi letmé načrtnutie deja. V prípade Parade’s End sa napríklad ešte ani poriadne nedostali k otázke prvej svetovej vojny, počas ktorej by sa mala odohrávať väčšia časť príbehu. Prvá epizóda bola na môj vkus príliš natiahnutá, mätúca a pôsobila akoby sa v nej dokopy nič nestalo. Snáď sa to budúcou epizódou zlepší, pretože sa na to až tak zle nepozeralo (ak sa človek povzniesol nad vyššie spomenuté nedostatky) a som celkom zvedavá ako to s tými postavami nakoniec dopadne.Komentáre

 1. lizzymaxia | august 30., 2012 o 00:51 |

  Prvá epizóda sa mi páčilo viac, než som čakal. Je to predovšetkým vďaka Benedikta a krásne kinematografie :)

 2. vedúcinka | august 30., 2012 o 15:08 |

  kedy bola premiéra? som nikde túto informáciu nemohla nájsť a zrazu už prvý diel na svete? v akom časovom intervale bude vysielaný?

 3. Shawn | august 30., 2012 o 16:50 |

  bohužiaľ o britských seriáloch nemáme čas tak dopodrobna písať ako o amerických, ale kolegyne robia čo môžu… aj o tejto minisérii sme už informovali no vtedy ešte nebol dátum premiéry… britské stanice niekedy zverejnia dátumy premiér doslova iba pár dni v predstihu…

 4. Sue | august 30., 2012 o 23:56 |

  Každý štvrtok, takže dnes bude nová epizóda.

 5. vedúcinka | august 31., 2012 o 17:25 |

  Shawn, ja by som o britských rada písala – btw, skúsenosti s písaním mám aj do časopisu /plus mám vyštudovanú slovenčinu/ … ja skôr preferujem práve tie britské a nenašla som tu napr. nič o Fresh Meat, Upstairs Downstairs, Bedlam, Whitechapel, A Touch of Cloth, atd. – mám odsledované asi všetko, čo aktuálne beží/bežalo pár rokov dozadu :D

 6. Shawn | august 31., 2012 o 18:10 |

  k UpsDown aj Bedlam náhodou máme aj recenzie, k Touch of Cloth sa už tiež pripravuje, ale ozvi sa mi na mail alebo napíš mi správu cez našu FB stránku, možno sa dohodneme…

Napíšte svoj názor