SERIÁLY.kinema.SK

Koncom minulého roka sa zrodil neobyčajný projekt s názvom Lost Angels, ktorý nadobúda v súčasnosti reálnu podobu a na ktorého tvorbe sa môže podieľať ktokoľvek s nejakým nápadom, snom či chuťou. Za vznikom prvého slovenského internetového seriálu stojí Ing. Juraj Švancár, s ktorým vám prinášame rozhovor.

Váš projekt je nezvyčajný, nielen na Slovenské pomery ale aj celosvetovo, ako si vlastne predstavujete, že to bude fungovať?

Skôr by som použil slovíčko jedinečný. Filozofiou projektu je jasný odkaz verejnosti: „Pokiaľ máte svoje sny, môžete sa k nám pridať a prostredníctvom nášho seriálu si ich splniť. Projekt Lost Angels chce ľudom ukázať nový smer, prostredníctvom ktorého sa netreba hneď vzdávať. Hlavne keď si človek verí a ide si za svojimi snami. Náš projekt funguje veľmi jednoducho. Priebežne vyhadzujeme na našich kanáloch dopyty na pozície, ktoré v danom momente potrebujeme pre ďalší rast. Aktuálne máme vonku prvé kolo videokastingov, ktoré sú pre fanúšikov najzaujímavejšou ponukou, kde sa môžu zviditeľniť a získať tak možnosť zahrať si v seriáli Lost Angels. Stačí postupovať podľa jednoduchých inštrukcií, nahrať video a poslať nám ho. Podobne to funguje aj s ďalšími pozíciami. Stačí si povedať idem do toho a prejaviť záujem v oblasti, ktorá Vás baví.

Aká bola zostava tímu Lost Angels ešte pred propagovaním seriálu na sociálnych sieťach a podobne? Teda okrem Vás, kto stoji pri projekte od jeho zrodu, pripadne kde vznikol tento nápad? 

Ak dovolíte, začnem odzadu. Tento nápad vznikol, poviem Vám to presne, 26.12.2011 na sv. Štefana na Kysuciach, konkrétne v mojom rodnom meste Krásne nad Kysucou, keď som v rámci dňa dočítal knihu Roztoč to od Garyho Vay.ner.chuka. Zrazu to tam bolo. Už dlhšie som premýšľal nad tým, aká práca by ma naozaj robila šťastným, pre čo by som vedel fungovať aj 26 hodín denne a hlavne čím by som vedel pomôcť druhým.  Keďže jedným z mojich snov je natočiť film, zároveň ma robí šťastným práca s ľuďmi, ktorí vidia veci rovnako ako ja a veľmi rád čelím veľkým výzvam, seriál sa ukázal ako najzhodnejšia cesta. Ďalší dôvod je skutočnosť, že je najvyšší čas pre posun smerom vpred, čo sa týka aktuálnej seriálovej problematiky na Slovensku.

Za zrodom tohto nápadu, lebo k nápadu treba podporu, hlavne na začiatku, stojí moja rodina, priateľka a pár blízkych priateľov, ktorí ma podporujú dodnes.

Prečo pravé tematika anjelov? Súvisí to so súčasnou popularitou upírskej a anjelskej témy či už v knižnom alebo kinematografickom ponímaní?

Za výberom tematiky by som hľadal moju najmladšiu sestru, s ktorou som môj nápad ihneď po mojej vízií analyzoval. Bola prvý človek, ktorý mohol Lost Angels zastaviť ešte pri zrode. Našťastie sa tak nestalo, nápad sa jej páčil a mne sa začala rysovať téma a cieľová skupina. Mám dve sestry, mladšia z nich má 18 rokov. Celkovo anjeli sú mi blízky, zároveň je to žáner, ktorý nebol doposiaľ nikým riešený v celej strednej Európe. Avšak ako ste sama spomenula, jeden z faktorov je aj súčasný trend, kde vidím taktiež silnú stránku tohto projektu.

Predstava dať možnosť dosial neobjaveným a neznámym ľuďom je veľmi zaujímavá, nemáte však strach, že oblasti účasti na jednom seriály je mnoho, že nájdete dostatok ľudí v každej z nich? 

Vízia je jasná. Pohybujem sa v kruhoch, kde vidím ľudí s potenciálom, ľudí, ktorí chcú niečo dokázať, len im doposiaľ nebola poskytnutá táto možnosť. My sme tu preto, aby sme túto dieru zaplnili. Chceme ukázať svetu, že Slovensko má obrovský potenciál, či už v ľuďoch alebo v krajine. To či sa nám to podarí, ukáže čas. Ako hovorím od začiatku, celý projekt budujeme na ľuďoch a interakcii s nimi, no a samozrejme na tomto to vie aj padnúť. Ja však naším ľuďom verím a postupne budeme vidieť, či moja dôvera nachádza medzi našimi fanúšikmi odozvu. Taktiež by som podotkol, že strach je nástroj pre ľudí bez snov, MY tie naše máme J.

Ak som dobre pochopila, chcete dať možnosť novým a hlavne kreatívnym tváram, ale nie je to podľa Vás príliš riskantné a tak trochu bláznivé?

Tu si dovolím citovať Stevea Jobsa: ,,Ľudia, ktorí sú dostatočne blázniví na to, aby si mysleli, že dokážu zmeniť svet, ho aj zmenia.“ Sám sa občas cítim ako blázon, avšak stačí sa obzrieť za seba a je všetkým jasné, že tento pocit vychádza zo šťastia. Osem mesiacov máme za sebou a postupne projekt krok za krokom naberá na sile. Či už v podobe podpory, partnerstiev a hlavne výborného kolektívu ľudí, ktorí sa okolo mňa každým dňom rozrastá. Na druhej strane, čo je v dnešnej dobe istota ? Istoty už dávno neexistujú, ale to je téma na úplne iný rozhovor (smiech). V živote treba riskovať, vtedy cítite, že život naozaj žijete.

Takéto hľadanie talentov bude zrejme zdĺhavé, máte stanovený nejaký časový limit, kedy by sa mal finálny počet tímu ustáliť?

Náš projekt je a bude stále otvorený. Chceme na sebe stále pracovať a zvyšovať kvalitu celého projektu a postupne aj seriálu samotného. Keďže seriálom Lost Angels iba štartujeme, šikovných ľudí budeme potrebovať stále. Mimo projektu Lost Angels sme prednedávnom spustili podprojekt s názvom Commercial Unknown, ktorý je vytvorený čisto pre hudobníkov, spevákov a kapely, ktoré sú doposiaľ komerčne neznáme a my sa im už teraz snažíme pomáhať formou promo videí na našich kanáloch. Najlepší sa budú môcť so svojou tvorbou zapojiť do samotného seriálu, kde ich budeme vedieť ukázať celému svetu, nie len Slovákom.

Okrem toho už mám v hlave ďalšie dva projekty, ktoré budú mať podľa mňa medzi ľuďmi priaznivcov, ale netreba predbiehať a momentálne sa musíme zamerať na ten aktuálny, ktorým je Lost Angels – prvý slovenský online seriál.

Aká je súčasná vízia seriálu? Teda, čo napríklad je už stanovené, čo tam určíte bude, nebude, dejová línia, charakteristika postáv. V akom štádiu vývoja je seriál dnes?

Súčasná vízia je jasná. Nájsť tváre, ktoré potrebujeme, doplniť tím LA, získať financie a šup sa do natáčania. Následne pustiť seriál Slovákom, opustiť hranice a pritiahnuť pozornosť anglicky hovoriaceho diváka. Momentálne sa nachádzame medzi druhou a treťou fázou projektu. Spolu sú štyri. Aktuálne sa pracuje na scenári, dávame dokopy filmový štáb, spolu s manažérskym, ktorý zastrešuje pozadie projektu, no a samozrejme ako som už vyššie spomenul, pred necelými dvoma týždňami, sme spustili prvé kolo videokastingov, ktorých podmienky si vedia záujemcovia pozrieť na našom webe www.kastingy.lostangels.sk . Viac by som v tejto chvíli nerád prezrádzal, nakoľko o 2 týždne budeme vypúšťať tlačovú správu s bližším opisom seriálu, na ktorej momentálne pracujeme spolu s kolegami. Na záver by som sa chcel veľmi pekne poďakovať portálu kinema.sk za rozhovor a jeho uverejnenie, zároveň by som chcel pozvať všetkých čitateľov, v ktorých drieme vášeň pre filmarinu, nech je to už v akomkoľvek smere, nech zavítajú buď na naše weby alebo kanály (Facebook a Twitter) a hlavne nech ŽIJÚ SVOJE SNY.

pre SERIÁLY.SK
Ľudmila ŽoldákováKomentáre

  1. peter | august 5., 2012 o 10:29 |

    no som zvedavý,až na to, že to rozhodne nebudeprvý Slovenský internetový seriál.

  2. Monika | august 9., 2012 o 09:42 |

    prvý bude v tom, že prekročí hranice, tým pádom bude aj prvý slovenský

Napíšte svoj názor